breadcrumb.ecName

Стратегия За Дунавския Регион: Истории На Успеха

Стратегия За Дунавския Регион: Истории На Успеха

Brochures

Дата: 03 nov 2016

Тематична област: Energy, Environment, EU Strategy for the Danube Region, Transport, Social inclusion, Jobs, Education and Training

Езици:   bg | cs | de | en | hr | hu | ro | sk | sl

Дунавският регион включва над 14 държави, девет от които са държави от ЕС. Той е дом на над 100 милиона души или една пета от населението на ЕС. Въпреки че държавите се различават по отношение на икономиче- ската си стабилност, регионът е силно взаимосвързан и с възможност за по-нататъшна интеграция и растеж. Ре- гионът има стратегическо положение, като свързва ЕС със съседните му държави, Черноморския регион, Южен Кавказ и Централна Азия. През него преминава най-международната река в света, която представлява важна транспортна ос, жизненоважен взаимосвързан хидроложки басейн и световнопризнат екологичен коридор.

По този начин регионът е свързан чрез възможности и предизвикателства. Политиките на държавите са взаимозависими. Освен това тези държави биха могли да извлекат голяма полза от по-нататъшното подо- бряване на сътрудничеството, например чрез изграждане на липсващите транспортни връзки, намаляване на замърсяването и опасността от наводнения, ограничаване на зависимостта от доставчиците на енергия с произход извън региона и чрез справяне с демографските промени или т.нар. „изтичане на мозъци“ Конку- рентоспособността на региона би се подобрила значително също така от съвместни действия в областта на МСП, политиките за пазара на труда, образованието и сигурността.

Стратегията предоставя солидна интегрирана рамка, за да могат държавите и регионите да разрешават въпроси, които не могат да бъдат разглеждани по задоволителен начин поотделно, а вместо това изискват транснационални стратегически подходи, проекти и изграждане на мрежи. Тя позволява по-добро сътрудни- чество с цел подобряване на ефективността, влиянието и въздействието на политиките на европейско, на- ционално и местно равнище, като се използват съществуващите политики и програми и се създават полезни взаимодействия между тях.

Дейностите за сътрудничество се основават на четири стълба: свързване на региона, опазване на околната среда, постигане на благосъстояние чрез сигурност и изграждане на капацитет и укрепване на социално-ико- номическите аспекти. В рамките на всеки стълб конкретното сътрудничество е насочено към определени приоритетни области.

След пет години изпълнение са налице значителни постижения. Целта на тази публикация е да се дадат при- мери за постигнатото с общи усилия въз основа на сътрудничество в макрорегионален мащаб в Дунавския регион. Тези проекти и постижения илюстрират добавената стойност на Дунавската стратегия и ще дадат допълнителна мотивация за продължаване на сътрудничеството по този успешен път, за да се допринесе за балансирания, устойчив и приобщаващ растеж на Дунавския регион.