breadcrumb.ecName

Устойчивост, естетика и приобщаване: Политиката на сближаване подкрепя новия европейски Баухаус

  • 16 Apr 2021
Устойчивост, естетика и приобщаване: Политиката на сближаване подкрепя новия европейски Баухаус

Инициативата „Нов европейски Баухаус“, обявена през януари 2021 г. от председателя фон дер Лайен, има за цел да обвърже Европейския зелен пакт с нашите жилищни помещения. Преди провеждането на специална конференция на 22 и 23 април, с комисар Елиза Ферейра, която ръководи тази инициатива заедно с комисар Мария Габриел, обсъдихме ролята на политиката на сближаване в новия европейски Баухаус. Ние се надяваме, че това интервю ще ви вдъхнови да направите своя принос чрез идеи и примери на специалния уебсайт, както и че ще участвате заедно с нас в създаването на това ново европейско движение.

Комисар Ферейра, моля, представете новия европейки Баухаус и обяснете неговия иновативен подход

Тази инициатива има специално значение за мен, най-вече поради изминалата трудна година, през която много хора останаха затворени вкъщи на фона на огромна промяна и несигурност. Силно вярвам, че с новия европейски Баухаус ще се даде тласък за подобряване на мястото и начина ни на живот и за по-успешно възстановяване на живота ни. Както каза председателят фон дер Лайен, това е един проект на надеждата и възстановяването. Подобно на първоначалното Баухаус движение, с помощта на което се осигури баланс между серийното производство и индивидуалните потребности и артистичния дух, с новата инициатива се цели осигуряване на баланс между достъпните, функционални и естетически издържани обществени и частни пространства и устойчивостта. „Формата следва да бъде съобразена с планетата“, а хората са в основата. Тя може да се разглежда като културното проявление на Зеления пакт. С нейна помощ основните принципи на устойчивост, естетика и приобщаване преминават в нашето ежедневие като съвместна цел за екологична трансформация. Следва да бъде включена и в нашите принципи на сближаване – да не се пренебрегва никой. Приобщаването – финансовата и физическата достъпност – е особено важно в този случай: трябва да сме сигурни, че устойчивостта, примесена със стил, не е привилегия на малцина, а възможност за мнозина. С течение на времето новият европейски Баухаус трябва да придобие значение за всички региони и територии.

 

Инициативата се разгръща на три етапа: Съвместно проектиране, изпълнение и разпространение. Можете ли да обясните етапите и да коментирате постигнатия напредък? Лесно ли е да мобилизирате широка подкрепа и участие?

В момента се намираме на етапа на проектирането, в който разглеждаме идеи и придаваме необходимите очертания на движението, като се опираме на опита и участието на всички – инженери, студенти, дизайнери, активисти, архитекти, преподаватели, експерти от всички сфери на живота. Също така бихме искали да разберем мнението на гражданите и на обществото като цяло – какви са техните очаквания? Как искат да живеят, работят и общуват помежду си хората в новата ера на екологична и цифрова трансформация, когато животът протича онлайн толкова често, колкото и в нашите физически пространства? Ние постепенно изграждаме общността на новия европейски Баухаус, като различни организации проявяват голям интерес да бъдат наши партньори, а много хора участват с идеи, примери и предизвикателства.

Има голям интерес, силен ентусиазъм и наистина огромна енергия. Трябва да подкрепим тази идея, за да се превърне в европейско движение, като разпространяваме концепцията за новия европейски Баухаус и извън границите на ЕС. Как ще го постигнем? Трябва да награждаваме добрите идеи, да поощряваме примерите за триъгълника на новия европейски Баухаус. Ще дадем старт на първата награда „Нов европейски Баухаус“ (НЕБ) на конференцията на 23 април. Следете новостите! (а междувременно, позволете ми да ви подскажа леко: абонирайте се за бюлетина на НЕБ!) На второ място, някои от първите предложения на нашия уебсайт призовават не толкова за финансиране от ЕС, а по-скоро за подкрепа за преодоляване на предизвикателства като капацитет, липса на опит, мрежи и обмен. Ето защо ние искаме да предложим техническа помощ, като популяризираме междуведомствени подходи, ориентирани към местните условия, в съответствие с визията на НЕБ, за да подкрепим всички, които искат да се занимават с проекти на НЕБ и имат добри идеи, но все още не знаят как да го направят. Процесът по изпълнение постепенно ще се засилва, като ще се изгражда рамката за подпомагане. Целта е да се започне, като се подкрепят най-малко пет пилотни проекта от новия европейски Баухаус в различни държави от ЕС, последвани от други, като се използват иновативните подходи на Европейската инициатива за градовете в рамките на политиката на сближаване и постепенно се включват различни действия на НЕБ в различни програми на ЕС, но също така и в други обществени и частни инвестиции.

