Nusiųsti draugui
RSS
google +
Variantas spausdinti

Federico II universiteto ir ligoninės medicinos daktarė, mokslų daktarė Maddalena Illario, Neapolis

Federico II universiteto ir ligoninės medicinos daktarė, mokslų daktarė Maddalena Illario, Neapolis

Europos inovacijų partnerystė vyresnių žmonių aktyvumo ir sveikatos srityje (EIP-AHA) pakeitė mūsų požiūrį į senėjimą. Dabar geriau suvokiame, kad nuo to, kokį gyvenimo būdą pasirinksime dabar, labai priklausys mūsų gyvenimo kokybė ateityje.

2012 m. rudenį partnerystė pradėta įgyvendinti Kampanijos regione. Tuo metu senėjimo klausimais domėjosi beveik vien tik gydytojai ir geriatrai. Regiono suinteresuotiesiems subjektams menkai rūpėjo dėl gyventojų senėjimo kylančios problemos ir jie negalvojo apie tai, kaip padaryti, kad šis reiškinys būtų vertinamas ne vien tik kaip našta visuomenei, bet kad būtų matomos ir atsiveriančios galimybės. 

Partnerystė suteikė galimybių išbandyti naujus dalykus, ja remiami lygiaverčiai partnerių santykiai, neatsižvelgiant į praeities nesėkmes ir laimėjimus. ES rekomendacijos padėjo mums sutelkti dėmesį į jau vykdomą veiklą, kurią galėjome palaipsniui išplėsti ir pasirūpinti ilgalaikiu vyresnių žmonių aktyvumu bei sveikata. Vienas iš pavyzdžių – „Sveikuolių miestelis“. Šia ne pelno sektoriaus iniciatyva remiamas gyventojų sveikatos tikrinimas ir ligų, kurių simptomai išryškėja ne iš karto, tokių kaip osteoporozė ir osteopenija, paprastų prevencijos priemonių taikymas.

Dinamiška tarptautinė partnerystės bendruomenė padėjo mums tobulinti savo praktiką ir jautėme paskatą glaudžiau bendradarbiaudami mažinti skirtumus tarp regionų. Pavyzdžiui, dalyvaudami projektuose su Nyderlandais ir Škotija, sužinojome apie jų parengtas priemones ir paslaugas. Tapome ir Šiaurės Airijos populiarinto pavyzdinių vietų tinklo nariais. Be to, priklausydami tarptautinei komandai galime pasinaudoti ES lėšomis.

Glaudžiai bendradarbiaujame ir su kitomis Italijos pavyzdinėmis vietomis, kad sukurtume geresnį nacionalinį tinklą.

Iš pradžių ne visai supratome, kodėl Komisija nori įtraukti politikos formuotojus. Tačiau paskui pasidarė aišku: Europos Sąjunga norėjo, kad vyresnių žmonių sveikatos klausimas taptų svarbus visais politikos formavimo ir valdymo lygmenimis. Mūsų regione tai turėjo lemiamos reikšmės – mums pavyko pakeisti seną neveiksmingą politiką ir paremti novatoriškas strategijas.

Tai tik pradžia. Mūsų laukia dar ilgas kelias, tačiau dėl Europos inovacijų partnerystės vyresnių žmonių aktyvumo ir sveikatos srityje greitai pasiekti savo tikslus mums bus lengviau, nes ši partnerystė padės mums tobulinti ir plėsti savo veiklą, kad tai būtų naudinga Europos piliečiams.