breadcrumb.ecName

Elisa Ferreira uniós biztos kihirdeti a REGIOSTARS-díj 2023-as nyerteseit, elismerve a kohéziós politika keretében uniós forrásból megvalósított úttörő projekteket

  • 16 November 2023
Elisa Ferreira uniós biztos kihirdeti a REGIOSTARS-díj 2023-as nyerteseit, elismerve a kohéziós politika keretében uniós forrásból megvalósított úttörő projekteket

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos ma hét kiemelkedő és innovatív projektet tüntetett ki a 2023-as REGIOSTARS-díjjal.

A projekteket Európa különböző pontjain valósítják meg, és mindegyikük a kohéziós politikai alapokból részesült támogatásban. A projektek jól szemléltetik, hogy a kohéziós politika révén az EU miként ér el kézzelfogható változásokat, és hogyan erősíti Unió-szerte a gazdasági és társadalmi fejlődést. A díjátadó ünnepséget a csehországi Ostravában rendezték.

A 2023-as esemény rekordot döntött a 228 beérkezett pályázattal, amelyek a hat különböző kategóriában kiosztott fődíjak mellett a közönségdíjért is versenyezhettek. Közülük 30 projekt jutott a döntőbe.

1. kategória – Versenyképes és intelligens Európa: Ebben a kategóriában a spanyol „Edificio Fundacion Pasqual Maragall” projekt végzett az első helyen. A barcelonai székhelyű alapítvány csúcstechnológiás infrastruktúrával támogatja a kutatást, a digitalizációt és a más uniós tagállamokkal való együttműködést az Alzheimer-kór elleni küzdelemben. 

2. kategória – Zöld Európa: Ennek a kategóriának a román–szerb határ mentén megvalósított, „Bányától a folyóig: a víz őrei elnevezésű Interreg-projekt lett a nyertese. Két egyetem és egy nem kormányzati szervezet fogott össze, hogy megoldást találjanak a bányászati tevékenységekből származó szennyezés csökkentésére, valamint a határ menti térség természeti vonzerejének és szépségének helyreállítására. 

3. kategória – Összekapcsolt Európa: Ebben a kategóriában egy Németországban, Ausztriában, Horvátországban, Magyarországon, Olaszországban és Lengyelországban megvalósított Interreg-projekt nyerte a fődíjat. A „Dynaxibility4CE” azáltal javítja a közép-európai régióban az alacsony szén-dioxid-kibocsátású mobilitást és a levegőminőséget, hogy tervezési stratégiákat és az új mobilitási trendek kezeléséhez szükséges eszközöket biztosít a tömegközlekedésért felelős hatóságok számára. 

4. kategória – Szociális és befogadó Európa: A nyertes a csehországi „ProFem 2.0”. A projekt a kapcsolati és a szexuális erőszak áldozatainak nyújt támogatást a kifejezetten e célra létrehozott központok és egy online platform révén. A projekt bebizonyította, hogy speciális, nemzeti szintű struktúrák létrehozásával képes országszerte támogatni az áldozatokat.

5. kategória – A polgárokhoz közelebb álló Európa: A kategória nyertese az „EuregioFamilyPass” projekt, amely egy kártya formájában rendelkezésre bocsátott eszköz révén számos előnyt nyújt az osztrák–olasz határnál található Tirol–Dél-Tirol–Trentino régióban élő családoknak (például kulturális eseményekhez, tömegközlekedéshez és oktatáshoz való hozzáférés). 

6. kategória – Az év témája (2023, a készségek európai éve): Ebben a kategóriában a holland „TechGrounds” végzett az első helyen. A projekt azáltal kezeli az informatikai munkaerőpiacon gyakran megfigyelhető strukturális munkaerőhiányt, hogy rejtett tehetségeket aktivál, és irányított megközelítést kínál az informatikában, a betanítási tippektől egészen a célzott képzésekig.

Mint minden évben, a közönség idén is szavazhatott a 30 döntős közül a kedvenc projektjére. Ebben az évben az egyértelmű közönségkedvenc és a legtöbb online szavazatot kapó projekt a bulgáriai Burgaszban megvalósított „Kulturális Művészeti Központ: múzeum és könyvtár” volt. A Kohéziós Alap támogatásával egy elhagyatott épületet kulturális és oktatási központtá alakítottak át, amelyben egy múzeum, Délkelet-Bulgária legnagyobb, 600 000 könyvet őrző könyvtára, valamint egy közösségi rendezvények és műhelyfoglalkozások céljára használható közös tér kapott helyet.

Háttér-információk

A Bizottság 2008 óta minden évben meghirdeti a REGIOSTARS-versenyt. A díj az olyan uniós finanszírozású kohéziós politikai projektek európai kiválósági védjegyévé vált, amelyek innovatív és inkluzív módon járulnak hozzá a régiók fejlesztéséhez. Arra ösztönzi a régiókat, hogy egyre hatásosabb módon valósítsanak meg egy olyan uniós kohéziós politikát, amely helyi szinten kielégíti a polgárok igényeit.

Idén több száz projekt versengett egymással öt kategóriában, amelyek a 2021–2027-es programozási időszak szakpolitikai célkitűzéseihez igazodtak, valamint egy külön az idei évre meghirdetett, a készségek 2023-as európai évéhez kapcsolódó kategóriában is. A verseny tehát hat kategóriában zajlott, ezenkívül a döntősök közül a közönség is megszavazhatta kedvenc projektjét.

A 228 pályázó közül 30-an jutottak a döntőbe, ahol a Régiók Európai Hetének 2023 októberében megrendezett idei kiadásán mutathatták be projektjeiket a zsűrinek.

Az eseményt a csehországi Ostrava városában tartott díjátadó ünnepség zárta. A díjátadó ünnepséget a rotációs naptár alapján minden évben más-más tagállamban rendezik meg. 

Szívből gratulálok az idei REGIOSTARS-díj nyerteseinek! Ismét inspiráló érzés volt megismerkedni ezekkel az innovatív projektekkel, amelyek Európa-szerte valódi hatást gyakorolnak az emberek életére. Ezek a projektek egyértelműen bizonyítják, hogy a kohéziós politika hozzáadott értéket képvisel a polgárok igényeinek helyi szintű kielégítésében. A kohéziós politika képes pozitív hatást gyakorolni a polgárok mindennapi életére, és ennél még jóval több lehetőség rejlik benne!

Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos - 16/11/2023

További információk