Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Rośnie problem chorób przewlekłych: 86 proc. wszystkich zgonów w Europie, czyli 4 mln rocznie, ma związek z chorobami przewlekłymi.

Choroby przewlekłe rozwijają się powoli, są długotrwałe i często nieuleczalne. Powodują cierpienie bardzo wielu osób i znacznie obciążają systemy opieki zdrowotnej. Na leczenie chorób przewlekłych w UE przypada obecnie od 70 proc. do 80 proc. wszystkich kosztów opieki zdrowotnej – szacunkowo 700 mld euro. Ponadto choroby przewlekłe całkowicie uniemożliwiają wielu osobom aktywność zawodową, a prawie jedna czwarta osób pracujących – 23,5 proc. – cierpi na przewlekłe dolegliwości. Zwolnienia lekarskie stanowią zatem dla UE szacunkowy koszt rzędu 2,5 proc. PKB rocznie.

Chociaż diagnoza nie napawa optymizmem, prognoza może być pozytywna. Wielu chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2, można zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia. Inne schorzenia, jak stwardnienie rozsiane czy demencja, można kontrolować w sposób umożliwiający pacjentom dłuższe zachowanie jak najlepszego samopoczucia i aktywności. W skrócie – możemy w dużej mierze zmniejszyć ich obciążenie dzięki współpracy na rzecz lepszej profilaktyki i kontroli.

Jak to jednak uczynić? Jakie podejście moglibyśmy przyjąć? Aby przedstawić swoje pomysły i zapoczątkować dyskusję na ten temat, Komisja Europejska zaprasza państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe i zainteresowane strony na konferencję poświęconą chorobom przewlekłym, która odbędzie się 21 kwietnia w Brukseli.

Ma ona zachęcić do ściślejszej współpracy, a także być odpowiednią okazją do uruchomienia platformy polityki zdrowotnej UE. Platforma będzie skutecznym narzędziem komunikacji i współpracy między Komisją Europejską i UE a krajowymi zainteresowanymi stronami z sektora opieki zdrowotnej, a także między samymi zainteresowanymi stronami z tego sektora.

Wszystkim zainteresowanym stronom, w tym działającym w dziedzinie chorób przewlekłych, platforma umożliwi lepsze metody pracy, np. pracę online, bezpośrednie dyskusje, wymianę najlepszych praktyk, przygotowywanie wspólnych oświadczeń i promocję wydarzeń. Zapewni również dostęp do biblioteki zawierającej odpowiednie materiały.

Wyzwanie jest duże, lecz istnieją także możliwości. Zmierzmy się więc z tym zadaniem. Bardzo chcemy znaleźć skuteczne rozwiązania – razem.