Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Puuetega inimesed

© Shutterstock

Mõiste

ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni kohaselt on puuetega inimesed isikud, „kellel on pikaajaline füüsiline, vaimne, intellektuaalne või meeleline kahjustus, mis võib koostoimel erinevate takistustega tõkestada nende täielikku ja tõhusat osalemist ühiskonnaelus teistega võrdsetel alustel“.

ELis on umbes 87 miljonil inimesel mõni puue. Paljudel puuetega inimestel ei ole Euroopas teistega samu võimalusi. Koolid või töökohad, taristud, tooted, teenused ja teave ei ole neile kõik kättesaadavad. Neid võidakse ka kohelda halvasti või ebaõiglaselt.

Probleemid

  • Ainult pooled puuetega inimestest osalevad tööhõives, kuigi puueteta inimeste puhul teeb seda kolmveerand.
  • 28,4 % puuetega inimestest ohustab vaesus või sotsiaalne tõrjutus võrreldes 17,8 %ga puueteta inimestest.
  • Ainult 29,4 % puuetega inimestest omandab kõrghariduse, samas kui puueteta inimestest omandab selle 43,8 %.
  • 52 % puuetega inimestest tunnevad ennast diskrimineerituna.

Poliitikameetmed

EL ja selle liikmesriigid püüavad igati parandada puuetega inimeste sotsiaalset ja majanduslikku olukorda, tuginedes Euroopa Liidu toimimise lepingule ja ELi põhiõiguste hartale.

Euroopa sotsiaalõiguste sammas 

Euroopa sotsiaalõiguste samba 17. põhimõttes rõhutatakse, et puuetega inimestel on õigus sissetulekutoetusele, mis tagab neile väärika elu, teenustele, mis võimaldavad neil osaleda tööturul ja ühiskonnaelus, ning nende vajadustele kohandatud töökeskkonnale.

ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioon

Euroopa Liit ja kõik selle liikmesriigid on ühinenud ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooniga. See oluline leping on olnud sisuliseks aluseks puuetega inimeste õiguste strateegiale aastateks 2021–2030 ja selle eelkäijale, s.o Euroopa puuetega inimeste strateegiale 2010–2020.

Puuetega inimeste platvorm

Komisjon arutab regulaarselt konventsiooni rakendamist ELi ja liikmesriikide tasandil puuetega inimeste platvormi eksperdirühmas, kuhu kuuluvad:

  • Euroopa Komisjon,
  • ELi liikmesriikide eksperdid;
  • mitmete ELi tasandi valitsusväliste organisatsioonide, sealhulgas puuetega inimeste organisatsioonide esindajad.

Peamised puuetega inimestega seotud saavutused

Rahastamine

EL annab iga-aastast rahalist toetust mitmetele ELi tasandi puuetega inimeste organisatsioonidele ja valitsusvälistele organisatsioonidele kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi raames, et parandada selliste inimeste suutlikkust ja lihtsustada nende osalemist ELi tasandi protsessides (nt esitada arvamusi ELi õigusaktide ja poliitika väljatöötamise kohta). Vastavad asutused valiti välja projektikonkursi teel ja nad allkirjastasid partnerluse raamlepingu aastateks 2022–2025. Väljavalitud organisatsioonid on loetletud konkursikutse lehe allosas.

Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid on ELi peamised rahastamisvahendid majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse tugevdamiseks. Need aitavad tagada kõige haavatavamate kodanike, sh puuetega inimeste sotsiaalset kaasatust.

Euroopa poolaasta

Euroopa poolaasta on ELi majandus- ja sotsiaalpoliitika koordineerimise raamistik ning see pakub teavet nii puuetega kui ka puueteta inimeste olukorra kohta liikmesriikides.

Analüütiline tugi

Euroopa puudega inimeste ekspertide võrgustik (EDE) toetab Euroopa Komisjoni andmete ja ELi liikmesriikide poliitika analüüsimisega. Võrgustik haldab andmebaasi DOTCOM, mille alusel seiratakse ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooniga seotud poliitikavahendeid ELis ja liikmesriikides.

Teadlikkuse suurendamine

Euroopa Komisjon on otsustanud igati suurendada teadlikkust puuetega inimeste elutingimustest, nende igapäevaprobleemidest ja sellest, kuidas nende elu lihtsustada. Selle eesmärgi saavutamiseks teeb Euroopa Komisjon igal aastal järgmist:

Jaga seda lehte