Our planet, Our future

Řešení

Klima a
průmysl

Továrny vyrábějící produkty, které každodenně používáme, a elektrárny produkující elektřinu, kterou potřebujeme k napájení domácností, škol a úřadů, vypouštějí velká množství CO2 a jiných skleníkových plynů.

Zaplaťte za své emise!

Aby EU tyto emise snížila, vytvořila celosvětově první a největší systém omezující objem skleníkových plynů, které lze vypustit. Společnosti zároveň musí za emise uvolněné do atmosféry platit.

Čistší průmysl

V roce 2005 byl spuštěn systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS), který je klíčovou součástí politiky Evropské unie v oblasti změny klimatu. Vztahuje se na více než 10 000 elektráren a továren a zahrnuje i emise z letů v rámci EU.

Systém stanovuje limit pro roční objem skleníkových plynů, které mohou evropské společnosti vypustit. Tento celkový objem se každý rok snižuje, a protože společnosti své emise vykazují, můžeme si být jisti, že naše průmyslová odvětví znečišťují méně než dřív.

Čím více skleníkových plynů společnost uvolní, tím více musí zaplatit, takže je v jejím zájmu, aby jich uvolňovala co nejméně – například tím, že investuje do čistších technologií, které produkují méně CO2.

Dnes již podobné systémy existují i ve světě, například v Číně, Jižní Koreji a Kalifornii.

V odvětvích, která nejsou do systému EU pro obchodování s emisemi zahrnuta, jako např. silniční doprava, stavebnictví, zemědělství a odpady, se emise snižují také, protože všechny země EU si stanovují cíle pro snížení emisí v těchto odvětvích na vnitrostátní úrovni.

Podpora nové technologie

 EU pomáhá vyvíjet inovativní nízkouhlíkové technologie prostřednictvím Inovačního fondu. Přináší na trh průmyslová řešení k dekarbonizaci Evropy a podporuje její přechod ke klimatické neutralitě. Inovační fond poskytne v letech 2020 až 2030 přibližně 38 miliard EUR (v závislosti na ceně uhlíku, protože je financován aukcí povolenek na emise uhlíku v rámci systému EU pro obchodování s emisemi).

Inovační fond podporuje projekty zaměřené na nízkouhlíkové technologie a procesy v energeticky náročných odvětvích, obnovitelné zdroje energie, ukládání energie a nové technologie, které zachycují uhlík a skladují jej v podzemních úložištích.

EU a její členské státy budou nadále podporovat výzkum a vývoj nízkouhlíkových inovací prostřednictvím Inovačního fondu a programu Horizont Evropa. Hlavním cílem je proměnit nápady na nízkouhlíkové technologie v praktická řešení v mnoha oblastech našeho života.

Věděli jste, že…

V zeleném odvětví EU pracuje na plný úvazek více než 4,5 milionu lidí. Zelené odvětví – pracovní místa spojená s ochranou a zachováním životního prostředí, například v oblastech vodohospodářství a nakládání s odpady, recyklace a obnovitelné energie.

Zbrusu nová povolání

Jak by se vám líbilo pracovat s nejnovějšími, špičkovými technologiemi? V dnešní době se v oblastech, jako jsou obnovitelné zdroje energie, nabízí řada zajímavých zaměstnání, která ještě před deseti lety neexistovala.

Některé země EU dokonce zřídily speciální školicí střediska na provoz a údržbu pobřežních větrných turbín. Představte si, že šplháte na 85metrovou věž větrné turbíny opravit elektrickou závadu nebo prohlédnout olejový filtr – daleko od pobřeží v rozbouřených mořích a poryvech větru!

solutions_industries_jobs

Princip udržitelnosti

Udržitelný: schopný i do budoucna zajistit nám základní zdroje nezbytné k přežití, jako je voda, potraviny a energie. Fungovat udržitelně znamená starat se o planetu a žít v mezích toho, co nám může poskytnout.

Jak „na beton“ snížit emise CO₂

Beton je nepostradatelný při výstavbě budov, silnic a mostů. Jenže při výrobě jeho zásadní složky, cementu, vzniká velké množství CO2. Výrobou jedné tuny cementu se uvolní jedna tuna CO2, protože většina cementu se vyrábí zahříváním vápence na vysoké teploty.

Cementárenský průmysl nyní vyrábí udržitelnější beton díky investicím do moderních technologií a používání materiálů, které vypouštějí méně CO2.