Our planet, Our future

Risinājumi

Klimats un enerģija

Mēs varam daudz darīt, un mums ir daudz jādara, lai samazinātu enerģijas patēriņu pasaulē un padarītu to klimatam draudzīgāku.

Nepieciešama samazināšana!

Mums ir jāmeklē risinājumi, kas palīdzēs samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas. Tas labvēlīgi ietekmē ne tikai planētu, bet arī mūsu veselību (mazāk piesārņojuma), mūsu energoapgādes drošību un ekonomiku, radot jaunas darbvietas.

Atjaunojamie energoresursi

Viens no veidiem, kā samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, ir izmantot vairāk atjaunojamo energoresursu, piemēram, vēja un saules enerģiju. Šie energoresursi ir bezgalīgi atšķirībā no fosilajiem kurināmajiem, kas nākotnē izsīks. Un – pretēji degošajam fosilajam kurināmajam elektrostacijās – elektrības ražošana no atjaunojamiem energoresursiem rada vien nedaudz siltumnīcefekta gāzu vai nerada tās nemaz.

ES ir starp pasaules līderiem atjaunojamo energoresursu tehnoloģijās, un daudzas ES valstis ražo lielu apjomu elektrības, izmantojot atjaunojamos energoresursus.

Lielāka enerģijas apjoma iegūšana no atjaunojamiem energoresursiem ne tikai samazina emisijas, bet nozīmē arī to, ka mazāk līdzekļu tiks tērēti ogļu, naftas un gāzes importam no valstīm ārpus ES. 2020. gadā vairāk nekā 22 % ES enerģijas tika iegūti no atjaunojamiem energoresursiem.

Atbilstoši Eiropas zaļā kursa principiem līdz 2030. gadam plānots šo līmeni paaugstināt līdz vismaz 40 %.

Mazāk ir vairāk!

ES valstis cītīgi strādā, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un palīdzētu ES sasniegt samazināšanas mērķus: par 55 % mazāk emisiju līdz 2030. gadam, salīdzinot ar 1990. gadu. Līdz 2050. gadam ES plāno kļūt klimatneitrāla, samazinot emisijas un palielinot siltumnīcefekta gāzu piesaisti no atmosfēras, lai sasniegtu nulles neto emisiju līmeni.

Vai tu zināji?

ES 2021. gadā saražoja vairāk elektrības no atjaunojamiem energoresursiem (38 %) nekā no fosilā kurināmā (35 %).

Vai tu zināji?

Atjaunojamie energoresursi nodrošina gandrīz vienu trešdaļu no visas pasaule elektrības.

Karstie punkti

Ģeotermālā enerģija ir aktuāls jaunums!
Dažas valstis var izmantot zem Zemes virsmas esošo enerģiju, lai sildītu mājas un ūdeni vai darbinātu ģeneratoru elektrības ražošanai.

Daudzi kūrorti Ungārijā izmanto ģeotermālo enerģiju, lai sildītu ūdeni atpūtas aktivitātēm, un ES tur atbalsta arī inovatīvus ģeotermālās enerģijas projektus.

Mazāk subsīdiju fosilajam kurināmajam

Fosilā kurināmā ražošanai un izmantošanai tiek piešķirts ievērojams valsts finansiālais atbalsts. Fosilais kurināmais saņem gandrīz divreiz vairāk subsīdiju nekā atjaunojamie energoresursi. Ja tiktu samazināts fosilajam kurināmajam paredzētais atbalsts, atjaunojamie energoresursi kļūtu vēl konkurētspējīgāki.

industrial building illustration
solutions_energy_solar

Saules veloceliņš

Nīderlandē 2014. gadā tika izbūvēts neparasts veloceliņš, kas ģenerē saules enerģiju. Kromenī pilsētiņā, kas atrodas netālu no Amsterdamas, 72 metrus garā veloceliņa posmā ir iebūvēti saules elementi, kas pārveido saules gaismu elektrībā.

Pirmajā gadā pa šo veloceliņu pārvietojās vairāk nekā 300 000 velobraucēju, un tas saražoja elektrību, ar ko pietiek trīs māju apgādei gada garumā!

Vai tu zināji?

1991. gadā Dānijā tika izveidots pasaulē pirmais atkrastes vējparks “Vindeby”, kurā darbojās 11 vēja turbīnas.

Jaunas idejas pie apvāršņa

Lai atrastu ilgtspējīgus risinājumus klimata pārmaiņām, ir vajadzīgi jauni zinātniski pētījumi un atklājumi.

“Apvārsnis Eiropa” ir ES visu laiku lielākā izpētes un inovāciju programma, kurai no 2021. līdz 2027. gadam pieejams finansējums 95,5 miljardu EUR apmērā, lai palīdzētu pētniekiem un inovāciju speciālistiem izstrādāt praktiski īstenojamas idejas.

Liela daļa līdzekļu (vairāk nekā 35 %) tiks tērēti ar klimatu saistītiem projektiem.

ES atbalsta arī inovatīvu mazoglekļa elektrostaciju attīstību.

solutions_energy_ideas

Ilgtspējīga iepirkšanās

Itālijas pilsēta Modena 2016. gadā uzsāka sadarbību ar vides tehnoloģiju konsultantiem, lai atjaunotu lielu iepirkšanās centru. Šī sadarbība noritēja ES finansēta projekta ietvaros, un šā projekta mērķis bija modernizēt reģionu un uzlabot tā ekoloģisko ilgtspējību.

Pateicoties inovatīviem risinājumiem, piemēram, saules gaismas caurulēm, kas tirdzniecības centrā nepastarpināti novada (bez maksas!) saules gaismu, ēka tagad patērē daudz mazāk enerģijas, un tās ekspluatācijas izmaksas ir samazinājušās.

solutions_energy_shopping

100 % atjaunojamo energoresursu 2030. gadā?

Kalmāras apgabalā Zviedrijā vietējās iestādes un enerģētikas uzņēmumi sadarbojas, lai līdz 2030. gadam šajā apgabalā panāktu pilnīgu atteikšanos no fosilā kurināmā.

Tādējādi arī tiks nodrošināta ilgtspējīga attīstība un radītas darbvietas. Darbības ietver tādu autobusu ieviešanu, kas izmanto tikai atjaunojamos energoresursus, automašīnu koplietošanas iniciatīvas (dažu iniciatīvu ietvaros jau tiek izmantotas elektriskās automašīnas), kurināmā ieguve no pārtikas atkritumiem un enerģijas ieguve saules un vēja enerģijas parkos.

solutions_energy_renewable