Our planet, Our future

Šance na zmĚnu

Řešení

Nejzásadnějším úkolem, před kterým dnes stojíme, je zastavit zhoršování klimatických změn.

Teď jsme na tahu my

Je toho spousta, co můžeme – a musíme – udělat, aby náš svět byl méně energeticky náročný a šetrnější ke klimatu. Musíme najít řešení, která nám pomohou snížit emise skleníkových plynů. Neprospěje to jen planetě, ale i našemu zdraví (menší znečištění), spolehlivosti dodávek energie a také hospodářskému růstu, protože vznikne více pracovních míst.

bg_note

Věda je základ

Jednou za šest až sedm let vydává uznávaný vědecký orgán IPCC (Mezivládní panel pro změny klimatu) zprávu s vědeckými důkazy o klimatických změnách. Na vzniku těchto zpráv se podílejí nejvlivnější a nejuznávanější klimatologové na světě.

Zpracovávají desítky tisíc vědeckých prací s cílem informovat svět o stavu globálního klimatu a o možných řešeních globálního oteplování a změn, které s ním souvisí.

Nejnovější příspěvky do hodnoticích zpráv IPCC (AR6), které byly zveřejněny v roce 2022, zahrnovaly stovky autorů. Nastiňují budoucí dopady globálního oteplování o 1,5 °C nad předindustriální úroveň a související řešení globálních emisí skleníkových plynů.

V těchto zprávách se však také říká, že ještě není pozdě na to, abychom zabránili nebezpečným změnám klimatu. Svět však musí rychle jednat a zajistit, aby emise skleníkových plynů snížil.

Reagujeme na klimatické změny

Ať se nám to líbí nebo ne, klimatické změny se nás dotýkají.

I kdyby se nám už zítra povedlo eliminovat všechny zdroje emisí, naše planeta by i tak potřebovala čas na zpracování skleníkových plynů, které už v atmosféře jsou. To znamená, že se musíme přizpůsobit změnám, ke kterým dochází dnes, a plánovat do budoucna, abychom zabránili nebo omezili škody, které mohou klimatické změny způsobit.

Zelená dohoda pro Evropu

Zelená dohoda pro Evropu, která vznikla v roce 2019, je naším plánem učinit EU do roku 2050 klimaticky neutrální. Chceme EU přeměnit v moderní a konkurenceschopnou ekonomiku účinně využívající zdroje, zajistit, že do roku 2050 nebudou do ovzduší vypouštěny žádné čisté emise skleníkových plynů, oddělit hospodářský růst od využívání zdrojů a zároveň neopomenout žádného jednotlivce ani žádný region.

V roce 2021 přijala Evropská komise balíček ještě ambicióznějších návrhů, aby se politiky EU v oblasti klimatu, energetiky, využívání půdy, dopravy a zdanění uzpůsobily jedinému cíli – snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % oproti roku 1990.

Zeptejte se vědce

Avatar boy character
Jak při boji proti změně klimatu pomáhá věda?
Scientist avatar
U vědy to celé začíná. Pomáhá nám porozumět změnám, které zažíváme právě teď, i těm, k nimž by mohlo dojít v budoucnu v souvislosti s tím, jak se dnes chováme a jak se budeme chovat v příštích desetiletích. Věda poskytuje spolehlivé důkazy, kterými se řídí tvůrci politik, a umožňuje jim činit informovaná rozhodnutí, jaké nejlepší kroky podniknout. —  Dr. Jolene Cooková, klimatoložka