Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Dr. Tits Albrehts, Slovēnijas Nacionālais sabiedrības veselības institūts

Dr. Tits Albrehts, Slovēnijas Nacionālais sabiedrības veselības institūts

Ar prieku paziņoju, ka tikko ir iznācis Eiropas ceļveža par nacionālo vēža kontroles programmu kvalitāti drukātais izdevums. Tas piešķirs īpašu nokrāsu svētku pasākumiem, kuri šomēnes risinās Luksemburgas prezidentūras paspārnē par godu programmas "Eiropa pret vēzi" 30.gadskārtai.

 Šis ceļvedis ir kā dalībvalstu vēža kontroles programmu izstrādes plāns vai paraugs. Tajā ir apkopota dažādu starptautisko un valstisko organizāciju pieredze vēža jomā. Katrā nodaļā ir iztirzāts kāds svarīgs temats, un turpmākai pārbaudei ir ierosināta virkne indikatoru, no kuriem lielākā daļa ņemta no projekta "Eurochip" — vēl vienas veiksmīgas ES iniciatīvas.

Ceļveža publicēšana ir pēdējais no daudzajiem sasniegumiem šajā jomā pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Pēc programmas "Eiropa pret vēzi", kas veiksmīgi darbojās no 1985. līdz 2003. gadam, Eiropas Savienība nolēma atsākt pasākumus 2007. gadā. Tas bija gads, kad Vācijas, Portugāles un Slovēnijas prezidentūru trijotne sāka darbu, lai ES veselības aizsardzības programmu papildinātu ar svarīgiem jautājumiem. Slovēnija savas prezidentūras laikā par galveno izvirzīja vēža jautājumu.

Pasākumu rezultātā tika pastiprināts ES darbs, galu galā izveidojot Eiropas partnerību cīņai pret vēzi (EPAAC). No 2011. līdz 2014. gadam tika īstenota vienota rīcība ar tādu pašu nosaukumu, un tai sekoja vēl viena vienotā rīcība, proti, "CanCon".  Eiropas Komisijas un dalībvalstu politiskajā darba kārtībā prioritāri bija dalībvalstu vēža apkarošanas plāni un vēža kontroles programmas. Eiropas Komisija aicināja visas dalībvalstis savus vēža apkarošanas plānus vai stratēģijas izstrādāt līdz 2013. gadam. Kā vēlāk izrādījās kopīgās rīcības "EPAAC" vadītajā apsekojumā, to paveica gandrīz visas dalībvalstis.  Vairākas dalībvalstis, kuras nacionālajos vēža apkarošanas plānos izrādīja īpašu ieinteresētību, apvienojās un ar profesora Hosē Marijas Martina-Moreno un viņa Valensijas Universitātes kolēģu palīdzību paveica vēl vienu ievērojamu darbu — sagatavoja nule kā publicēto Eiropas ceļvedi par nacionālo vēža kontroles programmu kvalitāti.

Ņemot vērā vēža milzīgo izplatību un smagumu, ir ļoti apsveicami, ka ES pastiprina politikas izstrādi, lai pret to cīnītos. Nākotnē mēs ceram uz vēl citiem labiem rezultātiem mūsu kopējā cīņā pret vēzi.