Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

João Manuel Valente Nabais, předseda evropské asociace Mezinárodní federace pro diabetes

João Manuel Valente Nabais, předseda evropské asociace Mezinárodní federace pro diabetes

Dnes je již zcela patrné, že cukrovka dosáhla v Evropské unii i mimo ni dimenzí epidemie. V roce 2012 žilo v EU s tímto onemocněním téměř 32 milionů lidí. Na léčbu diabetu a souvisejících komplikací vynakládají členské státy průměrně neuvěřitelných 10 % veškerých prostředků na zdravotní péči. V některých zemích dokonce až 20 %.

V posledních deseti letech přispěl k vzestupu této epidemie především rostoucí počet obézních osob, převládající sedavý životní styl a stárnutí obyvatelstva. Hospodářská a finanční krize dále komplikuje přístup některých osob k léčbě, jelikož většina členských států musela v rámci úsporných opatření přistoupit ke krácení rozpočtu na péči.

Ve studii, která bude zveřejněna koncem měsíce, popisuje evropská asociace spadající pod Mezinárodní federaci pro diabetes velké rozdíly panující mezi členskými státy ohledně přístupu ke kvalitním léčivům a zdravotním prostředkům pro diabetologickou péči. Osoby trpící cukrovkou jsou po celý život odkázány na péči, kterou si tato nemoc vyžaduje. Nedostatečně podchycená cukrovka představuje pro pacienty velké břemeno, které snižuje kvalitu jejich života a systémy zdravotní péče zatěžuje vysokými náklady.

Řadě komplikací spojených s cukrovkou, jako jsou například onemocnění srdce, selhání ledvin, problémy postihující dolní končetiny, lze předejít včasnou diagnózou, školením pacientů i odborníků a komplexní mezioborovou dlouhodobou péčí.

Zásadní význam mají iniciativy zaměřené na související rizikové faktory – špatnou životosprávu a nedostatek tělesného pohybu. Komise bude i nadále podporovat členské státy a zainteresované subjekty při šíření osvěty o zdravé výživě a mýcení obezity a angažuje se proto v širokém spektru oborů: ve zdravotních a sociálních službách, vzdělávání, zemědělství, médiích, městské mobilitě i sportu. Podpora zdravého životního stylu nemůže spoléhat pouze na zdravotnictví. Tyto iniciativy musí mít podporu politik zaměřených na strukturální problémy spojené s epidemií diabetu – je například nutné se postarat o udržitelnost systémů zdravotní péče a přístup ke kvalitní diabetologické péči.

Doufáme, že evropské iniciativy, jako je Společná akce v oblasti chronických onemocnění, Pracovní balíček zaměřený výhradně na diabetes a Akční plán na řešení dětské obezity, povedou ke spolupráci mezi členskými státy EU a všemi zainteresovanými subjekty, která umožní vznik komplexního meziodvětvového politické přístupu. 

Je naprosto nutné, aby byly investice do diabetologické péče, výzkumu a prevence vnímány jako zásadní předpoklad na cestě ke zdravější a produktivnější společnosti a jako klíčový faktor, který přispěje k dlouhodobému hospodářskému růstu.

Cukrovka

Více k tomuto tématu