Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Hosē Migels Kaldass de Almeida, koordinators vienotajai rīcībai garīgās veselības un labklājības jomā

Hosē Migels Kaldass de Almeida, koordinators vienotajai rīcībai garīgās veselības un labklājības jomā

Pēdējos gadu desmitos Eiropā valstu veselības aprūpes prioritāšu vidū arvien biežāk tiek iekļauti garīgās veselības jautājumi, un Eiropas Komisija tos par prioritāriem ir atzinusi jau krietnu laiku.  Vairāk nekā pirms desmit gadiem Komisijas Veselības un patērētāju ģenerāldirektorāts publicēja zaļo grāmatu par ES garīgās veselības stratēģiju un nesen, 2008. gadā, nāca klajā ar Eiropas paktu par garīgo veselību un labklājību, kas tagad ir pieejams 22 valodās. 

Turpinot jau paveikto, 2013. gadā tika sākta vienota rīcība garīgās veselības un labklājības jomā. Tās mērķis ir izveidot pamatu Eiropas līmeņa rīcībai garīgās veselības politikas jomā un turpināt iesākto darbu, kas tika paveikts saistībā ar Eiropas paktu par garīgo veselību un labklājību.

Vienotajā rīcībā garīgās veselības un labklājības jomā akcentētas šādas piecas jomas: a) garīgā veselība darba vietā, b) garīgā veselība skolās, c) depresijas un pašnāvību novēršana, d) sabiedrības atbalstītu un sociāli iekļaujošu garīgās veselības aprūpes centru izveide cilvēkiem ar smagiem garīgās veselības traucējumiem, e) garīgās veselības integrēšana visās politikas jomās.

Vienotā rīcība rosināja analizēt situāciju Eiropā katrā no šīm piecām jomām valsts un Eiropas līmeņa darba grupās, kurās piedalās valdības, augstskolu un profesiju pārstāvji, pakalpojumu saņēmēji, viņu ģimenes un citas ieinteresētās personas. Sadarbībā ar ekspertiem tika apkopota informācija un pārskatīta līdzšinējo zināšanu bāze, un tas palīdzēs uzlabot turpmāko iniciatīvu efektivitāti un ilgtspēju.

Pamatojoties uz šo informāciju, katras darba paketes dalībnieki izstrādāja rīcības ieteikumus, kas tagad tiks apspriesti ar visām ieinteresētajām personām. Ar pirmo ziņojumu (par garīgo veselību darbavietā) darba grupas oficiāli iepazīstināja Berlīnē 29.–30. novembrī. Drīz sekos nākamais. No šiem ieteikumiem jārada efektīvi instrumenti, – tas ir gan izaicinājums, gan iespēja, ko mēs nedrīkstam laist garām.

Garīgā veselība

Vēl par šo tematu