Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

Д-р Тит Албрехт, Национален институт за обществено здраве, Словения

Д-р Тит Албрехт, Национален институт за обществено здраве, Словения

С удоволствие съобщавам, че печатната версия на Европейския наръчник за качество на националните програми за контрол на рака е готова. Това ще придаде по-специална нотка на честванията на 30-та годишнина на програмата „Европа срещу рака“ по-късно този месец в рамките на люксембургското председателство.

 В наръчника се предоставя схема или модел за създаване на национални програми за контрол на рака, като се обединява опитът на различни национални и международни организации в тази област. Във всяка глава от него се разглежда определена основна тема и се предлага списък с показатели за по-нататъшно проследяване, като повечето от тях са взети от проекта Eurochip — друга успешна инициатива на ЕС.

Публикуването на наръчника е най-новото от множеството постижения в тази област през последните три десетилетия. След програмата „Европа срещу рака“, която се изпълняваше с успех в периода 1985 — 2003 г., Европейският съюз реши да възобнови дейностите си в областта на раковите заболявания през 2007 г. Това бе годината, когато три председателства — на Германия, Португалия и Словения — започнаха да полагат усилия за добавяне на трудни за решаване теми към здравната програма на ЕС. Словения избра рака, който стана основна тема на нейното председателство.

Тези дейности доведоха до засилване на мерките на равнище ЕС, като в крайна сметка се стигна до създаване на Европейското партньорство за действия срещу рака (EPAAC). Между 2011 г. и 2014 г. се проведе съвместно действие със същото име, а то бе последвано от друго съвместно действие — CanCon (контрол на рака).  Централно място в програмата на Европейската комисия и страните членки заемаше темата за националните планове за борба с рака или националните програми за контрол на рака. Европейската комисия призова всички страни членки да разработят национални планове или стратегии за борба с рака до 2013 г. Почти всички страни от ЕС са го направили, както показва проучване, извършено под егидата на съвместното действие EPAAC.  Съвместните усилия на няколко държави, изразяващи особен интерес към националните планове за борба с рака, подпомогнати от професор Хосе Мария Мартин-Монтеро и неговия екип от университета във Валенсия, доведоха до друго важно постижение — току-що публикувания Европейски наръчник за качество на националните програми за контрол на рака.

Като се има предвид значимостта на проблема и предизвикателството, което ракът представлява днес, засилването на дейностите на ЕС за разработване на политики в областта на рака е изключително навременно. Очакваме в бъдеще да бъдат полагани още повече усилия за съвместни действия на ЕС в продължителната война срещу рака.

Cancer

Още по темата