Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Martin Seychell, namestnik generalnega direktorja direktorata za zdravje in varnost hrane, Evropska komisija

Martin Seychell, namestnik generalnega direktorja direktorata za zdravje in varnost hrane, Evropska komisija

Breme kroničnih bolezni je osupljivo: zaradi zapletov pri kroničnih boleznih v Evropi vsako leto umre štiri milijone ljudi (86 % vseh smrti).

Kronične bolezni napredujejo počasi, so dolgotrajne in pogosto neozdravljive. Povzročajo hudo trpljenje pri posamezniku, poleg tega so ogromno breme za zdravstvene sisteme. Države EU namenijo od 70 % do 80 % vseh sredstev zdravstvenega varstva (približno 700 milijard evrov letno) za zdravljenje kroničnih bolezni. Poleg tega je veliko obolelih za kroničnimi boleznimi trajno nesposobnih za delo, skoraj četrtina obolelih, ki delajo (23,5 %), pa trpi. Posledica je odsotnost z dela, kar EU letno stane približno 2,5 % BDP.

Čeprav je trenutno stanje slabo, lahko izboljšamo napovedi za prihodnost. Številne kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja ter sladkorna bolezen tipa 2, je mogoče preprečiti z zdravim načinom življenja. Druge vrste bolezni, kot sta na primer multipla skleroza in demenca, pa lahko obvladujemo in tako bolnikom olajšamo trpljenje in omogočimo, da ostanejo čim dlje aktivni. S skupnimi prizadevanji za izboljšanje preprečevanja in obvladovanja kroničnih bolezni lahko bistveno zmanjšamo njihovo breme.

Kako? Kakšen pristop izbrati? Evropska komisija bo o tem razpravljala z državami članicami, mednarodnimi organizacijami in deležniki 21. aprila v Bruslju, ko bo pripravila

konferenco za okrepitev sodelovanja na področju zdravstvene politike. Konferenca bo tudi priložnost za začetek delovanja platforme za zdravstveno politiko EU. Platforma bo učinkovit instrument za obveščanje in sodelovanje med Evropsko Komisijo in deležniki s področja zdravstva na ravni EU in nacionalni ravni ter med samimi deležniki.

Platforma bo deležnikom, vključno s tistimi s področja kroničnih bolezni, omogočila boljše sodelovanje prek spletnih in neposrednih razprav, izmenjave najboljših praks, oblikovanjem skupnih izjav in promocijo dogodkov. Uporabnikom bo na voljo tudi knjižnica z ustreznim gradivom.

Izziv je velik, vendar lahko ukrepamo na številne načine. Lotimo se dela, saj bomo le skupaj našli učinkovite rešitve.