1. Čo je nebezpečný tovar?
Nebezpečným tovarom sú nebezpečné látky, ktoré sa prepravujú. Mali by byť označené podľa predpisov
IATA, IMDG alebo ADR. Pri obchodovaní by mala byť k tomuto tovaru priložená úplná potrebná dokumentácia vrátane
KBÚ.
Ak ste neabsolvovali odbornú prípravu na zaobchádzanie s takými látkami, nemali by ste vstupovať do nebezpečného prostredia ani sa pokúšať o odobratie vzorky tovaru, ak ide o deklarovaný náklad.
Vzorky určitého druhu tovaru môžu odoberať len kvalifikovaní zamestnanci alebo dodávatelia.
Z niektorých druhov tovaru by sa vzorky nemali odoberať nikdy.
V kapitole
Odber vzoriek nebezpečného tovaru sa uvádzajú podrobnejšie informácie o postupoch odberu vzoriek.
2. Kde sa s ním dá stretnúť?
S nebezpečným tovarom sa najčastejšie stretávajú zamestnanci, ktorí nakladajú, resp. vykladajú tovar, pracujúci v prístavoch, vo vnútrozemských odbavovacích skladoch, na letiskách a v niektorých ropných zariadeniach, ale možno ho nájsť aj v menších balíkoch zasielaných poštou alebo kuriérskou službou. Mal by byť okamžite identifikovateľný na štítkoch na obale a v sprievodnej dokumentácii. Môžete sa však stretnúť s podozrivým tovarom, ktorý môže byť nesprávne priznaný alebo nemá správne štítky a dokumentáciu. Ak existujú akékoľvek pochybnosti o takomto tovare, mali by ste s ním zaobchádzať ako s nebezpečným tovarom. Pozri
Odber vzoriek tovaru neznámeho zloženia.
3. Čo možno urobiť na zníženie rizík?
Vždy si vyžiadajte kópie úplnej sprievodnej dokumentácie a postupujte podľa pokynov uvedených v KBÚ týkajúcich sa OOP a bezpečnostných opatrení. Ak dokumentácia nie je okamžite k dispozícii, všeobecné informácie týkajúce sa nebezpečenstiev možno nájsť na
štítkoch.
Ak musíte pracovať v blízkosti akéhokoľvek nebezpečného tovaru, mali by ste nosiť vhodný bezpečnostný odev. Nikdy sa nedotýkajte, nevdychujte ani neochutnávajte nič, o čom sa domnievate, že je nebezpečné.
4. Čo by som mal robiť, ak sa necítim dobre?
Ak pri práci v kontajneri alebo pri prehliadke akýchkoľvek látok začnete pociťovať ťažkosti zdravotnej povahy, okamžite zastavte prácu a prostredie opustite. Mali by ste vyhľadať aj lekársku pomoc – aj keby ste mali pocit, že sa už cítite dobre – a udalosť nahlásiť.
5. Aké ďalšie riziká predstavuje nebezpečný tovar?
Nebezpečný tovar si zvyčajne vyžaduje osobitné skladovacie a prepravné opatrenia. Napríklad:
- materiály citlivé na vodu sa musia uchovávať vo vodotesných nádobách a niektoré obzvlášť citlivé (napr. sodík) sa skladujú v oleji. Musia byť uchovávané mimo priestorov s automatickými hasiacimi zariadeniami.
- Oxidačné činidlá by sa mali uchovávať mimo kvapalín s nízkym bodom vzplanutia, ako sú oleje. Oxidačné činidlá a kvapaliny s nízkym bodom vzplanutia musia byť uchovávané mimo zdrojov tepla. Keďže oxidačné činidlá si zabezpečujú prísun vlastného kyslíka, konvenčné protipožiarne zariadenia dusiace oheň by mohli byť neúčinné.
- Môžu existovať obmedzenia týkajúce sa množstiev, ktoré možno skladovať na jednom mieste; toto je mimoriadne dôležité, ak sa odoberú veľké množstvá vzoriek alebo ak sa zásielka zadrží alebo zaistí.
- Keď sa vzorky zasielajú do laboratória, uplatňuje sa dohoda ADR a vzorky musia mať vždy vhodné štítky a musí byť k nim priložená kópia KBÚ, avšak pravidlá sa zjednodušujú pre veľmi malé množstvá. Pozri Odber vzoriek nebezpečného tovaru
Podrobnejšie informácie si musíte vyhľadať v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy. |