Заетост, социални въпроси и приобщаване

Съюз на равенство: Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г.

През март 2021 г. Европейската комисия прие Стратегия за правата на хората с увреждания за периода 2021—2030 г. Благодарение на тази десетгодишна стратегия Европейската комисия иска да подобри живота на хората с увреждания в Европа и по света.

Стратегията се основава на резултатите от предишната Европейска стратегия за хората с увреждания за периода 2010–2020 г., която проправи пътя към Европа без бариери и към предоставяне на възможности на хората с увреждания да се ползват от правата си и да участват пълноценно в обществото и икономиката. Въпреки постигнатия през последното десетилетие напредък хората с увреждания все още са изправени пред значителни пречки и са изложени на по-висок риск от бедност и социално изключване.

Целта на настоящата стратегия е да се постигне напредък, като се гарантира, че всички хора с увреждания в Европа, независимо от техния пол, раса или етнически произход, религия или убеждения, възраст или сексуална ориентация:

  • се ползват от своите човешки права
  • имат равни възможности и равен достъп до участие в обществото и икономиката
  • могат да решават къде, как и с кого да живеят
  • се движат свободно в ЕС, независимо от техните нужди от подкрепа
  • вече не са обект на дискриминация.

В тази нова и подобрена стратегия се отчита многообразието на уврежданията, включващи дълготрайни физически, психични, интелектуални или сетивни увреждания (в съответствие с член 1 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания), които често за незабележими.

В отговор на рисковете от неблагоприятно в множество отношения положение, пред които са изправени жените, децата и бежанците с увреждания и тези със социално-икономически трудности, стратегията насърчава междусекторна перспектива в съответствие с Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие и целите за устойчиво развитие.

Затова новата стратегия включва амбициозен набор от действия и водещи инициативи в различни области и има редица приоритети, като например:

  • достъпност: възможност за свободно движение и пребиваване, както и за участие в демократичния процес
  • достойно качество на живот и самостоятелен живот, тъй като по-конкретно е съсредоточена върху процеса на деинституционализация, социалната закрила и недискриминацията на работното място
  • равно участие, тъй като има за цел ефективна защита на хората с увреждания от всякаква форма на дискриминация и насилие, гарантиране на равни възможности и достъп до правосъдие, образование, култура, спорт и туризъм, както и равен достъп до всички здравни услуги
  • ролята на ЕС да служи за пример
  • намерението на ЕС да изпълнява тази стратегия
  • утвърждаване на правата на хората с увреждания в световен мащаб.

Водещи инициативи

  1. AccessibleEU: база от знания, предоставяща информация и добри практики във връзка с достъпността в различните сектори (до края на 2022 г.)
  2. Европейска карта за хора с увреждания: Европейската комисия ще предложи европейска карта за хора с увреждания, която ще се прилага за всички държави от ЕС. Картата ще улесни хората с увреждания при получаването на подходяща подкрепа, когато пътуват или се преместват в друга държава в Европейския съюз. (до края на 2023 г.);
  3. Насоки за подобрения по отношение на независимия живот и приобщаването в общността. Те ще допринесат за осигуряване на възможност на хората с увреждания да живеят в достъпни, подпомагани жилища в общността или да продължат да живеят вкъщи (2023 г.).
  4. Рамка за високи постижения в областта на социалните услуги за хора с увреждания (2024 г.)
  5. Пакет за по-добри резултати на пазара на труда на хората с увреждания (ще стартира през втората половина на 2022 г.)
  6. Платформа за хората с увреждания: Платформата за хората с увреждания обединява националните органи, отговарящи за прилагането на Конвенцията, организациите на хората с увреждания и Комисията. Тя подкрепя изпълнението на стратегията и засилва сътрудничеството и обмена във връзка с прилагането на Конвенцията.
  7. Обновена стратегия за човешките ресурси на Европейската комисия, включително действия за насърчаване на многообразието и приобщаването на хората с увреждания.

Изпълнение на стратегията: тясно сътрудничество със страните от ЕС

Комисията ще подкрепя държавите членки при изготвянето на техните национални стратегии и планове за действие за по-нататъшно прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и законодателството на ЕС в тази област.

Европейската комисия призовава държавите членки да допринесат за тази нова и подобрена стратегия като рамка за действията на ЕС и за прилагането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.

Споделете тази страница