Paola Testori Coggi, Dyrektor Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów w Komisji Europejskiej

Podczas formułowania polityki i przygotowywania projektów aktów prawnych z zakresu bezpieczeństwa konsumentów, zdrowia publicznego i ochrony środowiska Komisja konsultuje się z niezależnymi komitetami naukowymi , które służą jej radą i kierują jej uwagę na nowe i potencjalne problemy. Oparte na przesłankach naukowych opinie komitetów pomagają prawodawcom zapewnić tak wysoki poziom ochrony zdrowia i środowiska naturalnego, jakiego obywatele oczekują od instytucji Unii Europejskiej.
Od 1978 r. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów , Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska i Komitet Naukowy ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia sporządziły ponad tysiąc opinii naukowych, z których większość posłużyła jako podstawa przy przygotowywaniu uregulowań prawnych. Dzięki nim proces kształtowania polityki w UE jest w większym stopniu oparty na dowodach naukowych.
Komitety naukowe, w których skład wchodzą uznani badacze z całego świata, analizują i oceniają dane naukowe, aby oszacować potencjalne zagrożenia w obszarach takich jak:
- bezpieczne składniki kosmetyczne (farby do włosów, perfumy, łóżka do opalania, filtry UV)
- ryzyko występowania fluorków w wodzie pitnej
- zagrożenia związane z amalgamatem dentystycznym i alternatywne materiały stosowane do wypełniania ubytków w zębach
- nanomateriały
-
właściwości uzależniające i atrakcyjność dodatków stosowanych w wyrobach tytoniowych
.
Inne opinie dotyczą wpływu na zdrowie czynników takich jak:
- pola elektromagnetyczne
- urządzenia do prześwietlania osób podczas kontroli pasażerów
- zawartość rtęci w niektórych żarówkach energooszczędnych
-
zagrożenia dla środowiska i zdrowia, których źródłem jest zubożony uran.
Ostatnie opinie dotyczyły przede wszystkim wyrobów medycznych, takich jak silikonowe implanty piersi firmy PIP czy metalowe protezy stawu biodrowego, potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych ze stosowaniem substancji chemicznych (ftalanów) w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci, a także wpływu na zdrowie telefonów komórkowych i przenośnych odtwarzaczy muzyki.
Komisja Europejska wybrała niedawno nowych członków komitetów naukowych. Na pierwszym posiedzeniu plenarnym w Luksemburgu, które odbędzie się w dniach 11–12 kwietnia 2013 r., Komisja i przedstawiciele rządu Luksemburga uroczyście powitają
nowo mianowanych członków
.
Polityka UE w kwestii przygotowywania opinii naukowych i pracy komitetów opiera się na trzech podstawowych zasadach: wysoka jakość, niezależność i przejrzystość. Komitety funkcjonują na zasadzie otwartej, tak aby stale przyciągać najlepszych naukowców i by prowadzić bardziej intensywny dialog z zainteresowanymi stronami, a przez to pobudzić debatę i ułatwić wymianę informacji.
Jednocześnie wprowadzono szereg mechanizmów wewnętrznych, które mają zabezpieczyć niezależność pracy naukowej i zapobiec próbom wywarcia wpływów wynikającym z pobudek ekonomicznych, społecznych czy innych niezwiązanych z nauką. Szczególny nacisk kładzie się na sposób ogłaszania wyników prac komitetów naukowych, tak aby poznała je zarówno społeczność badawcza, jak i zainteresowane strony.
Nadrzędnym celem jest zagwarantowanie obywatelom Unii Europejskiej wysokiego poziomu ochrony zdrowia, a jednocześnie zapewnienie nauce i innowacyjności kluczowej roli w pobudzaniu konkurencyjności i wzrostu gospodarczego w Europie. Ułatwi to realizację celu strategii „Europa 2020”, jakim jest osiągnięcie inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu.