Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Dr Tit Albreht, Sloveenia riiklik Rahvaterviseinstituut

Dr Tit Albreht, Sloveenia riiklik Rahvaterviseinstituut

Mul on hea meel teatada, et äsja on valminud kvaliteetsete riiklike vähitõrjeprogrammide Euroopa suuniste trükiversioon. See annab oma panuse programmi „Euroopa vähktõve vastu”, mille 30. aastapäeva tähistamist korraldab eesistujariik Luksemburg sel kuul.

 Suunistes esitatakse mitmesuguste rahvusvaheliste ja riiklike organisatsioonide vähktõve valdkonnas saadud kogemuste põhjal riiklike vähitõrjeprogrammide koostamise juhend. Igas peatükis käsitletakse teatavat vähitõrje põhivaldkonda ning järelhindamise tegemiseks esitatakse näitajate loetelu. Enamik näitajatest on pärit teisest edukast ELi algatusest – projektist Eurochip.

Suunised on paljudest vähitõrje viimase kolme aasta saavutustest uusim. Euroopa Liit otsustas 2007. aastal, et hakkab uuesti ellu viima ajavahemiku 1985–2003 eduka programmi „Euroopa vähktõve vastu” meetmeid. See oli aasta, mil eesistujariikide kolmik – Saksamaa, Portugal ja Sloveenia – otsustasid hakata lisama uusi keerulisi probleeme ELi terviseküsimuste kavasse. Sloveenia valis oma eesistumisaja põhiteemaks vähitõrje.

Selline tegevus parandas ELi meetmete tulemusi ning lõpuks loodi vähivastaste meetmete võtmise Euroopa partnerlus (EPAAC). Aastatel 2011–2014 rakendati sama nimega ühismeedet, mille järglane on uus ühismeede CanCon (European Guide on Quality Improvement in Comprehensive Cancer Control).  Euroopa Komisjoni ja liikmesriikide poliitilises tegevuskavas olid olulisel kohal riiklikud vähitõrjestrateegiad või vähitõrjeprogrammid. Euroopa Komisjon soovitas kõikidel liikmesriikidel võtta 2013. aastaks vastu riiklik vähitõrjestrateegia või -programm. Enamik liikmesriike seda ka tegi, nagu näitas seoses ühismeetmega EPAAC korraldatud küsitlus.  Äsja avaldatud kvaliteetsete riiklike vähitõrjeprogrammide Euroopa suunised on mitme riiklikke vähitõrjestrateegiaid oluliseks pidava riigi koostöö tulemus ja järgmine suur saavutus. Suuniste koostamisele aitasid kaasa professor Jose Maria Martin-Moreno ja tema meeskond Valencia Ülikoolist.

Kuna vähktõbi on tänapäeval väga suur probleem, on ELi abi vähitõrjestrateegiate väljatöötamisel väga teretulnud. Jääme huviga ootama järgmisi saavutusi ELi jõulises ja pikaajalises vähivastases võitluses.