Ilgtspēja, estētika un iekļaušana: kohēzijas politika atbalsta Jauno Eiropas “Bauhaus”

  • 16 Apr 2021
Ilgtspēja, estētika un iekļaušana: kohēzijas politika atbalsta Jauno Eiropas “Bauhaus”

Iniciatīvas Jaunais Eiropas “Bauhaus” (JEB), ko priekšsēdētāja fon der Leiena izsludināja 2021. gada janvārī, mērķis ir sasaistīt Eiropas zaļo kursu ar mūsu dzīves telpām. Pirms īpaši šim tematam veltītās konferences 22.-23. aprīlī mēs ar komisāri Elīzu Ferreiru [Elisa Ferreira], kura kopā ar komisāri Mariju Gabriēlu [Mariya Gabriel] vada šo iniciatīvu, apspriedām kohēzijas politikas nozīmi Jaunajā Eiropas “Bauhaus” iniciatīvā. Mēs ceram, ka šī intervija jūs iedvesmos sniegt ieguldījumu, kopīgojot idejas un piemērus īpaši izveidotajā vietnē, un kopīgi piedalīties šīs jaunās Eiropas kustības veidošanā.

Komisāre Ferreira, lūdzu, iepazīstiniet ar iniciatīvu Jaunais Eiropas “Bauhaus” un izskaidrojiet tās novatorisko pieeju

Šī iniciatīva man ir ļoti īpaša, it īpaši pēc sarežģītā gada, kas mums ir aiz muguras un ko daudzi pavadīja iesprostoti mājās, cenšoties sadzīvot ar milzīgām pārmaiņām un nenoteiktību. Es ļoti ticu, ka iniciatīva Jaunais Eiropas “Bauhaus” būs impulss mums katram uzlabot savu dzīvesvietu un dzīvesveidu, kā arī jēgpilnāk atjaunot savu dzīvi. Kā saka priekšsēdētāja fon der Leiena, tas ir cerību un atgūšanās projekts. Līdzīgi kā sākotnējā “Bauhaus” kustība, kurā masveida ražošana tika apvienota ar individuālām vajadzībām un māksliniecisku garu, jaunā iniciatīva cenšas saskaņot cenas ziņā pieejamas, funkcionālas un estētiski pievilcīgas publiskās un privātās telpas ar ilgtspējību. “Formai būtu jāseko planētai”, cilvēkiem esot centrā. To var uzskatīt par “Zaļā kursa” kultūras izpausmi. Runa ir par ilgtspējas, estētikas un iekļaušanas pamatprincipu ietveršanu mūsu ikdienas dzīvē, kopīgi cenšoties panākt zaļo pārveidi. Iniciatīvai jāietver arī mūsu kohēzijas princips — nevienu neatstāt novārtā. Iekļaušana — pieejamība cenas ziņā, pieejamība — šajā kustībā ir īpaši aktuāla: mums jāpārliecinās, ka ilgtspējība ar stilu nav tikai dažu cilvēku privilēģija, bet ir iespēja daudziem. Ar laiku iniciatīvai Jaunais Eiropas “Bauhaus” vajadzētu kļūt nozīmīgai visos reģionos un teritorijās. 

Iniciatīva norit trīs posmos: kopīga izstrāde, piegāde un izplatīšana. Vai jūs varat izskaidrot, kas notiek šajos posmos, un komentēt līdzšinējo virzību? Vai ir viegli mobilizēt plašu atbalstu un iesaisti?

Pašlaik mēs esam izstrādes posmā, kurā pētām idejas un veidojam kustību, balstoties uz ikviena — inženieru, studentu, dizaineru, aktīvistu, arhitektu, zinātnieku, ekspertu, kas pārstāv visas dzīves jomas, — kompetenci. Mēs vēlamies uzklausīt arī iedzīvotājus un sabiedrību kopumā — ko sagaida viņi? Kā cilvēki vēlas dzīvot, strādāt un sadarboties jaunajā zaļās un digitālās pārkārtošanās laikmetā, kad dzīve vienlīdz notiek tiešsaistē un fiziskajās telpās? Mēs pamazām veidojam Jaunā Eiropas “Bauhaus” kopienu, dažādām organizācijām izrādot lielu interesi kļūt par mūsu partneriem, kā arī iesaistoties daudziem cilvēkiem, kas sniedz idejas, kopīgo piemērus un rada izaicinājumus.

