Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autor: Martin Seychell, zástupce generálního ředitele GŘ Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin

Autor: Martin Seychell, zástupce generálního ředitele GŘ Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin

Dopad, který na nás mají chronická onemocnění, je nemilosrdný: v Evropě umírají následkem chronických onemocnění každý rok 4 miliony lidí – to představuje 86 % všech úmrtí.

Chronické nemoci mají pozvolný průběh – jsou dlouhodobé a často neléčitelné. Jsou spojeny s nezměrným utrpením a představují také obrovskou zátěž pro zdravotní systémy. Na léčbu chronických onemocnění v současnosti připadá asi 70–80 % veškerých nákladů na zdravotní péči v EU – odhadem 700 miliard EUR. Vinou chronického onemocnění kromě toho nemůže mnoho lidí pracovat; téměř čtvrtina (23,5 %) lidí v pracovním procesu naopak chronickou nemocí trpí. Pracovní absence související s těmito chorobami stojí EU přibližně 2,5 % HDP ročně.

I když je diagnóza nepříznivá, vyhlídky do budoucna takové být nemusí. Mnoha chronickým onemocněním, jako jsou kardiovaskulární choroby a diabetes 2. typu, lze předejít zdravým životním stylem. Jiná onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo demence, lze léčit tak, aby se pacienti ještě dlouho cítili dobře a mohli zůstat aktivní. Lepší prevencí a léčbou tedy můžeme tuto zátěž výrazně snížit.

Jak ale máme postupovat? Jaký přístup zvolit? Evropská komise v této souvislosti přichází s množstvím podnětů a chce otevřít na toto téma diskusi. Zve proto členské státy, mezinárodní organizace a zainteresované subjekty na konferenci o chronických onemocněních, kterou pořádá v Bruselu 21. dubna.

U příležitosti této akce, jejímž cílem je zlepšit vzájemnou spolupráci, bude také spuštěna platforma EU pro zdravotní politiku. Tato platforma významně napomůže komunikaci a spolupráci mezi Evropskou komisí a a unijními i vnitrostátními zdravotnickými subjekty a také mezi jednotlivými zainteresovanými stranami navzájem.

Všem zúčastněným subjektům, včetně těch, které se zabývají chronickými onemocněními, nabídne lepší metody práce, například diskuse online i naživo, sdílení osvědčených postupů, společná prohlášení a propagační akce a mimo jiné i přístup ke knihovně s cennými materiály.

Úkol je to obrovský, ale rozhodně stojí za to se pokusit jej splnit. Dejme se tedy do práce! Těšíme se na společné hledání účinných řešení.