Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Изабел Жоне, председател на Европейската федерация на продоволствените банки (FEBA)

От Изабел Жоне, председател на Европейската федерация на продоволствените банки (FEBA)

Всяка година в ЕС се изхвърлят около 90 млн. тона храни (по данни от 2006 г.), докато в същото време 55 млн. души страдат от недостиг на храна.

Даряването на храна е основно средство за намиране на решения за намаляване на разхищаването на храни и за облекчаване на недостига на храна и социалното изключване в ЕС.

Това е основната задача на продоволствените банки — организации с нестопанска цел, чиито доброволци събират безопасни излишъци от храна от хранителната верига и ги преразпределят на благотворителни агенции, помагащи на нуждаещи се хора. Така например италианската Fondazione Banco Alimentare Onlus в момента събира излишъците от храна от ресторантите и закусвалните в павилионите на Експо Милано 2015, включително и на организираната от Комисията конференция „Да се борим с разхищаването на храна, да изхраним планетата“, която ще се проведе на 15 октомври.

В допълнение към ежедневните усилия на продоволствените банки за повишаване на осведомеността на предприятията от хранително-вкусовия сектор, обществените органи и гражданското общество, един хармонизиран европейски подход би улеснил достъпа до източници на храна и би предложил значителни ползи на гореспоменатите заинтересовани страни по отношение на ефективното използване на ресурсите и продоволствената сигурност, както и икономически ползи на стопанските субекти. Някои препоръки:

  • По-нататъшно изясняване на законодателството на ЕС и страните членки за храните (например използването на датата на минимална трайност „най-добър до“), хигиената на храните и базата за ДДС.
  • Данъчни или финансови стимули, за да се гарантира, че даряването на излишъците от храна не струва повече от изхвърлянето ѝ, за да бъде използвана за други цели.
  • Насоки за даряването на храна от промишления сектор, в които да се пояснява въпросът за отговорността и да се насърчават предприятията да включват механизми за преразпределяне в процесите на своята верига на доставки.
  • Финансова подкрепа за продоволствените банки, за да се увеличи техният оперативен капацитет и да се покрият разходите по преработката или транспортирането на пресни продукти.

Справянето с толкова разнообразни въпроси, а в някои случаи — слабости, както и откриването на нови възможности да се гарантира, че безопасните излишъци от храна се предоставят на хората в нужда, изисква активно сътрудничество между всички участници, както например в Работната група на заинтересованите страни във връзка със загубата и разхищаването на храни, председателствана от ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“.

Нека да обединим усилията си, за да се уверим, че безопасните излишъци от храна отиват при най-нуждаещите се, вместо на боклука.

Expo Milano 2015: Fight Food Waste, Feed the Planet

Още по темата