Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Tonio Borg, evropski komisar za zdravje

Tonio Borg, evropski komisar za zdravje

Približno 8 do 12 % pacientov med bolnišnično oskrbo v EU doživi zdravstvene zaplete in od približno 4,1 milijona pacientov v EU, ki doživijo okužbo med zdravstveno oskrbo, jih vsaj 37 000 tudi umre.

Iz pred kratkim objavljenega poročila o izvajanju priporočila Sveta o varnosti pacientov iz leta 2009, vključno s preprečevanjem in obvladovanjem okužb, povezanih z zdravstveno oskrbo, je razvidno, da so Komisija in države EU zelo napredovale pri reševanju vprašanja varnosti pacientov. Spoznanja o varnosti pacientov iz različnih držav so pomembna za politike na nacionalni ravni in politiko na ravni EU ter prispevajo k oceni uspešnosti zdravstvenih sistemov.

Podatki kažejo na dejanski napredek pri oblikovanju nacionalnih programov varnosti pacientov in vzpostavitvi sistemov, prek katerih lahko pacienti poročajo o neželenih dogodkih.   Vse države članice so sprejele nacionalne programe varnosti pacientov ali pa jih pripravljajo, kar je pomemben korak naprej. Tudi pacienti se vedno bolj zavedajo, da lahko spregovorijo o svojih izkušnjah.

Varnost pacientov je torej sestavni dejavnik zdravstvenih politik, vendar pa je vzpostavljanje kulture varnosti pacientov v zdravstvenem sistemu težavneje.  Dodatno pozornost je treba nameniti učenju iz napak, o katerih poročajo pacienti, ter sodelovanju pacientov pri preprečevanju takih napak. Poročilo predlaga pripravo številnih praktičnih orodij, denimo smernic in predlog, ki bodo v pomoč pri izvajanju ukrepov.

Italijansko predsedstvo Evropskega sveta je vodilno pri razmisleku o prihodnjih ukrepih na ravni EU v zvezi z varnostjo pacientov in kakovostjo oskrbe. Na tej podlagi bodo kmalu sprejeli sklepe Sveta, ki bodo nakazali prihodnjo smer ukrepov EU.