Folyékony, alacsony viszkozitású élelmiszerek
Definíció

(az e kártya által lefedett HR-kódok listája)
Ömlesztve szállított, alacsony viszkozitású folyékony élelmiszerek, például üdítőitalok, szeszes italok, bor, ketchup, melasz, mustár, szójaszósz, cukorszirup, növényi olajok, ecet vagy víz. A fent felsorolt áruk nagy viszkozitásúnak is tekinthetők, pontos tulajdonságaiktól és/vagy hőmérsékletüktől függően.

Ez a kártya a folyékony, alacsony viszkozitású takarmánytermékekre is vonatkozik.

A fagyasztott termékeket illetően lásd a „Mintavételi eljárások” fejezetet.

A nagy viszkozitású folyékony élelmiszerekhez lásd a „Folyékony, nagy viszkozitású élelmiszerek” kártyát.

Az egyedi csomagolású termékekhez lásd a „Kiskereskedelmi kiszerelések” kártyát.

A tejtermékek – például a tej – esetében lásd a „Tejtermékek” kártyát.


Folyékony, alacsony viszkozitású élelmiszerek
Az egyes mintákhoz javasolt minimális mennyiség

0,5 liter vagy 0,5 kg
Vonatkozó szabványok (ISO- és uniós szabványok) és jogszabályok
  • EN ISO 707 Tej és tejtermékek. Mintavételi útmutató.
  • MSZ EN ISO 5555 Állati vagy növényi olajok és zsírok. Mintavétel
  • A Bizottság 1989/2003/EK rendelete az olívaolaj és az olívamaradék-olaj jellemzőiről és az ezekre vonatkozó elemzési módszerekről szóló 2568/91/EGK rendelet módosításáról
  • A Bizottság 1348/2013/EU végrehajtási rendelete (2013. december 16.) az olívaolaj és az olívamaradék-olaj jellemzőiről és az ezekre vonatkozó elemzési módszerekről szóló 2568/91/EGK rendelet módosításáról.
  • A Bizottság 152/2009/EK rendelete (2009. január 27.) a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról.
Kövesse továbbá a mintavételre vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.


Szükséges eszközök
Javasolt mintavételi eszköz a használt módszertől függően
  • Vákuumszivattyús mintavevő (L01-01)
  • Különféle típusú és kialakítású merítőedények (L02-01, L02-02)
  • Pipettás mintavevő (L03-01)
  • Mintavevő kanál (L04-01)
  • Dugattyús mintavevő (L05-01)
Rézből és rézötvözetekből (pl. sárgarézből) készült eszközöket nem szabad használni.

Mintavételhez használt tárolók
  • Üvegpalackok (G01)
  • Keskeny szájú műanyag palackok, 500–1000 ml közötti űrtartalommal (P01); lehetőleg nem átlátszók.
  • Fémtartályok (M01)
Minden tárolónak alkalmasnak kell lennie élelmiszerek tárolására, a magas savtartalmú termékeket is beleértve.

Biztonsági óvintézkedések és kockázatértékelés
  • Mindig ismerje meg és kövesse a helyi kockázatértékelésben leírt, a mintavétel helyére vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági utasításokat és/vagy biztonságos munkavégzési gyakorlatokat.
  • Figyeljen az esetleges biztonsági címkékre.
  • Ha van arra utaló jel, hogy veszélyes árukról van szó, kérje a biztonsági adatlapot vagy nézze meg az ADR-t.
  • A folyékony termékekkel kapcsolatos higiéniai előírásokra és kockázatokra vonatkozó részletes tanácsért lásd a „Mintavétel élelmiszerekből” fejezet egészségvédelmi és biztonsági előírásait.
  • Az élelmiszerek megfelelő higiéniai állapotát meg kell óvni.
  • Gondoskodjon a tiszta és a körülményeknek megfelelő egyéni védőeszközökről.
  • Az olyan gyúlékony folyadékok, mint az etanol, tűzveszélyt jelentenek, különösen a termék mozgatásakor. Meg kell akadályozni a statikus elektromosság felhalmozódását, és ügyelni kell a tűzveszélyes gőzökre. lásd: „Egészség és biztonság”.

Mintavételi terv
A szállítmány típusa Eljárás
Vámkezelésre szánt szállítmányok Egy egyesített minta a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott, megfelelő számú elemi mintából áll. Miután meggyőződött a szállítmány homogenitásáról, főszabályként egy elemi mintát kell venni, amely reprezentatívnak számít az ugyanazon vám-árunyilatkozatban szereplő áruk tekintetében.

Export-visszatérítésre (KAP) vagy jövedéki ellenőrzésre szánt szállítmányok

Az egyesített minta megfelelő számú részmintából áll. A részminták minimális számát az alábbiakban ismertetjük. Ha a szállítmány olyan árukból áll, amelyek ugyanazon gyártósorról származnak (megegyezik a tételszámuk), kevesebb minta is elegendő lehet.
Függőleges telepített tartályok, vízszintes telepített tartályok, valamint hajón, vasúti kocsin és közúti járművön lévő tartályok Egy egyesített minta egy vagy több elemi mintából, amelyet a tartályon belüli folyadékszinttől és a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott tartályok számától függően különböző magasságokból kell venni; lásd a „Mintavétel folyadékokból” fejezet „1.1. Mintavétel tartályokból” és „1.2. Mintavétel hajókról vagy uszályokról” című szakaszát.

Ellenőrizze a tétel homogenitását – ha a homogenitás kérdéses, vegyen több elemi mintát. Ha a tartály különböző termékeket vagy tételeket tartalmaz, a tartályokból több egyesített mintát kell létrehozni.

