Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Andrzej Rys, igazgató, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság, Egészségügyi rendszerek és termékek

szerző: Andrzej Rys, igazgató, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság, Egészségügyi rendszerek és termékek

A Bizottság a globális egészségügyről szóló 2010-es közleményében az egészség világszintű javítását, az egyenlőtlenségek csökkentését, valamint a globális egészségügyi veszélyek elleni védelmet tűzte ki átfogó célként. A közlemény különböző szakterületek és tevékenységek szemszögéből vizsgálja a globális egészségügy terén megvalósítandó célokat – kitér például a fejlesztés, a kereskedelem, a biztonság, az emberi jogok és az irányítás területére. De vajon milyen szerepet játszanak az uniós szakpolitikák és eszközök a globális egészségügy terén kitűzött célok megvalósításában?

Az Európai Unió elkötelezetten támogatja a nemzetközi egészségügyi irányítást és a multilateralizmust. Az Egészségügyi Világszervezettől (WHO) azt várja, hogy a globális egészségügy zászlóvivője legyen. A Bizottság és a WHO számos területen együttműködik, sőt az EU a WHO harmadik legjelentősebb finanszírozója, és irányító testületeiben is kulcsszerepet tölt be.

Az Unió ezen túlmenően is sokat tesz a nemzetközi egészségügyi irányításért, többek között a kereskedelemre, a kutatásra és a fejlesztésre vonatkozó, de egyúttal az egészségügyet is érintő nemzetközi szakpolitikái révén. Az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság az Európai Bizottságon belül egyeztet más bizottsági szolgálatokkal olyan kérdésekben, amelyek nemzetközi jelentőségűek, vagy nemzetközi vetülettel bírnak.

A nemzetközi kereskedelmi megállapodásokról folyó tárgyalásokat a nemzetközi egészségügyi közösség is szorosan figyelemmel kíséri. Attól tart, hogy a szabványok közelítése kedvezőtlen hatást fog gyakorolni az egészségügyre, és hogy a kormányok nem mindig képesek a piacokat a közegészségügyi érdekek szem előtt tartásával szabályozni. Ahhoz, hogy el lehessen kerülni a negatív következményeket, nem szabad szem elől téveszteni az összképet, és oda kell figyelni az összefüggésekre – még akkor is, ha első pillantásra nem egyértelmű, hogy ilyen összefüggések egyáltalán léteznek, mint ahogy ez bizonyos kereskedelmi kérdések és a közegészségügy közötti kapcsolatok esetében tapasztalható.

Az EU a globális egészségügyi irányítás keretében a Bizottság és számos uniós tagállam által kidolgozott globális egészségügyi stratégiák végrehajtásán dolgozik. Ezeknek a stratégiáknak a célja, hogy megteremtsék a belső és a külső szakpolitikák összhangját.

Az EU nemcsak a WHO-val és más nemzetközi szervezetekkel, hanem más bizottsági szolgálatokkal, valamint tagállamokkal, nem kormányzati szervezetekkel, politikai döntéshozókkal, ágazati képviselőkkel és egyéb érintettekkel is együttműködik, mert a globális egészségügy védelméhez és javításához nemzetközi összefogásra van szükség. Hiszen nincs olyan ország, régió vagy kontinens, amelyet ne érintenének korunk egészségügyi fenyegetései – például az ebola, az antimikrobiális rezisztencia vagy a HIV/AIDS. Az ilyen globális egészségügyi veszélyek leküzdéséhez mindannyiunk összefogására és jóakaratára szükség van.

Global Health

Bővebben erről a témáról