Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

szerző: Martin Seychell, egészségügyi főigazgató-helyettes, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

Az elmúlt ötven évben az Európai Unió tagállamainak száma hatról huszonnyolcra bővült, a csatlakozási folyamat pedig napjainkban is zajlik: jelenleg öt tagjelölt és két potenciális tagjelölt szeretne az Unió tagja lenni. Az Európai Unió lakóinak száma már most meghaladja az 500 milliót.

Az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságnál azért dolgozunk, hogy Európát még egészségesebb és még biztonságosabb hellyé tegyük, amelynek lakói biztosak lehetnek abban, hogy az Unió gondoskodik egészségük és jólétük előmozdításáról és védelméről, és ahol a betegségmegelőző intézkedéseknek köszönhetően még hosszú évek várnak rájuk egészségben. A gazdasági növekedés szempontjából is döntő fontosságú, hogy Európában egészséges emberek éljenek, akik méltányos alapon színvonalas és fenntartható egészségügyi ellátást vehetnek igénybe.

A csatlakozási folyamat során az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság a Bővítési Főigazgatósággal karöltve segíti az érintett országokat abban, hogy mindazok a jogi, közigazgatási és egészségügyi reformok megvalósulhassanak, amelyekkel ezek az országok fokozatosan áttérhetnek az uniós egészségügyi jogszabályok, iránymutatások és bevált módszerek alkalmazására.

Ezt a folyamatot a Bizottság rendszeres párbeszédek megszervezésével, szakmai segítségnyújtással, valamint azzal igyekszik segíteni, hogy a fenntartható egészségügyi rendszerek kialakításával és működtetésével kapcsolatos ismeretanyagát parterei rendelkezésére bocsájtja. Az EU egészségügyi rendszereit alkalmassá kell tenni arra, hogy sikeresen fel tudják venni a harcot a határokon átterjedő súlyos egészségügyi veszélyekkel, például a fertőző betegségekkel szemben. Ehhez két feltétel teljesülése elengedhetetlenül fontos. Az egyik, hogy az új tagállamokban a csatlakozás pillanatától kezdve adottak legyenek azok a mechanizmusok, amelyekkel az ország képes a betegségek megfékezésére és a járványok kezelésére. A másik, hogy az országok az európai felügyeleti rendszer és más uniós hálózatok, például a fertőzőbetegség-figyelői és gyorsreagáló rendszer tagjaként rendszeresen jelentést küldjenek. Az EU polgárainak egészsége és jóléte szempontjából fontos, hogy e kapacitások kiépítését a tagjelölt országok idejében elkezdjék, és ne várjanak a csatlakozás pillanatáig.

Az Európai Unió ez irányú erőfeszítései jórészt a színfalak mögött zajlanak ugyan, de jövőnk érdekében nagyon is indokoltak, sőt, az uniós polgárok egészségének védelme szempontjából már most is számos előnnyel járnak.

Health international

Bővebben erről a témáról