Ir liela interese, daudz entuziasma un patiešām milzīga enerģija. Mums ir jāiegūst atbalsts šai idejai, lai kļūtu par Eiropas kustību, izplatot Jauno Eiropas “Bauhaus” koncepciju arī ārpus ES robežām. Kā mēs to darām? Mums ir jāapbalvo labas idejas, jāstimulē Jaunā Eiropas “Bauhaus” trijstūra piemēri. Pirmo Jauno Eiropas “Bauhaus” (JEB) balvu izsludināsim konferencē 23. aprīlī. Sekojiet līdzi informācijai! (un tikmēr došu jums nelielu mājienu: abonējiet JEB biļetenu!) Otrkārt, daži no pirmajiem ieguldījumiem mūsu vietnē prasa ne tik daudz ES finansējumu, bet gan atbalstu, lai pārvarētu problēmas saistībā ar kapacitāti, pieredzes trūkumu, tīkliem un savstarpējo apmaiņu. Tātad, mēs vēlamies piedāvāt tehnisku palīdzību, veicinot daudznozaru pieejas uz vietas saskaņā ar JEB redzējumu, lai atbalstītu visus tos, kuri vēlas īstenot JEB projektus un kuriem ir labas idejas, bet vēl nezina, kā to izdarīt. Piegādes līnija augs pakāpeniski līdz ar atbalsta sistēmu. Mērķis ir sākt, atbalstot vismaz piecus Jauno Eiropas “Bauhaus” pilotprojektus dažādās ES valstīs, kam sekos citi, izmantojot kohēzijas politikas ietvaros īstenotās Eiropas pilsētu iniciatīvas novatoriskās pieejas un pakāpeniski iekļaujot dažādus JEB pasākumus dažādās ES programmās, kā arī izmantojot citus publiskus un privātus ieguldījumus.

Ir svarīgi sazināties un uzturēt sarunu. Iedzīvotāji, organizācijas, dizaina skolas un citas ieinteresētās puses iesaistās sarunās un dalās ar iedvesmojošiem piemēriem, idejām un izaicinājumiem saistībā ar iniciatīvu. Piemēram, februārī šāds pasākums tika organizēts Pilsētu attīstības tīkla labā[1]. Es priecājos, ka komunikācijas kampaņa nes augļus: vietnē jau ir saņemti vairāki simti komentāru, un marta sākumā tika paziņots par pirmo JEB partneru sarakstu. Šie ir pirmie 13 tīkli, biedrības un organizācijas, kas darbosies kā veicinātāji un galvenie sarunu biedri; un saraksts katru nedēļu strauji papildinās. Protams, daži dalībnieki reaģē ātrāk, bet es aicinu piedalīties organizācijas un cilvēkus no visas ES, mums ir vajadzīgipartneri no visām valstīm.

Iedomājieties, ka esmu organizācijā/biedrībā un vēlos iesaistīties. Kā varu kļūt par partneri?

Tātad ikviens var sniegt ieguldījumu idejās, kopīgot izaicinājumus, dokumentus vai pētījumus, abonēt biļetenu vai mijiedarboties ar sabiedrību kopumā JEB vietnē. Ja jūs interesē arī pasākumu un sarunu organizēšana saistībā ar Jauno Eiropas “Bauhaus” un vēlaties mums palīdzēt šo iniciatīvu veicināt, piesakieties, lai kļūtu par partneri un pastāstiet mums, kā jūs varat to vislabāk izdarīt, ar ko kopā vēlaties iesaistīties, kuras idejas jūs vēlaties izpētīt, kuru vēlaties panākt. Partneri var izmantot mūsu “iesaistes rīkkopu”, lai iesaistītu iedzīvotājus šajās sarunās. Partneriem noteikti būs svarīga loma, jo, kopīgi strādājot, nonākam pie rezultāta. Mēs būsim ļoti priecīgi saņemt jūsu priekšlikumus

Kā ar jauniešiem? Dažkārt var būt sarežģīti sasniegt jaunos eiropiešus un dot viņiem iespēju paust savu viedokli — vai iniciatīvai Jaunais Eiropas “Bauhaus” tas izdodas?

