breadcrumb.ecName

Krása, udržitelnost, sounáležitost: politika soudržnosti podporuje Nový evropský Bauhaus

  • 16 Apr 2021
Krása, udržitelnost, sounáležitost: politika soudržnosti podporuje Nový evropský Bauhaus

Iniciativa Nový evropský Bauhaus (NEB) oznámená předsedkyní von der Leyenovou v lednu 2021 si klade za cíl propojit Zelenou dohodu pro Evropu s naším životním prostorem. Před tematickou konferencí, která se konala ve dnech 22.–23. dubna, jsme si o roli politiky soudržnosti v iniciativě Nový evropský Bauhaus promluvili s komisařkou Elisou Ferreirovou, která společně s komisařkou Mariyou Gabrielovou stojí v jejím čele. Doufáme, že tento rozhovor vás inspiruje k nápadům, o které se můžete podělit na webové stránce iniciativy, a k účasti na utváření tohoto nového evropského hnutí. 

Paní komisařko Ferreirová, představte nám, prosím, Nový evropský Bauhaus a vysvětlete jeho inovativní přístup.

Tato iniciativa je pro mě velmi speciální, zejména po náročném roce, který mnoho z nás strávilo doma a během kterého jsme se museli vypořádat s mnoha změnami a nejistotou. Pevně věřím, že Nový evropský Bauhaus bude impulsem ke zlepšení toho, kde a jak žijeme a jak naše životy změnit k lepšímu. Jak říká předsedkyně von der Leyenová, je to projekt naděje a obnovy. Podobně jako původní hnutí Bauhaus, které sladilo masovou výrobu s individuálními potřebami a uměleckým duchem, nová iniciativa usiluje o sladění cenově dostupných, funkčních a estetických veřejných i soukromých prostor s udržitelností. „Forma by měla následovat planetu“, v jejímž jádru jsou lidé. Iniciativu lze považovat za kulturní vyjádření „Zelené dohody“. Jde v ní o přenesení základních principů udržitelnosti, estetiky a inkluze do našeho každodenního života v rámci naší společné snahy o ekologickou transformaci. Měla by také pevněji zakotvit naše zásady soudržnosti, podle nichž nikoho neponecháme pozadu. Inkluze – cenová dostupnost, přístupnost – je zde obzvláště důležitá: musíme zajistit, aby udržitelnost a styl nebyly výsadou několika málo lidí, ale příležitostí pro mnohé. Nový evropský Bauhaus by měl být časem relevantní pro všechny regiony a území. 

Iniciativa bude probíhat ve třech fázích: spoluutváření, realizace a šíření. Můžete jednotlivé fáze vysvětlit a okomentovat dosavadní průběh? Je snadné zmobilizovat širokou podporu a zapojení?

V současné době se nacházíme ve fázi utváření, ve které zkoumáme nápady a formujeme hnutí, přičemž využíváme odborných znalostí a zapojení všech – inženýrů, studentů, designérů, aktivistů, architektů, akademiků, odborníků ze všech oblastí života. Chceme také slyšet názory občanů a celé společnosti. Jaká jsou jejich očekávání? Jak chtějí lidé žít, pracovat a komunikovat spolu v nové éře ekologického a digitálního přechodu, kdy se život odehrává online stejně jako v našem fyzickém prostoru? Postupně budujeme komunitu Nového evropského Bauhausu, o kterou projevují velký zájem různé organizace, které se chtějí stát našimi partnery, a také mnoho lidí, kteří nám předkládají nápady, příklady a výzvy.

Vnímáme velký zájem, spoustu nadšení a opravdu velkou energii. Musíme podpořit tuto myšlenku, aby se stala evropským hnutím a rozšířila koncept nového evropského Bauhausu i za hranice EU. Jak to uděláme? Musíme odměňovat dobré nápady a podporovat příklady nového evropského Bauhausu. První ocenění za Nový evropský Bauhaus (NEB) udělíme na konferenci dne 23. dubna. Nenechte si to ujít! (prozatím vám dám malou nápovědu: přihlaste se k odběru zpravodaje NEB!) Zadruhé, některé z prvních příspěvků na našich webových stránkách nepotřebují ani tak financování ze strany EU, ale spíše podporu při překonávání problémů, jako jsou kapacita, nedostatek zkušeností, sítě a výměny. Chceme tedy nabídnout technickou pomoc a podporovat lokální multidisciplinární přístupy v souladu s vizí NEB, abychom podpořili všechny, kteří chtějí realizovat projekty NEB a mají dobré nápady, ale zatím nevědí, jak na to. Počet realizací bude postupně narůstat a stejně tak i podpůrný rámec. Cílem je zahájit podporu nejméně pěti pilotních projektů Nového evropského Bauhausu v různých zemích EU, po nichž budou následovat další, s využitím inovativních přístupů Evropské městské iniciativy v rámci politiky soudržnosti a postupným začleňováním různých akcí NEB do různých programů EU, ale i dalších veřejných a soukromých investic.

