Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Isabel Jonet, Przewodnicząca Europejskiej Federacji Banków Żywności (FEBA)

Isabel Jonet, Przewodnicząca Europejskiej Federacji Banków Żywności (FEBA)

Każdego roku w UE marnuje się około 90 milionów ton żywności (szacunkowa wartość z 2006 r.), podczas gdy 55 milionów osób cierpi z powodu niedostatku żywności.

Bezpłatne przekazywanie żywności to ważny mechanizm w europejskiej palecie rozwiązań służących ograniczeniu marnowania żywności oraz likwidacji niedostatku żywności i wykluczenia społecznego.

To główna misja banków żywności, organizacji non-profit, których wolontariusze pozyskują nadmiar bezpiecznej żywności z łańcucha dostaw i przekazują ją do agencji charytatywnych pomagających ludziom w potrzebie. Na przykład włoska Fondazione Banco Alimentare Onlus pozyskuje obecnie nadmiar żywności z restauracji w pawilonach i z punktów gastronomicznych na Expo 2015 w Mediolanie, w tym również żywność, która zostanie niewykorzystana na organizowanej przez Komisję 15 października 2015 r. konferencji „Nie marnuj żywności, nakarm planetę”.

Jednak codzienne wysiłki banków żywności na rzecz zwiększenia świadomości przedsiębiorstw w branży żywnościowej oraz świadomości instytucji publicznych i społeczeństwa obywatelskiego nie są wystarczające. Ujednolicone podejście na szczeblu europejskim ułatwiłoby dostęp do źródeł żywności, a także przyniosłoby znaczne korzyści wymienionym wyżej stronom w zakresie efektywnego korzystania z zasobów i bezpieczeństwa żywnościowego. Oznaczałoby także korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Niektóre zalecenia:

  • dalsze doprecyzowanie prawodawstwa UE i państw członkowskich w zakresie żywności (np. stosowanie terminów „najlepiej spożyć przed”), higieny żywności i podstawy opodatkowania podatkiem VAT;
  • zachęty podatkowe lub finansowe służące zagwarantowaniu, że bezpłatne przekazywanie nadmiaru żywności nie jest droższe niż usuwanie jej do innych celów;
  • wskazówki dotyczące bezpłatnego przekazywania żywności organizacjom charytatywnym, wyjaśniające przedsiębiorstwom ich obowiązki i zachęcające je do włączenia mechanizmów redystrybucji do swoich procesów w ramach łańcucha dostaw;
  • wsparcie finansowe dla banków żywności w celu zwiększenia ich zdolności operacyjnych i pokrycia kosztów przeróbki świeżych produktów lub kosztów transportu.

Rozwiązanie tak różnorodnych problemów oraz eliminacja ewentualnych niedociągnięć, a także określenie nowych rozwiązań mających zagwarantować, że nadmiar bezpiecznej żywności jest dostarczany ludziom w potrzebie, wymaga aktywnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron. Współpracę taką umożliwia na przykład grupa robocza zainteresowanych stron ds. strat żywnościowych i marnotrawstwa żywności, której przewodniczy Dyrekcja Generalna ds Zdrowia i Bezpieczeństwo Żywności (SANTE).

Połączmy siły, aby zagwarantować, że nadmiar bezpiecznej żywności trafia do najbardziej potrzebujących, a nie do kosza na śmieci.