breadcrumb.ecName

Stratégia Podunajskej Oblasti: Úspešné Príbehy

Stratégia Podunajskej Oblasti: Úspešné Príbehy

Brochures

Dátum: 03 nov 2016

Téma: Energy, Environment, EU Strategy for the Danube Region, Transport, Social inclusion, Jobs, Education and Training

Jazyky:   bg | cs | de | en | hr | hu | ro | sk | sl

Podunajská oblasť sa rozprestiera na území vyše 14 krajín, z ktorých deväť sú členské štáty EÚ. Býva v nej viac ako 100 miliónov ľudí, čiže jedna pätina obyvateľstva EÚ. Krajiny sa síce odlišujú z hľadiska hospodárskeho potenciálu, no tento región je silne vzájomne prepojený a má potenciál ďalšej integrácie a rastu. Má strategickú polohu, je bránou EÚ k jej susedom, ktorými sú región Čierneho mora, Južný Kaukaz a stredná Ázia. Nachádza sa v ňom rieka s najväčším medzinárodným charakterom, ktorá je hlavnou dopravnou osou, významným hydrologickým povodím so vzájomnými prepojeniami a svetoznámym ekologickým koridorom.

Tento región je teda prepojený prostredníctvom možností aj výziev. Politiky krajín sú nezávislé. Môže im však výrazne prospieť lepšia spolupráca, napr. pri dopĺňaní chýbajúcich dopravných spojení, znižovaní znečistenia a nebezpečenstva záplav, znižovaní závislosti od poskytovateľov energetických zdrojov mimo regiónu a pri riešení demografickej zmeny či odlivu mozgov. Pre konkurencieschopnosť regiónu môžu tiež byť podstatným prínosom spoločné opatrenia v oblasti MSP, politiky trhu práce, vzdelávania a bezpečnostiy.

Stratégia poskytuje solídny integrovaný rámec pre krajiny a regióny zameraný na riešenie problémov, ktoré nemožno dostatočne zvládať izolovaným prístupom, ale ktoré si naopak vyžadujú nadnárodné strategické prístupy, projekty a vytváranie sietí. Umožňuje lepšiu spoluprácu v záujme zvýšenia účinnosti, pákového efektu a vplyvu politík na úrovni EÚ, vnútroštátnej a miestnej úrovni prostredníctvom využitia existujúcich politík a programov a vytvorenia súčinnosti medzi nimi.

Činnosti spolupráce sa zameriavajú na štyri piliere: prepojenie regiónu; ochrana životného prostredia; budovanie prosperity prostredníctvom bezpečnosti a a budovania kapacít; a posilňovanie sociálno-ekonomických hľadísk. V každom pilieri sa konkrétna spolupráca sústreďuje na konkrétne prioritné oblasti.

Po piatich rokoch vykonávania zreteľne vidieť výrazné úspechy. Cieľom tejto publikácie je poskytnúť príklady výsledkov spoločného úsilia, ktoré sa odvíjajú od spolupráce na makroregionálnej úrovni v podunajskej oblasti. Tieto projekty a úspechy dosvedčujú prínos podunajskej stratégie a budú slúžiť ako ďalšia motivácia na pokračovanie v spolupráci po tejto úspešnej trase s cieľom prispieť k vyrovnanému, udržateľnému a inkluzívnemu rastu v podunajskej oblasti.