Важно е популяризирането да продължи, както и говоренето по темата. Гражданите, организациите, училищата по проектиране и други заинтересовани страни участват в разговори и споделят вдъхновяващи примери, идеи и предизвикателства, свързани с инициативата. Например такова събитие беше организирано през февруари в полза на мрежата за градско развитие [1]. Радвам се, че комуникационната кампания дава плодове: вече имаме стотици предложения, събрани чрез уебсайта, както и списък с първите партньори на НЕБ, обявен в началото на март. Това са първите 13 мрежи, асоциации и организации, които ще действат като организатори и ключови събеседници; а списъкът бързо се разширява с всяка изминала седмица. Разбира се, някои участници реагират по-бързо, но аз приканвам организации и хора от целия ЕС да вземат участие. Имаме нужда от партньори във всяка държава.

Нека да си представим, че аз съм организация/асоциация и искам да се включа. Как мога да стана партньор?

Всеки може да има принос с идеи, да споделя предизвикателства, документи или проучвания, да се абонира за бюлетина или да си взаимодейства с общността като цяло на уебсайта на НЕБ. Ако проявявате интерес и към организиране на събития и разговори, свързани с новия европейски Баухаус, както и ако желаете да ни помогнете да популяризираме инициативата, кандидатствайте, за да станете партньор, и ни кажете по какъв начин ще направите това, с кого искате да се ангажирате, кои идеи желаете да разгледате, до кого искате да достигнете. Партньорите могат да използват нашия „набор с инструменти за участие“, за да привлекат гражданите за участие в тези разговори. Партньорите със сигурност ще играят важна роля, тъй като съвместното проектиране прераства в изпълнение. С нетърпение очакваме вашите предложения!

Ами младите хора? Обръщането към младите европейци и предоставянето на възможността да изразят своето мнение може да бъде и предизвикателство. В новия европейски Баухаус обръща ли се внимание на това?

Определено искаме да чуем и тяхното мнение, имаме нужда от тяхното творческо мислене и гледната им точка. Някои от каналите за комуникация, които използваме, са насочени предимно към възрастовата група 18 – 35. Социалните медии очевидно са изключително важни за достигане до младите хора – @neweuropeanbauhaus вече има над 7000 последователи в Instagram. НЕБ е и в Pinterest! Гина Гюлвер, един от членовете на кръглата маса на високо равнище, е само на 19 години, но въпреки това отправя призиви на световно равнище по отношение на климата, а сега вече е и активист на НЕВ. Разчитаме, че тя ще бъде пример и ще дава гласност сред връстниците си. Това е проект за всички поколения и честно казано, мисля, че може да бъде и мост между тях. С негова помощ могат да се преодолеят някои от големите разлики, които проблемите между поколенията, свързани с климата, технологиите и възможностите, оставиха за решаване в обществото днес. Искаме това да е подход от долу нагоре с широко участие от всички заинтересовани страни, докато ние правим всичко възможно, за да улесним, подкрепим и осигурим благоприятна рамка с конкретни резултати.

Политиката на сближаване е изградена върху принципите на солидарност и партньорство – каква е нейната роля в новия европейски Баухаус? Ще се прилагат ли тези принципи? 

