Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autor: Aljona Kurbatova – vedoucí oddělení infekčních nemocí a prevence toxikomanie, Národní zdravotnický institut

Autor: Aljona Kurbatova – vedoucí oddělení infekčních nemocí a prevence toxikomanie, Národní zdravotnický institut

Mnoho lidí se domnívá, že tuberkulóza je záležitostí minulosti. Ve skutečnosti je však málo pravděpodobné, že by se tuto nemoc podařilo vymýtit ještě do konce tohoto století. Podle celosvětové zprávy WHO o tuberkulóze z roku 2014 si tato nemoc v roce 2013 vyžádala životy 1,5 milionu lidí. Těmto úmrtím se však dalo předejít.  

Podle odhadů se v roce 2013 nakazilo tuberkulózou přibližně 9 milionů lidí, přičemž u 480 000 z nich se rozvinula tzv. multirezistentní tuberkulóza, jež představuje rostoucí hrozbu. Ve 30 zemích EHP bylo hlášeno 64 844 případů tuberkulózy, což je o 6 % méně než v roce 2012. I zde však roste počet případů multirezistentní tuberkulózy a extenzivně lékově rezistentní tuberkulózy.

Injekční užívání drog je důležitým faktorem při výskytu epidemie tuberkulózy spojené s nákazou HIV, zejména ve východní Evropě. Ačkoli se v této oblasti dosáhlo určitého pokroku, je třeba se více zaměřit na nejzranitelnější skupiny obyvatel (zejména na osoby, které užívají drogy intravenózně).

Tyto osoby jsou ohroženy HIV a tuberkulózou nejvíce, protože riziko nákazy zvyšují i jiné okolnosti, například bezdomovectví, podvýživa či pobyt ve vězení. Navíc jim v každodenním životě hrozí stigmatizace.  Za pomoci zkušených pracovníků a náležitou podporou se však i jim může dostat dlouhodobé léčby a mohou dosáhnout klinických výsledků srovnatelných s osobami, které drogy neužívají.

Neexistuje jednotný model integrovaných služeb, v každé zemi či dokonce v každé obci se mohou jednotlivá řešení lišit. Pro inspiraci však uvádíme několik iniciativ: např. služba „Find and Treat“ v Londýně, která pomáhá při vyhledávání nakažených osob a jejich léčbě, či tematické akce v Bulharsku, které oslovují nejzranitelnější skupiny obyvatel a zábavnou formou jim zprostředkovávají informace, aby více dbali na své zdraví.

Abychom skutečně dosáhli rovnosti v oblasti zdraví, musíme přijmout premisu, že zranitelné skupiny obyvatel mají stejné právo na vysoce kvalitní zdravotní služby jako ostatní občané EU, a začít pak odpovídajícím způsobem jednat. Pracovníci v oblasti zdravotní péče a sociálního zabezpečení musí ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti tyto služby přiblížit lidem, a to zvýšenou osvětovou činností, lepším zpracováním případů a navýšením počtu motivačních zásahů. Několik evropských iniciativ financovaných z programu v oblasti zdraví již prokázalo, že to možné je.

Tuberkulóza je jednou z priorit třetího programu v oblasti zdraví (2014–2020). Představuje totiž vážné zdravotní riziko, které vyžaduje reakci EU v zájmu podpory zdraví, prevence tuberkulózy a vytvoření příznivého prostředí, které zohlední otázky zdraví ve všech oblastech politiky. Jen díky tomu by se nám totiž mohlo jednou skutečně podařit to, o čem se tolik lidí domnívá, že jsme již dosáhli – vyhladit tuberkulózu navždy.