breadcrumb.ecName

A Duna Régióra Vonatkozó Stratégia: Sikertörténetek

A Duna Régióra Vonatkozó Stratégia: Sikertörténetek

Brochures

Dátum: 03 nov 2016

Téma: Energy, Environment, EU Strategy for the Danube Region, Transport, Social inclusion, Jobs, Education and Training

Nyelvek:   bg | cs | de | en | hr | hu | ro | sk | sl

A Duna régió 14 országot foglal magában, amelyek közül kilenc uniós tagállam. Több mint 100 millió embernek, azaz az uniós népesség egyötödének ad otthont. Bár az országok gazdasági erejüket tekintve különböznek, a régió országai egymással szorosan összekapcsolódnak, és további integrációs és növekedési potenciállal rendelkeznek. A régió elhelyezkedése stratégiai szempontból is fontos, mivel az EU kapujaként működik a szomszédos országok, a Fekete-tengeri régió, a Dél-Kaukázus és Közép-Ázsia országai számára. Itt található a világ leginkább nemzetközi folyója, amely jelentős közlekedési tengely, kiemelkedő fontosságú összekapcsolódó hidrológiai medence és világhírű ökológiai folyosó.

A régió országai tehát mind lehetőségeiket, mind pedig kihívásaikat tekintve szorosan összekapcsolódnak egymással. Az országok szakpolitikái egymástól kölcsönösen függenek. Azonban mindannyiuk számára komoly előnyt jelenthet a fokozottabb együttműködés például a hiányzó közlekedési kapcsolatok pótlása, a szennyezés és az árvizek jelentette veszélyek csökkentése, a régión kívüli energia-szolgáltatóktól való függőség csökkentése, valamint a demográfiai változások vagy az agyelszívás kezelése terén. A régió versenyképessége továbbá jelentősen profitálhat a kkv-k, munkaerő-piaci politikák, oktatás és biztonság területén megvalósuló együttes fellépésekből.

A stratégia erőteljes integrált keretet biztosít az országok és régiók számára, hogy megoldást találjanak olyan problémákra, amelyeket elszigetelt módon nem lehet kielégítően kezelni, hanem inkább transznacionális stratégiai megközelítéseket, projekteket és hálózatokat igényelnek. Fokozottabb együttműködést tesz lehetővé a szakpolitikák eredményességének, járulékos hatásának és hatékonyságának javítása terén – uniós, nemzeti és helyi szinten –, kihasználva a meglévő politikákat és programokat, valamint a közöttük fennálló szinergiák kialakításával.

Az együttműködési tevékenységek négy pillérre összpontosulnak: a régió összekapcsolása; a környezet védelme; jólét megteremtése a biztonság és a kapacitásépítés segítségével; valamint a társadalmi-gazdasági szempontok megerősítése. Az egyes pilléreken belül a konkrét együttműködés adott kiemelt területekre vonatkozik.

A megvalósítás öt éve alatt egyre nyilvánvalóbbá válnak a jelentős eredmények. E kiadvány célja, hogy példákat mutasson be arra, hogy mit sikerült közösen, a Duna régióban megvalósuló makroregionális együttműködés alapján elérni. E projektek és eredmények jól példázzák a Duna-stratégia hozzáadott értékét, és további ösztönzőt nyújtanak az együttműködés e sikeres úton történő folytatására, amely hozzájárul a Duna régió kiegyensúlyozott, fenntartható és inkluzív növekedéséhez.