Mēs noteikti vēlamies uzklausīt viņu viedokli, mums vajag viņu radošumu un perspektīvu. Vairāki no mūsu izmantotajiem saziņas kanāliem ir īpaši vērsti uz 18–35 gadu vecuma grupu. Sociālajiem medijiem acīmredzami ir izšķiroša nozīme, lai uzrunātu jauniešus — @neweuropeanbauhaus vietnē Instagram jau ir vairāk nekā 7000 sekotāju. JEB ir arī vietnē Pinterest. Džīnai Gilverai [Gina Gylver] — vienai no augsta līmeņa apaļā galda dalībniecēm — ir tikai 19 gadu, bet viņai jau ir iespēja paust savu viedokli klimata jautājumos pasaules mērogā un tagad viņa ir arī JEB aktīviste. Mēs ceram, ka viņa rādīs piemēru un izplatīs informāciju vienaudžu vidū. Šis projekts ir paredzēts visām paaudzēm, un, atklāti sakot, es domāju, ka tas varētu būt arī tilts starp tām, ar potenciālu likvidēt vairākas no lielajām plaisām starp paaudzēm, kuras saistībā ar klimata, tehnoloģiju problēmām un iespējām ir vērojamas mūsdienu sabiedrībā. Mēs vēlamies, lai pieeja būtu augšupēja, kurā plaši iesaistītos visas dažādās ieinteresētās puses, vienlaikus darot visu iespējamo, lai veicinātu, atbalstītu un nodrošinātu iespēju ietvaru ar konkrētiem rezultātiem.

Kohēzijas politika ir veidota uz solidaritātes un partnerības principiem — kāda ir tās loma iniciatīvā Jaunais Eiropas “Bauhaus”? Vai šie principi tiks piemēroti? 

Kohēzijas politika ir dabisks iniciatīvas Jaunais Eiropas “Bauhaus” partneris, jo tā veicina konverģenci un tādus attīstības stratēģiju risinājumus, kas atzīst ekonomiskās, sociālās un klimata problēmas, galveno uzmanību pievēršot teritorijām. JEB diskusijas dabiski attiecas uz konkrētām vietām un ģeogrāfisko telpu. Pateicoties spēcīgajam vietējam un reģionālajam rakursam, kohēzijas politika nodrošina labi izveidotu sistēmu ilgtspējīgai pilsētu attīstībai un eksperimentiem vietējā līmenī. Solidaritātes un partnerības principi arī lielā mērā ir daļa no JEB idejas par iekļaušanu, kopradi, būšanu kustībai, kas ir saistoša ikvienam, nevis tikai dažiem izvēlētiem cilvēkiem vai elites pārstāvjiem. Mēs zinām, ka šī iniciatīva nojauks barjeras visos mūsu dzīves un darbības aspektos, ieskaitot ES politiku. Un tas jau notiek, izmantojot augšupēju pieeju un kopīgi izstrādājot iniciatīvu. Jautājums nav par jaunu vai papildu naudu, bet gan par resursu mobilizēšanu dažādās Eiropas politikas jomās un programmās, lai nodrošinātu efektīvu sākumu pēc izstrādes fāzes un par izplatīšanu, izmantojot galvenās programmas, projektus un finansēšanas avotus. Vai kohēzijas politikai ir sava loma? Pilnīgi noteikti. Kad runājam par to, lai pārveidotu vietas, kurās mēs strādājam un dzīvojam, par mājokļiem vai sabiedriskām vietām par pieņemamu cenu, par ilgtspējīgākiem ēku risinājumiem un energoefektīvu renovāciju, šī ir reģionālās politikas, kurā mums 30 gadu laikā ir izveidojusies pieredze, būtība. Tātad kohēzijas politikas filozofija un atbalsta instrumenti, ieskaitot finansējumu, šeit ir nozīmīgi — no vislabāko JEB piemēru apbalvošanas līdz tehniskā atbalsta sniegšanai, no JEB eksperimentu atbalstīšanas pilsētvidē līdz pat dalībvalstīm, kas kohēzijas plānošanas ietvaros īsteno ilgtspējību, estētisku un iekļaujošu attieksmi. Mūsu panākumi lielā mērā būs atkarīgi no tādu spēcīgu kopienu veidošanas, kas atbalsta šo iecerēto mērķu sasniegšanu. Mēs ceram tos sasniegt kopā ar jums!

