Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Karin Kadenbachová, poslankyně Evropského parlamentu, Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Předsedkyně skupiny EP pro nefrologii

Karin Kadenbachová, poslankyně Evropského parlamentu, Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Předsedkyně skupiny EP pro nefrologii

Přes 20 milionů evropských občanů každoročně daruje krev – jde úžasný akt solidarity s pacienty, kteří nutně potřebují transfúzi.

Světová zdravotnická organizace stanovila 14. červen jako Světový den dárců krve. V tento den si připomínáme, že tito dárci denně zachraňují životy, a vybízíme občany na celém světě, aby dobrovolně a pravidelně darovali.

Evropská unie pomáhá zajišťovat, aby se pacienti mohli spolehnout na nezávadnost a kvalitu krevních transfúzí, a chrání zdraví dárců. Původní právní předpisy z roku 2002 se zaměřily zejména na důkladný screening dárců a testování veškeré darované krve a dodržování vysokých standardů pro manipulaci s tímto materiálem a jeho zpracování. Právní předpisy vyžadují, aby členské státy podporovaly dobrovolné a bezplatné dárcovství jakožto nejbezpečnější prostředek udržování krevních rezerv.

V uplynulých 13 letech Evropská komise rozšířila základní právní předpisy o nová pravidla, pokyny a projekty, jejichž cílem je usnadnit realizaci této strategie v členských státech. Provádění se průběžně sleduje, což umožňuje odhalit nedostatky a oblasti, kde je nutné zlepšení. V tomto odvětví se v posledních letech objevila řada nových vědeckých a technologických poznatků a přibyly nové zkušenosti ohledně bezpečnosti a účinnosti darování krve a transfúzí.

Podle mého názoru nastal čas zvážit, zda regulační rámec z roku 2002 i nadále vyhovuje svému účelu. Domnívám se, že bychom se měli zamyslet nad tím, jak mají právní předpisy vypadat, aby zajišťovali co nejvyšší možnou úroveň péče o dárce. Rád bych ještě jednou u této příležitosti milionům jednotlivců, kteří nezištně pomohli zachránit život druhých, poděkoval.