Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Nathalie Chazeová, vedoucí oddělení pro systémy zdravotní péče, GŘ pro zdraví a spotřebitele, Evropská komise

Nathalie Chazeová, vedoucí oddělení pro systémy zdravotní péče, GŘ pro zdraví a spotřebitele, Evropská komise

Každá země je zodpovědná za vymezování své zdravotní politiky a za řízení svých zdravotních služeb. Lisabonská smlouva vyzývá Evropskou unii, aby činnost členských států vhodně doplňovala a podporovala spolupráci mezi nimi. V posledních letech EU stále více podporuje především udržitelnost systémů zdravotní péče v jednotlivých členských státech a jejich účinnost.

Unie úzce spolupracuje se zeměmi, které se nacházejí ve složité ekonomické situaci, jako je tomu v případě Řecka a Portugalska. V rámci těchto asistenčních programů Evropská komise pomáhá připravovat a realizovat opatření zaměřená na snižování nedostatků ve zdravotnictví uvedených států a napomáhat k celkové hospodářské obnově.

EU se však zabývá zdravotními systémy i v mnohem širší perspektivě. Od roku 2011 vedou členské státy a Komise dialogu s cílem stanovit účinné způsoby investování do zdraví. Do konce tohoto roku budou k dispozici pokyny a doporučení, jak zdravotní systémy řídit tak, aby byly moderní, pohotové a udržitelné.

V současné době probíhá evropský semestr – cyklus koordinace hospodářských politik v zájmu stability a růstu. Členské státy využívají této příležitosti jako globálního fóra k diskusi o svých reformách a tedy i o zdravotnických systémech. V této souvislosti je nutné připomenout, že zdravotnické systémy významnou měrou k růstu přispívají – zvyšují například zaměstnanost, potenciál kvalifikovaných osob, vytvářejí sociální záchranné sítě a jsou nedílnou součástí výzkumu a inovací.

Zdravotní systémy

Více k tomuto tématu