1. Úvod
Ako vyplýva z
úvodu všeobecných zásad, existuje mnoho kategórií nebezpečných látok, a tiež zákony, ktoré upravujú označovanie, balenie, skladovanie a prepravu všetkých takýchto materiálov.
Do styku s nebezpečnými látkami sa môžete dostať aj v prostredí alebo v pracovnom priestore. Legitímny tovar by mal byť v súlade so všetkými týmito pravidlami a ak musíte vykonať kontrolu a odber vzorky takéhoto tovaru, mali by ste dostať kópiu karty bezpečnostných údajov.
Môže sa však stať, že musíte manipulovať s nesprávne priznaným alebo nelegálnym tovarom. Je dôležité, aby ste chápali nebezpečenstvo a prijali vhodné opatrenia.
2. Čo je to nebezpečná látka?
Nebezpečná látka je akýkoľvek materiál, ktorý môže byť priamo alebo nepriamo zdraviu škodlivý. S nebezpečnými látkami môžete prísť do styku pri odoberaní vzoriek alebo v pracovnom prostredí, v ktorom odoberáte vzorky.
Nebezpečným tovarom sú nebezpečné látky, ktoré sa prepravujú. Vzťahujú sa na ne nariadenia ADR a mali by byť zdokumentované a označené. Bežne sa používajú pojmy
nebezpečné látky aj
nebezpečný tovar, no z praktického hľadiska by ste s oboma kategóriami mali zaobchádzať rovnakým spôsobom a prijať potrebné bezpečnostné opatrenia. Ak ste neabsolvovali odbornú prípravu na zaobchádzanie s takými látkami, nemali by ste vstupovať do nebezpečného prostredia ani sa pokúšať o odobratie vzorky tovaru, ak ide o deklarovaný náklad. Vzorky určitého druhu tovaru môžu odoberať len kvalifikovaní zamestnanci alebo dodávatelia. Z niektorých druhov tovaru by sa vzorky nemali odoberať nikdy.
Materiály, ktoré sú prevážané, sa vo všeobecnosti označujú ako nebezpečný tovar. Z praktického hľadiska to pre vás pri odoberaní vzoriek nepredstavuje takmer žiadny rozdiel, pretože všetky sú nebezpečné.
Na pochopenie významu pojmu „nebezpečná látka“ vymedzíme každé slovo osobitne.
„Nebezpečné“ látky sú zvyčajne klasifikované a označované ako patriace do jednej z týchto skupín:
- toxické,
- veľmi toxické,
- žieravé,
- škodlivé,
- dráždivé,
- oxidačné činidlo,
- redukčné činidlo,
- spontánne horľavé,
- horľavé,
- výbušné,
- karcinogénne,
- škodlivé pre životné prostredie,
- nebezpečné pri styku s vodou,
- rádioaktívne.
„Látka“ môže zahŕňať niektorú z týchto foriem:
- plyny,
- pary,
- prach,
- mikroorganizmy,
- kvapaliny,
- tuhé látky,
- výpary,
- hmly.
Takže nebezpečná látka môže byť čokoľvek, čo má potenciál spôsobiť zranenie alebo škody na osobách a/alebo majetku.
3. Ako poznám, že látka je nebezpečná?
Zvyčajne by všetky nebezpečné chemické látky mali byť niekde na obale označené v súlade s vnútroštátnymi a európskymi právnymi predpismi. Etiketa obsahuje znak podobný jednému zo znakov uvedených
tu a úplné podrobné informácie o rizikách spojených s výrobkom a o opatreniach nevyhnutných pri manipulácii s ním. H-vety a P-vety sú uvedené
tu.
VŽDY SI MUSÍTE PREČÍTAŤ ETIKETU A RIADIŤ SA PRÍSLUŠNÝMI POKYNMI. Iba správne zabalený a označený tovar bude okamžite identifikovateľný. Ak sa stretnete s akýmkoľvek typom látky, ktorú nemožno identifikovať, nikdy nepredpokladajte, že je bezpečná.
Poznámka: niektoré typy nebezpečných látok nie sú ľudským okom viditeľné (napr. plyny, výpary a mikroorganizmy).4. Neoznačené nebezpečné látky
Hoci legitímny náklad by mal byť vždy označený príslušným označením, môžete prísť do styku aj s nesprávne deklarovaným alebo nedeklarovaným tovarom, ktorý je tiež nebezpečný.
Nebezpečné látky sa môžu vyskytnúť aj v prostredí, kde pracujete. Môže pritom ísť o látku z ktorejkoľvek kategórie zo zoznamu.
Ak máte podozrenie, že sa v prostredí, kde pracujete, nachádza nebezpečná látka, mali by ste okamžite opustiť priestor, až kým sa neuistíte, že je bezpečné pokračovať v činnosti, pretože máte vhodné osobné ochranné prostriedky alebo že nebezpečné látky sa už v priestore nenachádzajú.
5. Kde môžem nájsť ďalšie informácie?
Viac informácií o rôznych typoch nebezpečných látok nájdete v týchto pododdieloch:
6. Čo ak som bol vystavený nebezpečnej látke?
Ak si myslíte, že ste v priebehu svojej práce boli vystavení nebezpečnej látke, mali by ste ihneď vyhľadať lekársku pomoc/radu a informovať svojho nadriadeného.
Možno budete musieť ohlásiť udalosť aj ostatným, aby sa zabránilo ich ďalšiemu vystaveniu.