1. Bevezetés
Ahogy már láttuk az
általános alapelvek bevezetőjében, a veszélyes anyagoknak számos kategóriája van, és minden ilyen anyag címkézését, csomagolását, tárolását és szállítását jogszabályok szabályozzák.
Veszélyes anyagok előfordulhatnak az Ön környezetében és a munkaterületén is. A nem jogsértő áruknak eleget kell tenniük minden ilyen szabálynak, és amennyiben Ön ilyen árukat vizsgál, illetve ilyen árukból vesz mintát, meg kell kapnia az anyagbiztonsági adatlap egy példányát.
Munkája során azonban tévesen bejelentett vagy jogsértő árukkal is találkozhat. Fontos, hogy megértse a veszélyeket és megtegye a megfelelő óvintézkedéseket.
2. Mit jelent az, hogy veszélyes anyag?
Veszélyes anyagnak minősül minden olyan anyag, amely közvetlenül vagy közvetve károsíthatja Önt. Veszélyes anyagokkal találkozhat akár a mintavétel során, akár abban a munkakörnyezetben, ahol a mintavételt végzi.
Veszélyes árunak a szállított veszélyes anyagokat nevezzük. Ezek a veszélyes áruk nemzetközi közúti szállításáról szóló európai megállapodás (ADR) hatálya alá tartoznak, így dokumentálni és címkézni kell őket. A továbbiakban hol
veszélyes anyagokat, hol
veszélyes árukat emlegetünk, a gyakorlatban azonban ugyanúgy, a szükséges óvintézkedések betartásával kell kezelni őket. Ha nincs kiképezve veszélyes anyagok kezelésére, ne menjen veszélyes környezetbe, és ne próbáljon meg mintát venni a bejelentett rakományból. Bizonyos árukból csak képzett személyek vagy szerződéses megbízottak vehetnek mintát. Egyes árukból egyáltalán nem szabad mintát venni.
A szállított anyagokat általában veszélyes árunak nevezzük. Az Ön számára gyakorlati szempontból alig van különbség: a mintavétel során minden anyag veszélyesnek minősül.
A „veszélyes anyag” fogalmának magyarázatához nézzük, mit is jelentenek önmagukban a kifejezést alkotó szavak.
A „veszélyes” anyagokat általában a következő csoportok valamelyikébe sorolják és eszerint címkézik:
- mérgező;
- rendkívül mérgező;
- korrozív;
- ártalmas;
- irritatív;
- oxidálószer;
- redukálószer;
- öngyulladásra hajlamos;
- tűzveszélyes;
- robbanásveszélyes;
- rákkeltő;
- környezetre veszélyes;
- nedvesen veszélyes;
- radioaktív.
Az „anyag” a következők bármelyike lehet:
- gázok;
- gőzök;
- porok;
- mikroorganizmusok;
- folyadékok;
- szilárd anyagok;
- füstök;
- ködök.
Veszélyes anyag tehát bármi lehet, ami személyi sérülést és/vagy anyagi károkat okozhat.
3. Honnan tudhatom, hogy egy anyag veszélyes-e?
A nemzeti és európai jogszabályoknak való megfelelés érdekében általában minden veszélyes vegyi anyag csomagolását kötelező címkével ellátni. A címkén az
itt láthatók egyikéhez hasonló jelzés mellett a termékhez kapcsolódó kockázatok részletes leírása, valamint a kezeléskor szükséges óvintézkedések vannak feltüntetve. A H- és P-mondatok pedig
itt találhatók.
MINDIG OLVASSA EL A CÍMKÉT, ÉS TARTSA BE AZ UTASÍTÁSOKAT! Csak helyesen csomagolt és címkézett áruk azonosíthatók azonnal. Ha olyan anyaggal van dolga, amelyet nem tud azonosítani, soha ne feltételezze, hogy az biztonságos.
Ne feledje: bizonyos típusú veszélyes anyagok szabad szemmel nem láthatók (például gázok, füstök és mikroorganizmusok).4. Jelöletlen veszélyes anyagok
A nem jogsértő rakományt mindig el kell látni a megfelelő címkével, ugyanakkor előfordulhat, hogy olyan be nem jelentett vagy az árujegyzéken fel nem tüntetett áruval találkozik, amely ráadásul veszélyes is.
Veszélyes anyagok előfordulhatnak a munkakörnyezetében is. Ez a fent felsorolt formák bármelyikét jelentheti.
Amennyiben arra gyanakszik, hogy veszélyes anyag van a munkaterületén, azonnal hagyja el a területet mindaddig, amíg meg nem győződött arról, hogy biztonságosan tudja folytatni a munkavégzést vagy azért, mert rendelkezik a megfelelő védőfelszereléssel, vagy mert meggyőződött arról, hogy a terület mentes a veszélyes anyagoktól.
5. Hol találhatok további információt?
A veszélyes anyagok különböző típusairól további információt az alábbi szakaszokban találhat:
6. Mi a teendő, ha veszélyes anyaggal érintkeztem?
Ha úgy véli, hogy munkája során veszélyes anyaggal érintkezett, azonnal forduljon orvoshoz, és értesítse felettesét.
A további expozíció elkerülése érdekében szóljon az esetről másoknak is.