Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Жозе Мигел Калдас де Алмейдам, координатор на Съвместното действие за психично здраве и благоденствие

от Жозе Мигел Калдас де Алмейдам, координатор на Съвместното действие за психично здраве и благоденствие

През последните десетилетия необходимостта психичното здраве да бъде включено сред най-важните приоритети на програмата за обществено здраве получава все по-голямо признание в Европа, като за Европейската комисия то отдавна е приоритет.  Преди повече от десет години Генерална дирекция „Здравеопазване и политика за потребителите“ публикува зелена книга за разработване на стратегия на ЕС за психичното здраве, а през 2008 г. — даде начало на Европейски пакт за психично здраве и благоденствие, който вече е достъпен на 22 езика. 

Въз основа на натрупания опит през 2013 г. стартира съвместно действие за психично здраве и благоденствие. То има за цел да се изготви рамка за действия в областта на политиката за психичното здраве на европейско равнище, въз основа на резултатите от работата по Европейския пакт за психично здраве и благоденствие.

Съвместното действие за психично здраве и благоденствие е съсредоточено в пет области: а) психично здраве на работното място; б) психично здраве в училищата; в) превенция на депресията и самоубийствата; г) разработване на основани на общността и социално приобщаващи психични здравни услуги за хора с тежки психични разстройства; д) включване на психичното здраве във всички политики.

Благодарение на съвместното действие национални и европейски работни групи, включващи представители на правителства, университети, специалисти, потребители, семейства и други заинтересовани лица, анализираха положението в Европа във всяка от петте области. В сътрудничество с експерти те събраха информация и направиха преглед на наличните знания, които биха могли да допринесат за подобряване на ефективността и устойчивостта на бъдещи инициативи.

Въз основа на тази информация във всеки работен пакет бяха включени препоръки за действия, които предстои да бъдат обсъдени с всички заинтересовани лица. Първият доклад, посветен на психичното здраве на работното място, бе официално представен в Берлин на 29 — 30 ноември. Останалите доклади ще бъдат представени скоро. Превръщането на тези препоръки в ефективни инструменти за действие е предизвикателство, но и възможност, която не бива да изпускаме.

Психично здраве

Още по темата