Политиката на сближаване е естествен партньор на инициативата за новия европейски Баухаус, тъй като с нея се насърчават сближаването и решенията за стратегии за развитие, в които се приема наличието на икономически и социални предизвикателства, както и на такива, свързани с климата, като се обръща специално внимание на териториите. Разговорът за НЕБ по естествен начин се завърта около определени места и географското пространство. Със силния си местен и регионален акцент политиката на сближаване осигурява ясно определена рамка за устойчиво градско развитие и експерименти на местно равнище. Принципите на солидарност и партньорство също са голяма част от идеята на НЕБ за приобщаване, за съвместно създаване, за това да бъде движение за всички, а не за няколкото избрани или за елита. Знаем, че тази инициатива ще разбие стереотипите във всички отношения, свързани с начина ни на живот и как правим нещата, в това число и политиките на ЕС. Това вече се случва, като се възприема подход от долу нагоре и съвместно се проектира инициативата. Не става въпрос за нови или допълнителни средства, а за мобилизиране на ресурсите по различни европейски политики и програми, за да се осигури ефективен старт след етапа на проектиране, както и разпространението чрез основните програми, проекти и източници на финансиране. Политиката на сближаване играе ли някаква роля? Със сигурност играе роля. Когато говорим за промяна на местата, където работим и живеем, за достъпни жилища или обществени места, за по-устойчиви строителни решения и енергийно ефективно саниране, това е основната цел на регионалната политика, където имаме опит от над 30 години. Така че философията и инструментите за подкрепа на политиката на сближаване, в това число и финансирането, имат своето значение тук – от награждаването на най-добрите примери за НЕБ до осигуряването на техническа помощ, от поощряването на експериментирането с градските среди по линия на НЕБ до включването от страна на държавите членки на устойчивостта, естетиката и приобщаването в програмирането на сближаването. Успехът ни до голяма степен ще разчита на изграждането на силни общности, които подкрепят постигането на тези стратегически цели. Надяваме се, че ще ги постигнем заедно с вас!

Кажете ни повече за други области на политики: иновации, култура, индустрия?

Културните и творческите сектори са сред първите, които възприеха новия европейски Баухаус и започнаха да допринасят за размисъла ни по темата. Чрез комбинацията от технически и артистични умения, архитектите и дизайнерите, разбира се, са в много добра позиция да участват в тази инициатива и да управляват процесите на съвместно създаване заедно с инженери, художници и гражданите като цяло. Разглеждаме всички области едновременно и се опитваме да свържем точките и да намерим полезни взаимодействия. Искаме да се свържем с художници, активисти, дизайнери, архитекти, студенти, учени, инженери, практикуващите професионалисти и създателите на политики. Новият европейски Баухаус има за цел да улесни обмена на знания, идеи и нужди между тези участници – да даде възможност на общностите да създадат един истински интердисциплинарен проект. Също така проучваме как нашите инструменти могат да бъдат използвани, за да се даде началото – сравнително бързо – на първи набор от конкретни действия, таке че да се предостави специализирана техническа помощ на местните заинтересовани страни. Освен това търсим най-добрия начин за комбиниране на различни инструменти, като програмата LIFE, както и – в тясно сътрудничество с комисар Габриел – „Хоризонт Европа“, Европейския съвет по иновациите и Европейския институт за иновации и технологии.

Комисар, казахте, че това е проект за всички региони и територии в Европа. Как виждате конкретно изпълнение например в богат градски регион в Швеция спрямо развиващия се най-отдалечен регион на Азорските острови, който е слабо населен? Или в малък град в Полша или в селски район в Румъния?

Очевидно е, че подходът няма да е еднакъв за всички. Инициативите, свързани с новия европейски Баухаус, във всяка общност и населено място следва да отразяват техните конкретни местни потребности и визия. Въпреки това вярвам, че политиката на сближаване може успешно да се справи с това предизвикателство, като се има предвид дългогодишния ни опит в превода на местния език и в трансформацията на местно равнище. Ние използваме създадените мрежи, нашите връзки на местно равнище и нашия опит в работата за местните хора и с тях. Ние също така използваме нашия опит в трансформацията – от селски райони в промишлени райони, от добив на въглища в градско планиране, а през годините сме били част от много различни трансформации. Искаме да използваме този опит и да допринесем за реализирането на най-добрите идеи, които ще се появят във фазата на проектиране на новия Баухаус и от нововъзникващата общност на европейския Баухаус.

Какви са следващите стъпки?

Нека заедно да вървим стъпка по стъпка: Приканвам ви да се присъедините към глобалния разговор за новия европейски Баухаус на 22 и 23 април и да се абонирате за бюлетина на НЕБ, за да сте в крак с последните новини. Ще вървим заедно в това невероятно пътешествие на надеждата, красотата и възстановяването към едно по-екологично и по-добро бъдеще за всички нас!

[1] Мрежата се състои от над 500 града/градски зони в целия ЕС, отговорни за изпълнението на интегрирани действия, базирани на стратегии за устойчиво градско развитие, финансирани от ЕФРР в периода 2014 – 2020 г.