Důležitá je osvěta a vedení konverzace. Občané, organizace, školy designu a další zainteresované strany se zapojují do rozhovorů a sdílejí inspirativní příklady, nápady a výzvy týkající se této iniciativy. Například v únoru byla uspořádána taková akce ve prospěch Sítě pro rozvoj měst[1]. Mám radost, že komunikační kampaň přináší ovoce: prostřednictvím webové stránky jsme již získali několik set příspěvků a začátkem března byl oznámen seznam prvních partnerů NEB. Jedná se o prvních 13 sítí, sdružení a organizací, které budou působit jako propagátoři a klíčoví partneři, a jejich seznam se každý týden rychle rozrůstá. Někteří aktéři samozřejmě reagují rychleji, ale vyzývám organizace a lidi z celé EU, aby se zapojili, potřebujeme partnery z každé země.

Představme si, že jsem v nějaké organizaci / nějakém sdružení a chci se zapojit. Jak se stanu partnerem?

Každý může přispět svými nápady, sdílet výzvy, dokumenty nebo studie, přihlásit se k odběru zpravodaje nebo komunikovat s celou komunitou na webové stránce NEB. Pokud máte také zájem pořádat akce a rozhovory o Novém evropském Bauhausu a chcete nám pomoci s propagací iniciativy, přihlaste se jako partner a řekněte nám, co se chystáte dělat, koho chcete zapojit, jaké nápady chcete prozkoumat a koho chcete oslovit. K zapojení občanů do těchto rozhovorů mohou partneři využít náš „soubor nástrojů pro zapojení“. S tím, jak spoluutváření bude přecházet v realizaci, budou partneři hrát důležitou roli. Budeme se těšit na vaše návrhy!

A co mladí lidé? Oslovit mladé Evropany a dát jim hlas může být někdy náročné – řeší to Nový evropský Bauhaus?

Rozhodně je chceme slyšet, potřebujeme jejich kreativitu a pohled na věc. Některé komunikační kanály, které používáme, jsou zaměřeny zejména na věkovou skupinu 18–35 let. Pro oslovení mladých lidí jsou samozřejmě klíčová sociální média – účet @neweuropeanbauhaus má na Instagramu již přes 7000 sledujících. NEB je dokonce i na Pinterestu. Gině Gylverové – jedné z členek kulatého stolu na vysoké úrovni – je sice teprve 19 let, ale už je celosvětovým hlasem v oblasti klimatu a nyní také aktivistkou NEB. Spoléháme na to, že půjde příkladem a bude šířit informace mezi svými vrstevníky. Je to projekt pro všechny generace a upřímně řečeno si myslím, že by mohl být i mostem mezi nimi s potenciálem vyrovnat některé velké rozdíly, které v dnešní společnosti zanechaly mezigenerační otázky klimatu, technologií a příležitostí. Chceme dosáhnout přístupu zdola nahoru s širokým zapojením všech různých zúčastněných stran, přičemž se budeme snažit co nejvíce usnadnit, podpořit a poskytnout rámec umožňující dosažení konkrétních výsledků.

Politika soudržnosti je založena na principech solidarity a partnerství. Jaká je její role v novém evropském Bauhausu? Uplatní se tyto principy? 