Kā ar citām politikas jomām: inovāciju, kultūru, rūpniecību?

Kultūras un radošās nozares ir bijušas vienas no pirmajām, kas pieņēmušas iniciatīvu Jaunais Eiropas “Bauhaus” un sākušas piedalīties mūsu plānos. Tā kā viņiem ir gan tehniskas, gan mākslinieciskās prasmes, arhitekti un dizaineri, protams, ir ļoti izdevīgā stāvoklī, lai piedalītos šajā iniciatīvā un kopīgi ar inženieriem, māksliniekiem un iedzīvotājiem kopumā vadītu koprades procesus . Mēs vienlaikus raugāmies uz visām jomām un mēģinām savienot punktus un atrast sinerģijas. Mēs vēlamies sastrādāties ar māksliniekiem, aktīvistiem, dizaineriem, arhitektiem, studentiem, zinātniekiem, inženieriem, praktizējošiem speciālistiem un politikas veidotājiem. Iniciatīvas Jaunais Eiropas “Bauhaus” mērķis ir veicināt zināšanu, ideju un vajadzību apmaiņu starp šiem dalībniekiem — dot iespēju kopienām izveidot īsti starpnozaru projektu. Mēs arī pētām, kā varētu mobilizēt mūsu rīkus, lai salīdzinoši ātri uzsāktu pirmo konkrēto darbību posmu, lai vietējām ieinteresētajām personām sniegtu īpaši pielāgotu tehnisko palīdzību. Mēs meklējam arī labāko veidu, kā apvienot dažādus instrumentus, piemēram, LIFE programmu, un ciešā sadarbībā ar komisāri Gabrielu — programmu “Apvārsnis Eiropa”, Eiropas Inovācijas padomi un Eiropas Tehnoloģiju institūtu.

Komisāre, jūs teicāt, ka tas ir projekts visiem Eiropas reģioniem un teritorijām. Kā jūs konkrēti redzat, kā tas varētu tikt īstenots, piemēram, pārtikušā Zviedrijas pilsētreģionā, salīdzinājumā ar mazapdzīvotiem attālākajiem reģioniem Azoru salās? Kā to īstenot nelielā Polijas pilsētiņā vai Rumānijas lauku teritorijā?

Ir skaidrs, ka šai iniciatīvai neder vienota pieeja. Iniciatīvām Jaunais Eiropas “Bauhaus” katrā kopienā un apvidū jāatspoguļo to konkrētās vietējās vajadzības un redzējums. Tomēr es uzskatu, ka, ņemot vērā mūsu ilggadējo pieredzi projektu īstenošanā uz vietas un pārveidojot tos tā, lai tie būtu piemēroti konkrētam apvidum, kohēzijas politika šo problēmu var veiksmīgi atrisināt. Mēs piedāvājam mūsu izveidotos tīklus, mūsu izveidotās saiknes ar vietējā līmeņa organizācijām un pieredzi darbā ar vietējiem cilvēkiem un kopā ar tiem. Mēs dalāmies arī savā pieredzē saistībā ar pārmaiņām — no lauku rajoniem līdz rūpniecības teritorijām, no ogļu ieguves līdz pilsētplānošanai — un gadu gaitā esam palīdzējuši īstenot daudzas pārmaiņas. Mēs vēlamies izmantot šo pieredzi un dot ieguldījumu labāko ideju īstenošanā, kas radīsies Jaunā “Bauhaus” projektēšanas posmā, un atbalstīt topošo Eiropas “Bauhaus” kopienu.

Kādi ir nākamie soļi?

Iesim kopā soli pa solim: Es aicinu jūs pievienoties globālajai sarunai par Jauno Eiropas “Bauhaus” no 22. līdz 23. aprīlim un abonēt JEB biļetenu, lai sekotu jaunumiem. Mēs kopā dosimies šajā apbrīnojamajā cerību, skaistuma un atjaunošanās ceļojumā uz zaļāku, labāku nākotni mums visiem!

[1] Tīklu veido vairāk nekā 500 pilsētas/pilsētteritorijas visā ES, kas atbild par tādu integrētu darbību īstenošanu, kuru pamatā ir pilsētu ilgtspējīgas attīstības stratēģijas, kuras 2014.–2020. gadā finansēja ERAF.