Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

O Zvezi za pripravništvo

Evropska koalicija za vajeništva (EAfA) je večdeležniška platforma, katere cilja sta:

  • krepitev kakovosti, ponudbe in podobe vajeništev v Evropi
  • spodbujanje mobilnosti vajencev

Ta cilja se spodbujata z nacionalnimi zavezami in prostovoljnimi zavezami deležnikov.

Komisar Nicolas Schmit je julija 2020 predstavil prenovljeno evropsko koalicijo za vajeništva (EAfA). EU je s tem obnovila svojo zavezanost na področju vajeništva, določila pa je tudi šest ambicioznih prednostnih nalog.

Šest prednostnih nalog prenovljene koalicije je bilo določenih v svežnju za podporo zaposlovanju mladih z dne 1. julija 2020. Pripravljene so bile na podlagi različnih dokumentov in politik EU, zlasti na podlagi evropskega okvira za kakovostna in učinkovita vajeništva.

Med prednostnimi nalogami prenovljene evropske koalicije za vajeništva so:

  • spodbujanje zavezanosti držav članic in podjetij kakovostnim in učinkovitim vajeništvom v okviru nacionalnih koalicij za vajeništva
  • spodbujanje podpore malim in srednjim podjetjem (MSP) pri zagotavljanju stabilne ponudbe kakovostnih in učinkovitih vajeništev
  • spodbujanje lokalnih in regionalnih oblasti k pospeševanju vajeništev v lokalnem poslovnem okolju
  • krepitev socialnega dialoga z aktivnejšim vključevanjem nacionalnih organizacij socialnih partnerjev
  • proaktivno vključevanje evropskih sektorskih odborov za socialni dialog na področju vajeništev, da bi dosegli dogovor o skupnih sektorskih zavezah
  • podpiranje zastopanja vajencev v državah članicah s ponovnim zagonom evropske vajeniške mreže (EAN)

Kdo so člani koalicije?

Člani koalicije so poleg nacionalnih vlad tudi podjetja in podjetniška združenja, industrijske, trgovinske in obrtne zbornice, ponudniki izobraževanja in usposabljanja, mladinske in neprofitne organizacije, regionalne in lokalne oblasti, socialni partnerji, poklicna združenja in mreže ter raziskovalni inštituti in možganski trusti.

Koalicija je platforma za izmenjavo izkušenj in učenje iz dobrih praks. Članom omogoča, da:

  • poiščejo partnerje
  • oglašujejo dogodke
  • razvijajo nove zamisli in dejavnosti
  • zagotovijo dostop do najnovejših novic in orodij na področju vajeništev

Koaliciji se lahko pridružijo vse države EU in Efte, države kandidatke ter deležniki iz teh držav.

Kakšne so koristi?

Vajeništvo olajšuje prehod iz izobraževanja in usposabljanja v zaposlitev. Združuje usposabljanje v podjetju in izobraževanje v šoli ter vodi k nacionalno priznani kvalifikaciji.

Vajenci na delovnem mestu pridobijo dragocena poklicna znanja in spretnosti, s čimer se poveča njihova prihodnja zaposljivost

Podjetjem, ki ponujajo vajeništva, se naložba zelo verjetno povrne v obliki čistega dobička. To se lahko zgodi že med vajeništvom ali kmalu po njem, ko podjetje zaposli popolnoma usposobljenega delavca.

Dokazi kažejo, da imajo države z močnim sistemom poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter vajeništev nižje stopnje brezposelnosti mladih. Pogosto je med delodajalcem in vajencem pogodbeno razmerje, pri čemer vajenec za svoje delo prejme plačilo.

Koalicija spodbuja zaposlovanje mladih in podpira cilj jamstva za mlade, hkrati pa zmanjšuje razlike med ponudbo znanj in spretnosti ter povpraševanjem po njih na trgu dela.

Kaj je bilo narejeno doslej?

Koalicija je države članice EU, države Efte, države kandidatke za članstvo v EU in številne deležnike spodbudila k sodelovanju na področju kakovostnih vajeništev.

Olajšala je mreženje, sodelovanje in izmenjavo dobrih praksCedefop in Evropska fundacija za usposabljanje (ETF) sta pri tem zagotovila strateško strokovno podporo.

Poleg tega je koalicija prispevala k ozaveščanju o koristih vajeništev.

Člani v okviru prenovljene evropske koalicije za vajeništva že od vsega začetka sodelujejo pri dejavnostih izmenjave znanja, kot so razprave v živo, spletni seminarji in dogodki na visoki ravni.

Koalicija spodbuja kakovostna in učinkovita vajeništva s številnimi dejavnostmi v okviru spletne knjižnice, spletnih modulov usposabljanja in lastne serije podkastov.

Povej naprej