Our planet, Our future

Rješenja

Klima i
industrija

Tvornice iz kojih izlaze proizvodi koje koristimo i elektrane koje proizvode električnu energiju koju upotrebljavamo u svojim domovima, školama i uredima oslobađaju CO2 i druge stakleničke plinove.

Plati emisije koje uzrokuješ!

Da bi smanjila emisije, EU je stvorila prvi i najveći sustav na svijetu za ograničavanje količine stakleničkih plinova koji se mogu emitirati i od tvrtki traži da plate emisije koje oslobode u atmosferu.

Čišća industrija

Sustav trgovanja emisijama EU-a (EU ETS) predstavljen je 2005. i ključan je dio klimatske politike EU-a. U njemu sudjeluje više od 10 000 elektrana i tvornica – on obuhvaća čak i emisije letova unutar EU-a.

Taj sustav ograničava godišnju količinu stakleničkih plinova koje europske tvrtke smiju proizvesti. To ograničenje smanjuje se svake godine, a kako tvrtke moraju prijaviti svoje emisije, možemo biti sigurni da sustav smanjuje zagađenje.

Što više stakleničkih plinova tvrtke ispuštaju, to moraju više platiti, pa je u njihovu interesu da ispuštaju što je manje moguće, npr. ulaganjem u čišće tehnologije koje proizvode manje CO2.

Danas se slični sustavi uspostavljaju širom svijeta, primjerice u Kini, Južnoj Koreji i Kaliforniji.

U sektorima koje Sustav trgovanja emisijama EU-a ne obuhvaća, poput cestovnog prometa, građevinarstva, poljoprivrede i gospodarenja otpadom, emisije stakleničkih plinova moraju se dodatno smanjiti, ali države EU-a imaju nacionalni cilj za smanjenje emisija i u tim sektorima.

Podrška novim tehnologijama

EU pomaže u razvoju inovativnih tehnologija s niskom emisijom ugljika putem Inovacijskog fonda. Na tržište donosi industrijska rješenja za dekarbonizaciju Europe i podršku njezinoj tranziciji prema klimatskoj neutralnosti. Od 2020. do 2030. iz Inovacijskog fonda bit će dostupno oko 38 milijardi EUR (ovisno o cijeni ugljika, s obzirom na to da se financira dražbama dozvola za emisije ugljikaunutar Sustava za trgovanje emisijama EU-a).

Iz Inovacijskog fonda podupiru se projekti usmjereni na niskougljične tehnologije i procese u energetski intenzivnim industrijama, na području obnovljive energije, pohrane energije i nove tehnologije koja hvata ugljik i pohranjuje ga ispod zemlje.

EU i države članice nastavit će podržavati istraživanje i razvoj inovacija s niskim ugljičnim emisijama kroz Inovacijski fond i Obzor Europa. Ključni je cilj pretvoriti ideje o niskim emisijama ugljika u praktična rješenja u raznim područjima života.

Zamisli samo građevine ili automobile budućnosti koji koriste čelik bez ugljika ili automobile koji funkcioniraju kao mobilne baterije koje mogu napajati domove!

Znaš li?

Više od 4,5 milijuna ljudi radi u zelenom sektoru EU-a. Zeleni sektor: poslovni povezani sa zaštitom i očuvanjem okoliša, primjerice, u gospodarenju vodama i otpadom, recikliranju i obnovljivim izvorima energije.

Radna mjesta u nastanku

Maštaš li o uzbudljivoj karijeri i radu s najnovijim, revolucionarnim tehnologijama? Danas postoji puno radnih mjesta u područjima kao što su obnovljivi izvori koja nisu postojala prije 10 godina.

Neke države EU-a čak su osnovale posebne centre za obuku za rad s morskim vjetroturbinama i njihovo održavanje. Zamisli da se penješ na 85 m visoku vjetroturbinu radi otklanjanja električnog kvara ili servisiranja filtra za ulje, poprilično daleko od obale i radeći na olujnom moru i u orkanskim vjetrovima!

solutions_industries_jobs

Održiv život

Održivo: koje može osigurati da imamo i nastavimo imati osnovne resurse nužne za preživljavanje, kao što su voda, hrana i energija. Održiv život znači brinuti se za planet i živjeti unutar njegovih ograničenja.

Konkretno djelovanje u borbi protiv emisija CO₂

Beton je ključan za gradnju građevina, cesta i mostova, ali proizvodnja njegova glavnog sastojka, cementa, generira velike količine CO2. U proizvodnji jedne tone cementa oslobađa se tona CO2 jer se većina cementa dobiva zagrijavanjem vapnenca na visokim temperaturama.

Industrija cementa sada proizvodi održiviji beton ulaganjem u moderne tehnologije i upotrebom materijala koji emitira manje CO2.