Sūtīt draugam
RSS
google +
Izdrukas variants

Štefans Šreks, Veselības informācijas nodaļas vadītājs Eiropas Komisijas Veselības un patērētāju ģenerāldirektorātā

Štefans Šreks, Veselības informācijas nodaļas vadītājs Eiropas Komisijas Veselības un patērētāju ģenerāldirektorātā

Līdzīgi kā laimi, arī veselību dažkārt ir grūti izmērīt.  Tomēr ar kāda ļoti noderīga rīka palīdzību mēs varam izmērīt dažus sabiedrības veselības un mūsu veselības aprūpes sistēmu aspektus. Šis rīks ir pārskats par veselību.

To kopīgi izstrādā Komisija un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, un tajā atrodami salīdzināmi dati par veselību un veselības aprūpes sistēmām 35 Eiropas valstīs.

Šomēnes publicēts trešais šāda veida dokuments: ziņojums “Pārskats par veselību: Eiropa 2014”, un tas nāk klajā īstajā brīdī. Nupat sākusi darbu jaunā Komisijas kolēģija, un šis ziņojums ir uz faktiem balstīts atskaites punkts, pieņemot lēmumus par politiku, un ātri parāda mūsu stiprās un vājās puses.

Piemēram, kopš 1990. gada paredzamais dzīves ilgums ES ir pieaudzis par 5,1 gadu, tātad mēs kaut ko darām pareizi. Tomēr jauni dati rāda arī mūsu neveiksmes: piemēram, pirms desmit gadiem aptaukojies bija katrs astotais pieaugušais, bet tagad tāds ir jau katrs sestais.

Ziņojumā izklāstītas svarīgākās tendences, tādas kā ilgmūžība un aptaukošanās, un faktori, no kuriem veselība atkarīga, kā arī analizēti tēriņi veselības aprūpei un nevienlīdzība veselības jomā, nozarei atvēlētie resursi, aprūpes kvalitāte un pieejamība.

Jo īpaši daiļrunīga ir nodaļa par veselības aprūpes izdevumiem.  Kaut arī pamazām izkļūstam no ekonomikas krīzes, veselības aprūpes budžets joprojām daudzās valstīs ir apcirpts. Ir samazinātas algas, tēriņi, darbinieku skaits. Tomēr tam par spīti gandrīz visās ES dalībvalstīs ir pieaudzis ārstu un medicīnas māsu skaits uz vienu iedzīvotāju.

Ziņojumā “Pārskats par veselību” ir viegli un ērti pieejami dati par sabiedrības veselību un veselības aprūpes sistēmu sniegumu. Tajā ir sniegti reāli skaitļi, kas raksturo vairākus indikatorus, no kuriem vairums ir Eiropas veselības pamatindikatori (tos kopīgi izstrādājušas Komisija un ES dalībvalstis).

Līdzīgi kā ar ārsta noteiktu diagnozi pēc pacienta izmeklēšanas, arī šajā gadījumā nepietiek ar to vien, ka zinām, kādas ir mūsu veselības problēmas.  Mums ir jārīkojas, lai tās novērstu. 

Health at a Glance

Vēl par šo tematu