Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Choroby przewlekłe są istotnym i coraz większym problemem w społeczeństwie. Są one zdecydowanie główną przyczyną śmiertelności i odpowiadają za około 86% wszystkich zgonów w UE. Co roku dwa miliony ludzi umierają z powodu chorób układu krążenia i szacuje się, że 8% społeczeństwa ma cukrzycę – niektórzy ludzie niepotrzebnie. Wielu przypadkom chorób przewlekłych można zapobiec poprzez ograniczenie głównych czynników ryzyka, do których zalicza się palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie i niedostateczną aktywność fizyczną.

UE ma świadomość, że nie można ignorować tego problemu, i stara się podejmować odpowiednie działania. Dysponujemy strategiami politycznymi i przepisami, za których pomocą możemy podnosić świadomość i ograniczać czynniki ryzyka. Ponadto aktywnie współpracujemy z państwami członkowskimi w celu opracowania i wdrożenia skutecznych podejść do walki z chorobami przewlekłymi.

W tym celu państwa członkowskie, organizacje pozarządowe i międzynarodowe oraz przedstawiciele sektorów zdrowia i ubezpieczeń przeprowadzili ostatnio konsultacje poświęcone wymianie doświadczeń i pomysłów. Udało nam się zgromadzić cenne informacje na temat tego, na czym według zainteresowanych stron powinna skoncentrować się Unia Europejska w przyszłości, a mianowicie na uwzględnieniu czynników ryzyka, inwestowaniu w profilaktykę oraz wzmocnieniu systemów zdrowotnych.

Współpraca ta przyniosła już wymierne efekty. Wspólnie z państwami członkowskimi opracowane zostało wspólne działanie na rzecz promowania zdrowego starzenia się i walki z chorobami przewlekłymi poprzez wymianę dobrych praktyk i współpracę w celu poprawy polityki w dziedzinie cukrzycy w całej Europie. Po drugie w dniach 3–4 kwietnia tego roku odbędzie się szczyt UE poświęcony chorobom przewlekłym, na którym kontynuowana będzie dyskusja na temat działań UE w tym zakresie.

Oprócz tych inicjatyw Komisja aktywnie wspiera również inicjatywy w zakresie badań naukowych i innowacji oraz finansuje liczne projekty w ramach programów w dziedzinie zdrowia i programów badawczych. 

Wspólnym celem tych działań jest wsparcie państw członkowskich w zmniejszeniu obciążenia chorobami przewlekłymi i – w rezultacie – ratowania życia w całej UE.

Major and chronic diseases

Więcej na ten temat