Az egyesített mintát az ugyanazon tartályból vett elemi mintákból kell létrehozni. Ha több tartályhoz kell egyesített mintát létrehozni, annak arányosan kell tartalmaznia az egyes tartályokból vett mintákat.

A mintát rendszerint a felső nyíláson keresztül vagy a tartály oldalán megfelelő magasságban elhelyezett speciális mintavételi csapok segítségével kell venni. Rétegzett mintavétel is alkalmazható. Ha a mintavételi mélység nem haladja meg a négy métert, vákuumszivattyút is lehet használni.

A termék töltése vagy leeresztése közben is vehető minta, a mozgatott folyadékból.

Szállítási csomagok, hordók, dobok, tartók, fémdobozok Egy vagy több egyesített minta: a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott egyes tartályok közepéből vett elemi mintákból (egy vagy több elemi mintából, a termék homogenitásától, a tartályok számától függően); lásd a „Mintavétel folyadékokból” fejezet „1.3. Mintavétel hordókból, konzerv- és fémdobozokból és más szállítási csomagokból” című szakaszát.

Egyesített minta csak olyan tartályokból hozható létre, amelyek egyazon szállítmányhoz tartozó ugyanazon tételből származnak. Több tétel esetében azokat külön kell azonosítani és azokból külön kell mintát venni.

Lehetőség szerint mintavétel előtt megfelelően homogenizálni kell a tartály tartalmát.

A mintavétel végezhető vákuumszivattyúval, különféle pipettás mintavételi eszközökkel vagy más, a célra alkalmas eszközökkel is.

Ha csak egy tárolóból vesznek mintát (például hordóból), azt a mintavevőből közvetlenül a mintatárolóba kell önteni.

Áramoltatott folyékony élelmiszerek Egy egyesített minta: Amennyiben a terméket mechanikusan, gravitáció segítségével, szivattyúval vagy más berendezéssel mozgatják, lehetnek terelőszelepek a tüzelőanyag-vezeték oldalán, ami lehetővé teszi, hogy az áramlási sebesség által meghatározott rendszeres időközönként vegyenek mintát a tüzelőanyag-áramból; lásd a „Mintavétel folyadékokból” fejezet „1.4. Mintavétel mozgó rakományból” című szakaszát.


Minták kezelése
Általános megjegyzések
  • Ha a terméket ömlesztett formában, csomagolás nélkül szállítják, akkor a rakományt egyetlen egésznek kell tekinteni, és minden részéből mintákat kell venni.
  • A folyamatos automatizált mintavételt mindig előnyben kell részesíteni a kézi mintavétellel szemben.
  • Tartályfenék-mintavevővel és/vagy vízérzékelőkkel állapítsa meg, hogy van-e üledék, emulziós réteg vagy szabad víz a tartály alján. A mintavétel előtt a szabad vizet célszerű a lehető legteljesebb mértékig leereszteni, és megmérni az eltávolított mennyiséget.
  • Ha lehetséges, közvetlenül a mintavételi palackba folyassa a mintát. Így kisebb a levegősödés, az elpárolgás és a szennyeződés esélye. Közvetlenül a mintavétel előtt öblítse át a palackot a mintavételre szánt termékkel. Az illékony anyagok (pl. etanol) esetében a nyári hónapokban előhűtött palackokat kell használni.
  • Keverőedények használata esetén a keverőedényt előzetesen át kell mosni a mintavételre szánt termékkel. Minden elemi mintát össze kell gyűjteni az összes mintavételi helyről, majd ezek alapos összekeverése után létre kell hozni az egyesített mintát. Az illékony anyagok (pl. etanol) esetében a nyári hónapokban előhűtött keverőedényt kell használni.
  • A tartályt térfogatának legfeljebb 90%-áig szabad feltölteni, hogy maradjon tér a hőtágulásra, majd a nedvességtartalom-csökkenés elkerülése érdekében le kell zárni. A tartályt óvni kell a közvetlen napfénytől.
Mintavételi űrlap
  • Töltse ki a mintavételi űrlapot. Egy példányt csatoljon a mintákhoz, egyet pedig őrizzen meg nyilvántartási célokra.
Szállítás
  • A mintákat védeni kell a fény és a szagok ellen, hogy megelőzhető legyen a szennyeződés, a mikrobák szaporodása és egyéb olyan események, amelyek károsítanák a mintát.
  • Szükség esetén a mintákat hűtve tárolja. A hűtési láncot nem szabad megszakítani, és nyilvántartást kell róla vezetni.
  • A tűzveszélyes folyadékok veszélyes anyagok, amelyek szállítását az ADR előírásai szabályozzák. Alkalmazhatók a korlátozott mennyiségben csomagolt veszélyes árukra vonatkozó mentességek. Kombinált csomagok (belső és külső csomagolás olyan kombinációja, amely nem hajlamos a törésre vagy a lyukadásra) használata esetén legfeljebb 30 liter szállítható, amelyből legfeljebb 10 liter lehet 1. osztályba sorolt tűzveszélyes termék (például etanol); lásd az általános rész Szállítás szakaszát.
Tárolás
  • Védje a mintákat a szennyeződési forrásoktól (szagok, folyadékok stb.) és a más anyagokkal való érintkezéstől.
  • Romlandó áruk esetében:
    • A mintát tartsa 4 °C alatti hőmérsékletre hűtve. A hűtési lánc hőmérsékletéről nyilvántartást kell vezetni.
    • Hosszabb tároláshoz fagyassza le a mintát –18 °C-ra vagy alacsonyabb hőmérsékletre, és a tárolás során kísérje figyelemmel a hőmérsékletet.

Folyékony, alacsony viszkozitású élelmiszerek (bővített lista)
HR-szám Leírás


Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió
1.1 15.01.2022. New format, addition of animal feed HS Codes and other modifications