Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

Hogyan járulhat hozzá a Bizottság ahhoz, hogy az egészségügyi rendszerek hatékonyabbak és szélesebb körben hozzáférhetők legyenek, illetve hogy jobban alkalmazkodjanak a felmerülő igényekhez? Mivel mindegyik tagállam saját egészségügyi ellátórendszert működtet, azaz az egészségügyi ellátás során a saját szakemberhálózatát, intézményeit és forrásait veszi igénybe, a kihívás nagy: hogyan teremthet az EU értéktöbbletet?

A Bizottság 2014-ben közleményt adott ki az egészségügyi rendszerekről, amelyben uniós szintű együttműködést szorgalmazott: a cél az, hogy a tagállamok egészségügyi rendszereinek hatékonysága, hozzáférhetősége és alkalmazkodóképessége javuljon.  

A közlemény következtetései szerint pl. a hatékonyság az egészségügyi rendszerek teljesítményének értékelésével, a betegbiztonság javításával és az ellátás integrálásával növelhető. Az alkalmazkodóképesség javításának eszköze az egészségügyi technológiaértékelés és az elektronikus egészségügy, ezért ezen a téren szorosabbá kell fűzni az együttműködést.  A hozzáférhetőség javítása érdekében pedig a tagállamoknak arra kell törekedniük, hogy a megfelelő készségekkel rendelkező egészségügyi alkalmazottak iránti szükségletet kellőképpen kielégítsék, az innovatív gyógyszereket szélesebb körben tegyék hozzáférhetővé, a határokon átnyúló egészségügyi ellátásról szóló irányelvet pedig optimálisan hajtsák végre.

Az EU az országok közötti költségvetési, makrogazdasági és szakpolitikai koordinációt szolgáló éves ciklus, az Európai Szemeszter keretében is e hármas célkitűzés (hatékonyság, hozzáférhetőség, alkalmazkodóképesség) mentén vizsgálja meg az egészségügyi ellátórendszerek esetleges reformját, illetve fogalmaz meg országspecifikus ajánlásokat és értékeli a reformmenetrend megvalósítását.

A szemeszter során kiviláglott, hogy az egészségügyi rendszerek reformja során elsősorban a következőkre kell összpontosítani: hatékony és hozzáférhető egészségügyi alapellátás biztosítása, költséghatékony gyógyszerfelhasználás, az ellátás integrálásának javítása, az egészségügyi technológiák valódi hatékonyságának feltérképezése, valamint az egészségfejlesztés és a betegségmegelőzés előmozdítása.

A Tanács 2016 júniusában országspecifikus ajánlásokat bocsátott ki a tagállamok számára. Az egészségügyi rendszerek reformjával kapcsolatban az országspecifikus ajánlások száma 11-ről (2015) 13-ra (2016) növekedett, noha minden más területen az ajánlások száma az erre irányuló erőfeszítésekkel összhangban csökkent. A 2016. évi ajánlások általában továbbra is arra összpontosítottak, hogy miképpen javítható az egészségügyi rendszerek eredményessége és fenntarthatósága. E pénzügyi jellegű kihíváshoz azonban gyakran más kihívások is társultak, úgymint az egészségügy hatékonysága, minősége és/vagy az egészségügyi ellátáshoz történő hozzáférés. Idén hat országspecifikus ajánlás emelte ki a jó minőségű egészségügyi ellátáshoz történő hozzáférés kifejezett fontosságát. Számos ajánlás emellett konkrét, célzott reformokra szólítja fel az érintett tagállamokat a kórházak optimalizálása és az alapellátás megerősítése érdekében.

Az EU emellett az egészségügyi ellátáshoz történő hozzáférés elvét felvette a szociális jogok európai pillérébe azzal a végcéllal, hogy mindenki megfelelő időben jó minőségű és megfizethető ellátásban részesülhessen. Az EU arra buzdítja az összes érdekelt felet, hogy vegyen részt a szociális jogok európai pillérének alakításában, és ennek érdekében 2016. decembere 31-ig vegyen részt a Bizottság által indított konzultációban.  

Végezetül pedig minden eddiginél fontosabb kihangsúlyoznunk, hogy a lakosság jó egészsége szervesen hozzájárul a gazdasági jóléthez és a szociális kohézióhoz.

Health systems

Bővebben erről a témáról