Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: José Miguel Caldas de Almeidam, a mentális egészségről és a jóllétről szóló együttes fellépés koordinátora

szerző: José Miguel Caldas de Almeidam, a mentális egészségről és a jóllétről szóló együttes fellépés koordinátora

Európában az elmúlt évtizedekben egyre szélesebb körben ismerték fel, hogy a mentális egészség gondozása kiemelt figyelmet érdemel a közegészségügyi politikában. E felismeréstől vezérelve az Európai Bizottság is fokozottan odafigyel erre a területre: Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatósága több mint egy évtizede zöld könyvet tett közzé a mentális egészségre vonatkozó uniós stratégia kidolgozásáról, majd 2008-ban útjára indította A lelki egészség és jóllét európai paktumát, amely jelenleg 22 nyelven olvasható. 

Az eddigi munka szilárd alapot teremtett a mentális egészségről és jóllétről szóló, 2013-ban indult együttes fellépéshez, amelynek célja, hogy a lelki egészség és jóllét európai paktumának égisze alatt elért eredményekre építve európai szintű keretet teremtsen a mentális egészséggel kapcsolatos szakpolitikai intézkedésekhez.

A mentális egészség és jóllét érdekében végzett együttes fellépés elsősorban öt területre összpontosít: a) lelki egészség a munkahelyi környezetben; b) a fiatalok lelki egészsége és lelki egészség az oktatásban; c) a depresszió és az öngyilkosság megelőzése; d) közösségi alapú és társadalmi befogadásra épülő mentálisegészség-védelem a súlyos mentális zavarral küzdők számára; e) a lelki egészség beépítése minden szakpolitikába.

Az együttes fellépés kiváló lehetőséget teremtett arra, hogy a kormányok, illetve egyetemek képviselőit, szakembereket, felhasználókat, hozzátartozókat és más érdekelteket tömörítő tagállami és uniós munkacsoportok kielemezzék az öt területen jelenleg uralkodó európai helyzetet. A munkacsoportok szakértők bevonásával adatokat gyűjtöttek, valamint áttekintették a rendelkezésre álló ismereteket, hogy az így nyert tudásanyagnak köszönhetően a jövőbeli kezdeményezések még eredményesebbek és fenntarthatóbbak legyenek.

Az összegyűjtött információk alapján az egyes részprojektek keretében a munkacsoportok intézkedésekre vonatkozó ajánlásokat dolgoztak ki, amelyeket hamarosan megvitatnak az érdekeltekkel. A „Lelki egészség a munkahelyen” című első jelentést november 29–30-án Berlinben mutatták be hivatalosan, de a nyilvánosság hamarosan a többi jelentést is olvashatja. A következő feladat, hogy a munkacsoportok által megfogalmazott ajánlásokat hatékony intézkedésekre kell váltani, ami egyszerre jelent kihívást és soha vissza nem térő lehetőséget.

Mentális egészség

Bővebben erről a témáról