breadcrumb.ecName

Komisarz Elisa Ferreira wręcza nagrody REGIOSTARS 2023 za nowatorskie projekty finansowane przez UE w ramach polityki spójności

  • 16 November 2023
Komisarz Elisa Ferreira wręcza nagrody REGIOSTARS 2023 za nowatorskie projekty finansowane przez UE w ramach polityki spójności

Dziś komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira nagrodziła w konkursie REGIOSTARS 2023 siedem wybitnych i innowacyjnych projektów z całej Europy zrealizowanych ze wsparciem z funduszy polityki spójności.

Projekty obrazują, w jaki sposób UE, za pośrednictwem polityki spójności, przyczynia się do rzeczywistych zmian i wspomaga rozwój gospodarczy i społeczny w całej UE. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ostrawie w Czechach.

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba 228 zgłoszeń, które rywalizowały o główne nagrody w sześciu różnych kategoriach, a także o nagrodę publiczności. Do finału zakwalifikowano 30 projektów.

Kategoria 1 - Konkurencyjna i inteligentna Europa: Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął hiszpański projekt „Edificio Fundacion Pasqual Maragall”. Fundacja z siedzibą w Barcelonie może się teraz poszczycić najnowocześniejszą infrastrukturą, która umożliwia prowadzenie badań naukowych, digitalizację i współpracę z innymi krajami UE w celu zwalczania choroby Alzheimera. 

Kategoria 2 – Zielona Europa: W tej kategorii zwyciężył projekt Interreg „Z kopalni do rzeki. Strażnicy wody” zrealizowany na pograniczu Rumunii i Serbii. Dwie uniwersytety i jedna organizacja pozarządowa wspólnie opracowały rozwiązanie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie spowodowane działalnością górniczą oraz przywrócić naturalną atrakcyjność i estetykę strefy przygranicznej. 

Kategoria 3 – Europa połączona: W tej kategorii nagrodzono projekt Interreg zrealizowany w Niemczech, Austrii, Chorwacji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. „Dynaxibility4CE” przyczynia się do rozwoju mobilności niskoemisyjnej i poprawy jakość powietrza w Europie Środkowej przez tworzenie i udostępnianie zarządcom transportu publicznego strategii planowania i narzędzi, które są niezbędne do radzenia sobie z nowymi tendencjami w zakresie mobilności. 

Kategoria 4 – Europa społeczna i inkluzywna: Zwycięzcą jest „proFem 2.0” z Czech. Projekt umożliwia udzielanie wsparcia ofiarom przemocy domowej i seksualnej za pośrednictwem specjalnych ośrodków i platformy internetowej. Projekt pokazuje, że utworzenie specjalnych struktur na poziomie krajowym pozwala na wspieranie ofiar w całym kraju.

Kategoria 5 – Europa bliżej obywateli: Zwycięzcą w tej kategorii jest „EuregioFamilyPass” – karta oferująca liczne korzyści rodzinom (np. dostęp do wydarzeń kulturalnych, transportu publicznego i edukacji) w regionie Tyrol – Tyrol Południowy –Trydent na pograniczu Austrii i Włoch. 

Kategoria 6 – Temat roku (Europejski Rok Umiejętności 2023): na najwyższym miejscu w tej kategorii znalazł się projekt „TechGrounds” z Holandii. Projekt rozwiązuje problem niedopasowania, który często występuje na rynku pracy w dziedzinie IT, przez aktywizację ukrytych talentów i odpowiednie wspomaganie w tej dziedzinie, począwszy od porad na dotyczących wdrażania nowych pracowników po specjalne szkolenia.

Podobnie jak co roku każdy mógł zagłosować na wybrany przez siebie projekt spośród 30 projektów zakwalifikowanych do finału. W tym roku zdecydowanym zwycięzcą wśród publiczności i zdobywcą największej liczby głosów w głosowaniu online jest Centrum Kultury i Sztuki: muzeum i biblioteka” w Burgas w Bułgarii. Dzięki funduszom spójności opuszczony budynek przekształcono w ośrodek kultury i edukacji, który mieści także muzeum, największą bibliotekę w południowo-wschodniej Bułgarii z 600 tys. książek oraz przestrzeń, którą można wykorzystywać na lokalne wydarzenia i warsztaty.

Kontekst

REGIOSTARS to coroczny konkurs organizowany przez Komisję od 2008 r. Z czasem stał się on europejskim znakiem doskonałości dla projektów finansowanych ze środków UE w ramach polityki spójności, które charakteryzują się innowacyjnym i integracyjnym podejściem do rozwoju regionalnego. Konkurs inspiruje regiony do coraz skuteczniejszego realizowania polityki spójności UE, która zaspokaja potrzeby obywateli na poziomie lokalnym.

W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono setki projektów w pięciu kategoriach, które pokrywają się z celami polityki na okres programowania 2021–2027. Kategoria specjalna w tej edycji była związana z Europejskim Rokiem Umiejętności 2023. Rywalizowano zatem w sześciu kategoriach oraz – dodatkowo – o nagrodę publiczności, przyznawaną na podstawie głosowania, w którym każdy mógł wybrać najlepszy projekt.

Spośród 228 zgłoszeń wybrano 30 finalistów. Na ostatnim etapie konkursu mieli oni zaprezentować swoje projekty jury podczas dorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów, który odbył się w październiku 2023 r.

Następnie na miejsce uroczystości wręczenia nagród, kończącej konkurs wybrano Ostrawę w Czechach. Każdego roku uroczystość odbywa się w innym państwie członkowskim na zasadzie rotacyjnej. 

Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom konkursu REGIOSTARS. Po raz kolejny czuję się zainspirowana tymi jakże innowacyjnymi projektami, które mają rzeczywisty wpływ na życie ludzi w całej Europie. Projekty te wyraźnie pokazują, że polityka spójności pomaga zaspokajać potrzeby obywateli na poziomie lokalnym. Może ona wywierać pozytywny wpływ na ich codzienne życie – a dalsze jej efekty będą widoczne już wkrótce!

Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform - 16/11/2023

Dodatkowe informacje