Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

François Houÿez, ředitel oddělení Informace o léčbě a přístup k ní v rámci organizace EURORDIS, poradce v oblasti zdravotní politiky a spolupředseda fóra zainteresovaných subjektů sítě EUnetHTA

François Houÿez, ředitel oddělení Informace o léčbě a přístup k ní v rámci organizace EURORDIS, poradce v oblasti zdravotní politiky a spolupředseda fóra zainteresovaných subjektů sítě EUnetHTA

Evropská veřejnost očekává co nejlepší zdravotní péči a doufá, že prostředky budou rozdělovány podle potřeb, spravedlivě a bez ohledu na aktuální či budoucí hospodářskou situaci.  Evropská unie je totiž, více než kterákoli jiná část světa, založena na principu solidarity.

Rozhodnutí poskytnout finanční prostředky na nové zdravotnické technologie se neřídí pouze otázkami ekonomickými, ale také etickými. Zároveň musí mít takové rozhodnutí širokou podporu a musí být proveditelné. Díky iniciativě EUnetHTA se agentury, které hodnotí společenský přínos těchto technologií, proto vždy dohodnou na společných metodách a také stále častěji spolupracují.

Úkolů, které před námi stojí, jsme si vědomi:

  • Je třeba vytvořit jednotný postup v rámci evropského společenství, který zohlední rozdíly v ekonomické prosperitě zemí a často velmi odlišné názory na zdraví a zdravotní péči. V souladu se zásadou solidarity je právo na obdržení lékařské péče zaručeno za podmínek stanovených vnitrostátními právními předpisy a zvyklostmi.
  • Úsilí vytvářet a sdílet společné metody pro hodnocení zdravotnických technologií, které začalo přibližně před 25 lety, vyžaduje úzkou, celoevropskou spolupráci a může uspět pouze tehdy, jestliže budou mít všechny členské státy politickou vůli pokračovat v budování silné politické a sociální Unie.
  • Z dosavadních zkušeností vyplývá, že je třeba přezkoumat správní či právní předpisy na vnitrostátní úrovni, které brání spolupráci.

Tak bude možné lépe definovat budoucí cíle, které nám pomohou situaci pacientů v EU zlepšit. Pokud bude užší spolupráce v této oblasti úspěšná, příslušní odborníci, regulační orgány, kliničtí lékaři i pacienti budou moci společně se subjekty vyvíjejícími příslušné technologie rozhodovat o tom, jak by se měly zdravotnické technologie hodnotit a na čem by měla být kritéria hodnocení založena. Příslušné agentury budou častěji spolupracovat a všechny zainteresované subjekty přispějí svými názory do diskuze.  Hodnotící zprávy budou srozumitelné pro všechny, včetně pacientů.  Hodnocení zdravotnických technologií tak bude díky dohodnutým metodám, včetně nákladového a ekonomického hodnocení, transparentnější. Pokud bude těchto cílů dosaženo, splní se nám možná to, co si nejvíce přejeme: aby zmizely nepřijatelné rozdíly v přístupu ke zdravotní péči v EU, kterých jsme nyní svědky.