1. Úvod

Tento oddiel sa vzťahuje len na rádioaktívny tovar, ktorý sa prepravuje.

Nevzťahuje sa na riziká spojené s inými formami žiarenia (napr. zo skenerov vozidiel alebo batožiny alebo z radarových zariadení v prístavoch a na letiskách).

Upozornenie: Nikdy nesmiete vykonávať prehliadky rádioaktívnych materiálov ani odoberať ich vzorky, ak nie ste na takúto činnosť špeciálne vyškolení a oprávnení.

Vždy by ste mali postupovať podľa vnútroštátnych pokynov a postupov a kedykoľvek sa stretnete s rádioaktívnymi materiálmi, mali by ste prizvať odborníkov a špecialistov.


Toto usmernenie sa preto obmedzuje na identifikáciu rádioaktívneho materiálu a na postupy, ktoré majú byť použité, ak sa domnievate, že tovar môže byť nesprávne označený, alebo po nehode alebo úniku materiálu.

Nič v tomto usmernení nenahrádza vnútroštátne postupy.

Preprava rádioaktívneho materiálu je prísne kontrolovaná podľa predpisov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Prepravu rádioaktívneho materiálu medzi členskými štátmi upravuje nariadenie Rady (Euratom) č. 1493/93.



2. Balenie

Existujú štyri typy schváleného balenia rádioaktívnych materiálov:

Bežné zásielky
Tento typ balenia sa používa na veľmi malé množstvá rádioaktívneho materiálu a nevyžaduje vonkajšie označovanie. Pri manipulácii s neotvorenou zásielkou nevzniká žiadne nebezpečenstvo. Rádioaktívny materiál vo vnútri zásielky musí byť označený tak, aby pri otvorení zásielky bolo toto označenie viditeľné. Označenie, že ide o rádioaktívny materiál, by malo byť uvedené v prepravnom doklade. Zásielka musí byť v súlade so schváleným vzorom.

Priemyselná zásielka
Priemyselné zásielky sa používajú na prepravu materiálu s nízkou špecifickou aktivitou (LSA) alebo povrchovo kontaminovaných predmetov (SCO), napríklad prirodzene rádioaktívne rudy s nízkou aktivitou. Existujú tri druhy materiálov LSA (LSA-I, LSA-II a LSA-III) a dva druhy materiálov SCO (SCO-I a SCO-II). Tieto materiály majú buď veľmi nízku aktivitu na jednotku hmotnosti, alebo je materiál vo forme, ktorú nemožno ľahko štiepiť. Niektoré materiály stupňa LSA-I a SCO-I môžu byť za určitých podmienok prepravované nezabalené. V ostatných prípadoch by zásielky mali byť v súlade so schváleným vzorom a mali by byť označené, ako je opísané nižšie.

Zásielky typu A
Zásielky typu A sú určené na bezpečnú prepravu pomerne malého množstva rádioaktívneho materiálu. Musia vydržať bežnú úroveň hrubého zaobchádzania, ku ktorému by mohlo dôjsť počas medzinárodnej prepravy, ako sú pády z vozidiel alebo upustenie na zem, zasiahnutie ostrým predmetom, vystavenie dažďu alebo navŕšenie iného nákladu na ne. Zásielky typu A musia mať nápis „typ A“ a označenie, ako sa opisuje nižšie.

Zásielky typu B
Zásielky typu B sa používajú na prepravu väčšieho množstva rádioaktívnych materiálov a sú navrhnuté tak, aby odolali účinkom ťažkých havárií. Dizajn zásielky musí byť preverený na odolnosť proti požiaru, ponoreniu do vody a proti pádu na tvrdý povrch z výšky 9 m. Tieto zásielky sa používajú na prepravu jadrového paliva, jadrového odpadu, rádioizotopov pre priemyselnú rádiografiu a ďalšieho materiálu s vysokou rádioaktivitou. Balíky typu B musia mať nápis „typ B“ a označenie, ako sa opisuje nižšie.



3. Označovanie

Zásielky typu A a typu B sa zatrieďujú do troch kategórií označovaných príslušnými označeniami. Tie závisia najmä od dávkového príkonu na povrchu zásielky:
Etiketa musí uvádzať aj prepravný index (TI), t. j. hodnotu od 1 do 10. Prepravný index udáva dávkový príkon vo vzdialenosti 1 m od povrchu zásielky.

Dávkový príkon vo vzdialenosti 1 m v µSv/hr = prepravný index x 10

Na etikete musí byť uvedený aj názov alebo chemická značka rádionuklidu a jeho aktivita. Materiály LSA a SCO by mali byť označené príslušným spôsobom.

Etiketa/kategóriaMaximálna dávkový príkon na povrchu
(µSv/hr)
Maximálna dávkový príkon vo vzdialenosti 1 m
(µSv/hr)
Prepravný index (TI)
Biela-I< 5-0
Žltá-II< 500< 100 - 1
Žltá-III< 2000< 1001 - 10




4. Aké informácie by mali obsahovať prepravné doklady?

Prepravné doklady by mali obsahovať tieto informácie:


5. Kedy môžu byť rádioaktívne zásielky prepravované poštou?

Poštou môžu byť prepravované niektoré bežné zásielky, ak sú splnené tieto podmienky:


6. A čo zásielky s podozrením na obsah rádioaktívnych látok?

Väčšina rádioaktívnych zásielok je správne označená a zdokumentovaná. Niektoré však môžu byť označené nesprávne alebo vôbec neoznačené. Overte si, či sprievodná dokumentácia a označenie obsahujú slová, ako sú „rádioaktívny“, „žiarenie“, „kategória II – žltá“ a „aktivita“, a vyhľadajte na zásielke znak rádioaktivity – čierny trojlístok. Mali by ste prijať tieto opatrenia:


7. Kto môže kontrolovať rádioaktívne zásielky?

Ak je to možné, mali by ste upustiť od kontrol zásielok deklarovaných ako rádioaktívne. Ak je však takáto kontrola potrebná, premiestnite zásielku do vyhradeného priestoru a:


8. Kde by som mal skladovať rádioaktívne zásielky?

Akékoľvek rádioaktívne materiály, ktoré ste prevzali pod kontrolu, musia byť uskladnené v priestore vyhradenom na skladovanie rádioaktívnych materiálov. Tento priestor musí byť uzamykateľný a označený náležitými upozorneniami. V mnohých prípadoch môže byť vhodné zabezpečiť použitie časti skladovacích priestorov zástupcu prepravcu, ktoré sú určené na skladovanie rádioaktívnych materiálov. V takom prípade je potrebný osobitný bezpečný priestor na ochranu reťazca dôkazov.

Z bezpečnostných dôvodov musí byť súčet prepravných indexov (pozri tabuľku vyššie) zásielok uložených v jednom priestore menší ako 50.



9. Manipulácia s poškodenými rádioaktívnymi zásielkami

Ak máte podozrenie, že zásielka obsahujúca rádioaktívny materiál bola natoľko poškodená, že rádioaktívny obsah mohol uniknúť:

Podrobnejšie informácie nájdete v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.



Usmernenia uvedené v tomto oddieli majú slúžiť ako všeobecné pripomenutie rizík, s ktorými sa možno stretnúť počas prehliadok a pri odoberaní vzoriek, bezpečnostného vybavenia, ktoré by ste mali použiť, a opatrení, ktoré by ste mali prijať.


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia
1.1 15.07.2020 Update - link to Council Regulation (EURATOM) 1493/93