Politika soudržnosti je přirozeným partnerem iniciativy Nový evropský Bauhaus, protože podporuje sbližování a řešení rozvojových strategií, které uznávají hospodářské, sociální a klimatické výzvy, se zaměřením na konkrétní území. Diskuse o NEB se přirozeně točí kolem míst a zeměpisného prostoru. Díky svému silnému místnímu a regionálnímu zaměření poskytuje politika soudržnosti dobře zavedený rámec pro udržitelný rozvoj měst a experimentování na místní úrovni. Zásady solidarity a partnerství jsou také do značné míry součástí myšlenky NEB, která spočívá v inkluzivitě, ve spoluvytváření, v tom, že jsme hnutím pro všechny, ne jen pro pár vyvolených nebo elitu. Víme, že tato iniciativa povede k prolomení sil ve všech aspektech našeho života a naší činnosti, včetně politik EU. A to se díky přístupu zdola nahoru a společnému navrhování iniciativy již děje. Nejde o nové nebo další peníze, ale o mobilizaci zdrojů v rámci různých evropských politik a programů, aby se zajistil účinný start po fázi návrhu a šíření prostřednictvím hlavních programů, projektů a zdrojů financování. Hraje politika soudržnosti nějakou roli? Rozhodně ano. Když mluvíme o proměně míst, kde pracujeme a žijeme, o dostupném bydlení nebo veřejných komunitních místech, o udržitelnějších stavebních řešeních a energeticky účinných renovacích, je to každodenní chléb regionální politiky, v níž máme 30 let zkušeností. Proto je zde důležitá filozofie politiky soudržnosti a podpůrné nástroje, včetně financování – od odměňování nejlepších příkladů NEB až po poskytování technické pomoci, od podpory experimentování s NEB v městském prostředí až po členské státy, které se zabývají udržitelností, estetikou a inkluzivitou jako součástí programování soudržnosti. Náš úspěch bude do značné míry záviset na vybudování silných komunit, které podporují naplňování těchto vizionářských cílů. Doufáme, že jich dosáhneme společně s vámi!

 

A co další oblasti politiky: inovace, kultura, průmysl?

Kulturní a tvůrčí oblasti byly mezi prvními, které přijaly nový evropský Bauhaus a začaly přispívat k naší reflexi. Skrze kombinaci technických a uměleckých dovedností mají architekti a designéři samozřejmě velmi dobré předpoklady k tomu, aby se na této iniciativě podíleli a řídili procesy spoluvytváření s inženýry, umělci a občany obecně. Díváme se na všechny oblasti najednou a snažíme se je propojit a najít synergie. Chceme oslovit umělce, aktivisty, designéry, architekty, studenty, vědce, inženýry, odborníky z praxe a tvůrce politik. Cílem Nového evropského Bauhausu je usnadnit výměnu znalostí, myšlenek a potřeb mezi těmito aktéry a podpořit komunity ve vytváření skutečně interdisciplinárního projektu. Zkoumáme také, jak by naše nástroje mohly být využity k relativně rychlému zahájení prvního souboru konkrétních opatření, která by místním zúčastněným stranám poskytla technickou pomoc šitou na míru. Zkoumáme také nejlepší způsob, jak kombinovat různé nástroje, jako je program LIFE, a v úzké spolupráci s komisařkou Gabrielovou také program Horizont Evropa a instituce jako Evropská rada pro inovace a Evropský technologický institut.

Paní komisařko, řekla jste, že se jedná o projekt pro všechny regiony a území v Evropě. Jak byste viděla jeho konkrétní implementaci například v bohatém městském regionu ve Švédsku a v rozvíjejícím se řídce osídleném nejvzdálenějším regionu na Azorách? Co třeba malé město v Polsku nebo venkovská oblast v Rumunsku?

Je zřejmé, že neexistuje žádný univerzální přístup. Iniciativy Nového evropského Bauhausu v jednotlivých komunitách a lokalitách by měly odrážet jejich specifické místní potřeby a vize. Přesto věřím, že vzhledem k našim dlouholetým zkušenostem s přechody a transformací na místní úrovni se politika soudržnosti s touto výzvou dokáže úspěšně vypořádat. Přinášíme naše zavedené sítě, vazby na místní úrovni a zkušenosti s prací pro místní obyvatele a společně s nimi. Přinášíme také zkušenosti s transformací: od venkovských oblastí po průmyslové, od těžby uhlí po plánování měst – v průběhu let jsme doprovázeli mnoho různých transformací. Chceme využít těchto zkušeností a přispět k realizaci nejlepších nápadů, které vzejdou z fáze návrhu nového Bauhausu a vznikající evropské komunity Bauhausu.

Jaké jsou další kroky?

Pojďme společně postupovat krok za krokem: Zvu vás, abyste se 22.–23. dubna zapojili do celosvětové diskuse o Novém evropském Bauhausu a přihlásili se k odběru zpravodaje NEB, se kterým budete mít přehled o nejnovějším dění. Společně se vydáme na tuto úžasnou cestu naděje, krásy a obnovy k zelenější a lepší budoucnosti pro nás všechny!

[1] Síť tvoří více než 500 měst /městských oblastí v celé EU, které jsou odpovědné za provádění integrovaných opatření založených na strategiích udržitelného rozvoje měst financovaných z EFRR pro období 2014–2020.