Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Dr. Tit Albreht, Národný inštitút verejného zdravia v Slovinsku

Dr. Tit Albreht, Národný inštitút verejného zdravia v Slovinsku

S radosťou môžem oznámiť, že práve bola vydaná tlačená verzia európskej príručky pre kvalitné národných programov boja proti rakovine, ktorá osobitne prispeje k oslavám 30. výročia programu Európa proti rakovine, ktoré sa konajú tento mesiac, počas luxemburského predsedníctva.

 Príručka obsahuje plán alebo vzor na tvorbu národných programov boja proti rakovine, pričom sú v nej zhrnuté skúsenosti rôznych medzinárodných a národných organizácií pôsobiacich v oblasti boja proti rakovine. Každá kapitola sa zaoberá konkrétnou kľúčovou témou a na ďalšie kroky je navrhnutý zoznam ukazovateľov, pričom väčšina z nich je prevzatá z projektu Eurochip, ďalšej úspešnej iniciatívy EÚ.

Vydanie príručky je najnovším z mnohých úspechov v tejto oblasti za posledných tridsať rokov. Po úspešnom programe Európa proti rakovine, ktorý fungoval v rokoch 1985 až 2003, sa Európska komisia rozhodla v roku 2007 oživiť jeho činnosti. Bol to rok, keď trojica predsedníctiev – nemecké, portugalské a slovinské – začala s úsilím zahrnúť do stratégie EÚ v oblasti zdravia náročné témy. Slovinsko sa rozhodlo pre rakovinu, ktorá sa stala hlavnou témou jeho predsedníctva.

Výsledkom týchto činností bolo zintenzívnenie opatrení EÚ, ktoré nakoniec vyústilo do vytvorenia Európskeho partnerstva pre opatrenia na boj proti rakovine (EPAAC). V rokoch 2011 až 2014 prebiehala jednotná akcia s tým istým názvom, za ktorou potom nasledovala ďalšia jednotná akcia CanCon.  Na poprednom mieste v politickom programe Európskej komisie a členských štátov bola téma národných plánov boja proti rakovine alebo národných programov kontroly rakoviny. Európska komisia vyzvala všetky členské štáty, aby do roku 2013 vyvinuli národné plány alebo stratégie boja proti rakovine. Ako vyplýva z prieskumu pod záštitou jednotnej akcie EPAAC, takmer všetky členské štáty tak urobili.  Spoločné úsilie viacerých krajín, ktoré vyjadrili svoj​ osobitný záujem o národné plány boja proti rakovine (v spolupráci s prof. Josem Mariom Martinom-Morenom a jeho tímom na univerzite vo Valencii) viedlo k ďalšiemu významnému úspechu – práve uverejnenej európskej príručke pre kvalitné národné programy boja proti rakovine.

Vzhľadom na rozsah problému a výzvu, ktorú dnes rakovina predstavuje, je posilnenie činností na rozvoj politík v oblasti rakoviny zo strany EÚ nanajvýš vítané. Tešíme sa na ďalšie zlepšenia v úsilí o zosúladenie činností EÚ v dlhoročnej vojne proti rakovine.