Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autor: Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Autor: Tonio Borg, komisarz UE ds. zdrowia

Całe lato Komisja Europejska ściśle współpracowała z państwami członkowskimi UE w ramach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia w celu informowania ich o najnowszych wydarzeniach oraz koordynowania sposobów podejścia do zapobiegania wirusowi Ebola i gotowości na to zagrożenie. Kwestie omawiane w Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia objęły ewakuacje medyczne, placówki szpitalne w UE, porady dla podróżnych, definicję przypadku, współpracę laboratoryjną i sposoby leczenia.

Od dziewięciu miesięcy Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji ściśle monitoruje sytuację we współpracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światową Organizacją Zdrowia. Od marca Komisja zainwestowała ponad 11,9 mln euro w pomoc dla krajów dotkniętych epidemią oraz w umieszczenie dwóch mobilnych laboratoriów europejskich na potrzeby prowadzenia badań i wsparcia na miejscu. 

Komisja współpracuje również z państwami członkowskimi, WHO i innymi organizacjami w zakresie wspierania krajów, w których występuje wirus, przy czym koordynację pomocy UE zapewnia Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Tysiące ochotników, w tym wielu z UE, ryzykuje życiem, aby ocalić życie innym, wykazując niezwykłe poświęcenie i ściśle współpracując z miejscowym personelem i władzami lokalnymi.

Pomimo powagi kryzysu ryzyko, że wirus Ebola rozprzestrzeni się w Europie, uznaje się za bardzo niewielkie, zwłaszcza jeśli powracający podróżni i pracownicy ochrony zdrowia zostaną właściwie poinformowani. Wirus Ebola nie przenosi się przez powietrze, lecz tylko przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych żywych lub martwych ludzi lub zwierząt, a więc zakażenia nim można uniknąć pod warunkiem podjęcia niezbędnych środków ostrożności. 

Ponadto Komisja Europejska jest oczywiście gotowa pomóc państwom członkowskim we współpracy w celu ochrony obywateli UE w każdej możliwej sytuacji zgodnie z decyzją 1082/2013/UE w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia.