Our planet, Our future

Rješenja

Klima i energija

Puno toga možemo – i moramo – napraviti da bi naš svijet trošio manje energije i bio prijateljskije nastrojen prema klimi.

Moramo rezati!

Moramo pronaći rješenja uz koja ćemo smanjiti emisije stakleničkih plinova. Osim što je dobro za planet, to je dobro i za naše zdravlje (manje zagađenja), sigurnost naših zaliha energije i gospodarstvo jer stvara nova radna mjesta.

Obnovljiva energija

Jedan način smanjenja emisija stakleničkih plinova jest korištenje više energije iz obnovljivih izvora poput vjetra i Sunca. Oni su neiscrpan izvor energije, za razliku od fosilnih goriva kojih će jednog dana nestati. Također, za razliku od paljenja fosilnih goriva u elektranama, proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora stvara se malo ili ništa stakleničkih plinova.

EU je svjetski predvodnik u tehnologijama obnovljive energije, a mnoge države EU-a već proizvode puno svoje električne energije iz obnovljivih izvora.

Proizvodnjom više energije iz obnovljivih izvora smanjuju se emisije, ali i troši manje na uvoz ugljena, nafte i plina izvan EU-a. Godine 2020. više od 22 % energije EU-a došlo je iz obnovljivih izvora.

U sklopu Europskog zelenog plana, do 2030. planira se povećanje  na najmanje 40 %.

Manje je više!

Države EU-a marljivo rade na smanjenju emisija stakleničkih plinova da bi EU dosegnuo svoje ukupne ciljeve smanjenja: –55 % do 2030. u usporedbi s 1990. Do 2050. EU želi postati klimatski neutralan smanjenjem emisija i povećanjem uklanjanja stakleničkih plinova iz atmosfere da bi se dostigle neto nulte stope emisija.

Znaš li?

EU je 2021. proizveo više  električne energije iz obnovljivih izvora (38 %), nego iz fosilnih goriva (35 %).

Znaš li?

Gotovo trećina sve svjetske električne energije sada potječe iz obnovljivih izvora

Pun pogodak

Geotermalna energija je pun pogodak!
Neke države mogu koristiti energiju pohranjenu ispod površine Zemlje za predgrijavanje cijevi koje griju domove i vodu ili pak za pogon generatora i proizvodnju električne struje.

Brojne toplice u Mađarskoj koriste geotermalnu energiju za grijanje vode za zabavne aktivnosti i EU tamo podržava inovativne projekte korištenja geotermalne energije.

Smanjenje poticaja za fosilna goriva

Postoji znatna javna financijska podrška za proizvodnju i upotrebu fosilnih goriva – ona dobivaju skoro dvostruko više poticaja od obnovljivih izvora. Obnovljiva energija bila bi još konkurentnija kad bi fosilna goriva dobivala manje potpora.

industrial building illustration
solutions_energy_solar

Put Sunčeva ciklusa

Godine 2014. u Nizozemskoj stvoren je neobičan kružni put: on generira Sunčevu energiju. Staza duga 72 metra u gradu Krommenie blizu Amsterdama ima ugrađene solarne panele koji pretvaraju Sunčevu svjetlost u struju.

Prve godine tom je stazom, koja generira dovoljno struje za napajanje tri doma u trajanju godinu dana, prošlo više od 300 000 biciklista!

Znaš li?

Danska je 1991. izgradila “Vindeby” – prvu morsku farmu vjetroturbina na svijetu s 11 turbina.

Nove ideje na obzoru

Pronalaženje održivih rješenja za borbu protiv klimatskih promjena zahtijeva nova znanstvena istraživanja i otkrića.

Obzor Europa, najveći istraživački i inovacijski program EU-a svih vremena, između 2021. i 2027.raspolaže s 95,5 milijardi eura dostupnih za pomoć  istraživačima i inovatorima da razviju ideje primjenjive u stvarnom svijetu.

Velik dio sredstava (više od 35 %) bit će potrošen na projekte povezane s klimom.

EU podržava i razvoj inovativnih elektrana s niskom emisijom ugljika.

solutions_energy_ideas

Održiva kupnja

Talijanski grad Modena je 2016. u suradnji s konzultantima za ekološke tehnologije odlučio obnoviti veliku samoposlugu u sklopu projekta koji financira EU kako bi modernizirao područje i učinio ga ekološki održivim.

Zahvaljujući inovativnim rješenjima poput solarnih cijevi koje izravno dovode (besplatnu!) Sunčevu svjetlost u samoposlugu, ta građevina sada koristi puno manje energije i ima znatno niže operativne troškove.

solutions_energy_shopping

100 % obnovljiva energija do 2030.?

U švedskom okrugu Kalmar lokalne vlasti i tvrtke iz područja energetike surađuju na tome da to područje do 2030. posve liše fosilnih goriva.

Time će osigurati i održiv razvoj te stvoriti radna mjesta. Djelovanje uključuje autobuse koje 100 % pogoni obnovljiva energija, inicijative za dijeljenje automobila (neke već uz upotrebu električnih automobila), proizvodnju goriva od otpada i dobivanje struje sa solarnih farmi i farmi vjetroturbina.

solutions_energy_renewable