Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

Az Európába irányuló folyamatos menekültáradat számos tagállamot eddig soha nem látott kihívás elé állított, és az egész EU számára egyértelművé tette, hogy eljött a szolidaritás ideje. 

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker kijelentette, hogy az Európai Uniónak haladéktalanul intézkedéseket kell tennie a menekültválság kezelésére. A nemzetközi válaszlépések egyebek mellett arról is szólnak, hogy az egészségügyi ellátást minden menekült – de különösen a legkiszolgáltatottabb csoportok – számára folyamatosan biztosítani kell.

 A Bizottság felszabadította az ehhez szükséges forrásokat, és készen áll arra, hogy támogassa a rendkívül nagy migrációs nyomásnak kitett tagállamok fogadási és egészségügyi ellátási rendszereit, hogy megfelelően tudjanak gondoskodni a migránsokról.

Szoros együttműködés folyik a Bizottságon belül az érintett biztosok, valamint a Bizottság, az uniós ügynökségek és a fő civil és nemzetközi szervezetek között. Az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság az EU Egészségügyi Biztonsági Bizottságán keresztül folyamatos támogatást nyújt a tranzit- vagy célországként különösen nagy migrációs nyomás alatt álló tagállamok számára.

Ennek keretében például összeállítottunk egy ellenőrző listát, amellyel az uniós fogadóállomásokon és fogadóterületeken a szakemberek felmérhetik a migránsok egészségi állapotát, felállíthatják kórtörténetüket és a rászorulókat megfelelő egészségügyi ellátásban részesíthetik.

 Rendkívül fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek az intézkedések kizárólag a menekültek egészségének megóvását szolgálják, és nem abból az alaptalan félelemből fakadnak, hogy az Európába érkezők fertőző betegségeket terjeszthetnek, visszaélhetnek az ellátórendszerek szolgáltatásaival, és leterhelik az egészségügyi rendszereket. Ne feledjük: a hazájukból menekülők egészsége van veszélyben, nem az uniós polgároké. 

Az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság az EU egészségügyi programjának keretében társfinanszírozás útján növeli a menekültek egészségi állapotával kapcsolatos intézkedésekhez nyújtott támogatást. Az eddigi eredményeket az európai migrációs stratégia jelenlegi állásáról nemrég közzétett bizottsági közlemény ismerteti.

Jean-Claude Juncker, a Bizottság elnöke a következőre hívta fel a figyelmet: „A nagylelkű felajánlásokat odahaza konkrét lépéseknek kell követniük.”

Ennek azonban nemcsak most, de az elkövetkezendő hónapokban is így kell lennie. Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a közegészségügyi kihívásokat, az EU-nak nem rövid távú válaszlépésekben, hanem előremutató megoldásban kell gondolkoznia – hiszen több millió ember jövőjét csak úgy tehetjük reménytelibbé, ha továbbra is meggyőződéssel és együttérzést tanúsítva nézünk szembe ezekkel a kihívásokkal. 

Special Edition - Refugee and Migrant Health

Bővebben erről a témáról