1. Čo je to karcinogén?
V rámci lekárskeho výskumu bol v priebehu rokov identifikovaný rastúci zoznam nebezpečných látok a priemyselných procesov, o ktorých sa predpokladá, že spôsobujú u ľudí rakovinu. Tie sú známe ako „karcinogény“ a sú predmetom osobitne zameraných kontrol a regulačných opatrení.
Keďže zoznam známych karcinogénov sa stále rozrastá, najlepšie je predpokladať, že všetky chemické látky sú potenciálne nebezpečné, a manipulovať so všetkými s rovnakým rešpektom.
2. Čo je to rakovina?
Rakovina je ochorenie, ktoré postihuje tkanivá v tele, najmä vývoj nových buniek. „Rakovinové“ bunky môžu byť buď:
- benígne, ktoré ostávajú lokalizované a nenapádajú okolité tkanivá, alebo
- malígne, vedúce k nádorom, ktoré môžu napadnúť a zničiť okolité tkanivá alebo preniknúť do krvných ciev a ďalších priestorov a byť distribuované do vzdialených častí tela. Vzdialené nádory (metastázy) môžu spôsobiť značné poškodenie, a práve to sa všeobecne označuje pojmom „rakovina“.
3. Aké typy látok sú karcinogénne?
Informácie o nebezpečných látkach vám povedia, ktoré z nich sú karcinogénne. V ďalšom oddiele sú uvedené podrobnosti o niektorých z nich, ktoré sú menej známe.
Nasledujúce štyri látky sú zakázané, lebo ide o obzvlášť nebezpečné karcinogény. Sú to:
- 2-naftylamín,
- benzidín,
- 4-aminobifenyl a
- 4-nitrodifenyl.
Tieto látky a ich soli môžu byť použité alebo dovážané iba na základe licencie.
4. Kde s nimi možno prísť do styku?
Nie je pravdepodobné, že sa stretnete s karcinogénnymi látkami v nebezpečných koncentráciách, aj keď niektoré typy sú dovážané. Napriek tomu majte na pamäti, že niektoré karcinogény sú výsledkom priemyselných procesov, napríklad:
- kožený prach pri výrobe obuvi,
- výroba a spracovanie gumy,
- práce, ktoré zahŕňajú uhoľný decht, sadzu, smolu atď.,
- manipulácia s použitými motorovými olejmi,
- prach z tvrdého dreva z drevárskej výroby.
Stavebné a izolačné materiály použité v starších budovách a na starších lodiach môžu obsahovať aj
azbest.
5. Aké druhy rakoviny môžu spôsobovať?
To záleží od jednotlivých prípadov. Rozličné typy karcinogénov napádajú rozličné časti tela, napríklad:
- arzén a jeho zlúčeniny postihujú kožu a pľúca,
- karcinogénne oleje sa spájajú s rakovinou mieška,
- benzén môže postihovať kostnú dreň a spôsobiť leukémiu,
- aromatické amíny (napr. benzidín a 2-naftylamín) môžu spôsobiť rakovinu močového mechúra.
Karcinogény môžu spôsobiť poškodenie pri akomkoľvek kontakte s telom, či už v dôsledku vdýchnutia, požitia alebo pri kontakte s pokožkou. Preto je nevyhnutné vyhnúť sa všetkým priamym kontaktom s nimi.
6. Čo možno urobiť na zníženie rizík?
Vždy si prečítajte kartu bezpečnostných údajov. Pri dodržaní potrebných bezpečnostných opatrení možno bezpečne odobrať vzorku z väčšiny karcinogénnych výrobkov, no z mimoriadne karcinogénnych výrobkov, ako je napríklad azbest, by vzorku nemali odoberať colní úradníci (pozri kapitolu 2.1
Všeobecných informácií pri odbere vzoriek). Väčšina colných laboratórií nie je vybavená na analýzu azbestu. Ak KBÚ nie je k dispozícii, nepokračujte v inšpekčnej kontrole a odbere vzoriek, kým si nie ste istý, že viete, o aký výrobok ide, a že poznáte potrebné bezpečnostné opatrenia.
Ak sa vám nepodarí zistiť, o aký tovar ide, pričom je potrebné pokračovať v kontrole a odoberaní vzoriek, urobte tak len s maximálnou opatrnosťou a vyhľadajte odborné poradenstvo. Pozri časť Odber vzoriek nebezpečného a neznámeho tovaru.
Podrobnejšie informácie si musíte vyhľadať v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy. |