Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

Dr. Tit Albreht, Nacionalni institut za javno zdravlje, Slovenija

Dr. Tit Albreht, Nacionalni institut za javno zdravlje, Slovenija

Zadovoljstvo mi je objaviti da je upravo objavljena tiskana verzija Europskog vodiča za kvalitetne nacionalne programe nadzora raka, što će dati poseban značaj proslavama povodom tridesete obljetnice programa „Europa protiv raka”, koje će se održati ovog mjeseca u okviru luksemburškog predsjedništva.

U vodiču se nalazi plan odnosno predložak za izradu nacionalnih programa nadzora raka i u njemu su prikupljena iskustva različitih međunarodnih i nacionalnih organizacija u području borbe protiv raka. U svakom poglavlju naglasak je na određenoj ključnoj temi i predlaže se popis pokazatelja za praćenje, od kojih je većina preuzeta iz projekta Eurochip, još jedne uspješne inicijative EU-a.

Objava vodiča zadnje je u nizu postignuća u tom području u posljednja tri desetljeća. Nakon programa „Europa protiv raka”, koji se uspješno provodio od 1985. do 2003., 2007. Europska unija odlučila je obnoviti svoje aktivnosti. Te je godine presjedavajuća trojka – Njemačka, Portugal i Slovenija – započela s nastojanjima uvođenja izazovnih tema u zdravstveni program EU-a. Slovenija je kao glavnu temu svojeg predsjedništva odabrala rak.

Te su aktivnosti dovele do jačanja djelovanja EU-a, što je na kraju dovelo do stvaranja Europskog partnerstva za borbu protiv raka (EPAAC). Od 2011. do 2014. provodila se istoimena zajednička akcija, a potom je uslijedila još jedna, zajednička akcija za nadzor raka CanCon.  Tema nacionalnih planova za borbu protiv raka ili nacionalnih programa za nadzor raka bila je vrlo važna u političkom programu Europske komisije i država članica. Europska komisija pozvala je sve države članice da do 2013. izrade nacionalne planove ili strategije borbe protiv raka. Gotovo sve države članice to su i učinile, kao što je pokazala anketa provedena pod pokroviteljstvom zajedničke akcije EPAAC-a.  Zajednički napori nekoliko država koje su izrazile osobit interes za nacionalne planove borbe protiv raka, a pomogao im je prof. José María Martín-Moreno sa svojim timom na Sveučilištu u Valenciji, doveli su do još jednog važnog postignuća – upravo objavljenog Europskog vodiča za kvalitetne nacionalne programe nadzora raka.

S obzirom na veličinu problema i izazova koji danas predstavlja rak, jačanje aktivnosti EU-a za stvaranje politika borbe protiv raka vrlo je dobrodošlo. Radujemo se daljnjim poboljšanjima tog zalaganja za usklađeno djelovanje EU-a u dugotrajnom ratu protiv raka.